خرید اینترنتی انواع فرش ماشینی کاشان

کیفیت فرش ماشینی - قسمت دوم

شانه و تراکم در قیمت و کیفیت فرش ماشینی

پیش از این در قسمت اول مقاله کیفیت فرش ماشینی توضیحات مناسبی را برای عوامل تاثیر گذار در کیفیت فرش ماشینی را دادیم و در قسمت دوم این مبحث نیز تاثیر شانه و تراکم در قیمت و کیفیت فرش ماشینی را مورد بررسی قرار میدهیم.

بسیار از افراد که به تازگی علاقه مند به خرید فرش ماشینی جدید برای خانه خود شده اند با تراکم و شانه در انواع فرش مواجه خواهند شد ، ولی اینکه تراکم و شانه فرش چیست را نمی دانند.

تصور اشتباهی که در بین مردم شکل گرفته است این است که هر چه تراکم فرش بیشتر باشد کیفیت فرش بالاتر می باشد و همینطور تفکر بلعکس آن نیز بین مردم وجود دارد که هرچه فرش دارای تراکم پایینتری باشد دارای کیفیت پایینتری نیز خواهد بود ، ولی بر خلاف این موضوع کیفیت فرش ربطی به تراکم و شانه آن ندارد و تاثیر تراکم بالای فرش بر روی زیبایی آن می باشد .

برای درک بهتر این موضوع می توان آن را با مثال اینکه اگر ما بخواهیم خرید فرش ماشینی تراکم بالا و یا خربد فرش ماشینی شانه بالا را انجام دهیم در صورتی که در آن فرش ماشینی از الیاف فاقد کیفت برای ساخت آن به کار رفته شده باشد ، آن فرش دارای کیفیت پایینی خواهد بود ، همچنین در صورتی که فرش از جنس با کیفیتی بوده و تراکم و شانه پایینی باشد دارای کیفیت بالایی خواهد بود. اما اینکه فواید تراکم و شانه در فرش چیست را در ادامه این مقاله مورد بررسی قرار میدهیم.

تراکم و شانه در فرش ماشینی ( تعریف شانه و تراکم فرش )  :
می توان گف که تراکم و شانه ، به یک صورت تعریف می شود و شانه فرش همان تراکم عرضی می باشد که در ادامه این قسمت به تعریف شانه و تراکم در فرش های ماشینی به صورت کامل پرداخته ایم تا با این مقاله بتوانید با تعریف شانه در فرش و تراکم در فرش آشنا شوید و تشیص فرش های تقلبی را به آسانی انجام بدهید.

تراکم فرش ماشینی :
برای توضیح این بخش آن را با یک مثال توضیح میدهیم.

برای مثال اگر ما یک فرش با تراکم بالا 1200 داشته باشیم به این معنی است که در از ابتدای فرش تا پایان فرش ( که در این مثال فرش ما یک متری است و اینجا پایان آن انتهای یک متر فرش ماشینی می باشد ) باید 1200 گره یا همان رچ بافته شده باشد.پس با توجه به این مثال تراکم فرش در فرش ماشینی به تعداد رچ های بافته شده در طول آن فرش گفته میشود.

با توجه به این تعریف شما می توانید تراکم بالا و یا پایین را به صورت دقیق در فرش تشخیص دهید ، که برای تشخیص تراکم فرش ماشینی می توانید 10 سانتی متر از فرش را به دلخواه انتخاب کرده و تعداد گره های آن را بشمارید که اگر یک فرش به طور مثال هزار شانه که طول آن یک متر باشد داشته را بخواهیم بررسی کنیم.

باید 10 سانتی متر از فرش دارای 100 گره داشته باشیم ( به همین طریق در یک سانتی متر نیز باید 10 گره داشته باشیم ) که شما می توانید با انجام دادن بررسی توضیحات داده شده تراکم فرش را مانند یک متخصص فرش بفهمید ( توجه داشته باشید در صورتی که حتی یک گره هم در شمردن آن اشتباه کنید ، برای فرش 1 متری ضربدر 10 خواهد شد و تراکم به دست آمده با فاصله اشتباه خواهد شد ).

تراکم های رایجی که برای فرش ماشینی وجود دارد تراکم 800 ، تراکم 900 ، تراکم 1000 ، تراکم 1200 و تراکم فرش 1400 بوده و تراکم های جدید فرش ک ارائه شده ، فرش با تراکم 2550 ، فرش با تراکم 3000 و تراکم فرش 3600 می باشد.

فواید و تاثیر تراکم بالا در فرش :
همانطور که توضیح داده شد عامل اصلی در کیفیت فرش جنس استفاده شده برای آن فرش می باشد ولی تاثیر تراکم در فرش چیست و اینکه تفاوت فرش تراکم بالا و فرش تراکم پایین در چیست را در ادامه توضیح می دهیم. فرش های ماشینی که دارای تراکم بالاتری می باشند از زیبایی بیشتر برخوردار می باشند زیرا تعداد گره های بیشتری در طول فرش ماشینی به کار رفته شده است و باعث شده است که زیبایی فرش در تراکم بالا افزایش پیدا کند.

این نکته را نیز باید بیان کرد که تراکم فرش دارای رابطه مستقیمی با قیمت آن می باشد و هر چه تراکم فرش بالاتر باشد قیمت فرش نیز بالاتر خواهد بود و برای انتخاب یک فرش ارزان قیمت بهتر است فرش با تراکم پایینتر را مورد نظر خود قرار بدهید ، اما اگر می خواهید فرش دارای زیبایی بالایی نیز باشد انتخابی فرشی که دارای تراکم بالا می باشد برای شما مناسب خواهد بود و میتوانید قیمت فرش تراکم بالا را برای این مدل فرش ماشینی مورد بررسی قرار بدهید.

شانه فرش ماشینی :
شانه فرش نیز یک تراکم می باشد که به آن تراکم عرضی نیز گفته می شود با این تفاوت که در تراکم فرش ، تعداد گره های طول فرش را مورد شمارش قرار میدادیم ، ولی برای به دست آوردن تعداد شانه قالی باید تعداد رچ های عرض فرش را بشماریم.

برای شانه فرش نیز بهتر است با یک مثال آن را توضیح دهیم که اگر ما یک فرش 1200 شانه ماشینی داشته باشیم به این معنی است که در یک متر عرض فرش ما 1200 رچ بافته شده باشد و در سه متر فرش 3600 گره خواهد بود.

برای به دست آوردن شانه فرش کافی است مقدار کمی از آن را ( 10 سانتی متر و یا 1 سانتی متر ) انتخاب و با شمارش آن تعداد شانه فرش ماشینی را پیدا کنید و خواهید توانست به این موضوع پی ببرید که آیا فرشی که خریداری کرده اید اصلی بوده و به همان تعداد شانه بالای فرش خریداری شده می باشد.

فواید و تاثیر شانه بالا در فرش :
شانه بالا نیز در فرش ماشینی باعث افزایش پیدا کردن زیبایی فرش می باشد زیراکه همانطور که توضیح داده شد شانه همان تراکم عرضی فرش و تعداد گره ها در یک متر عرض فرش می باشد. قیمت فرش در شانه های بالا و پایین نیز مانند تراکم دارای رابطه مستقیم می باشد و در صورتی که فرش تراکم بالاتر داشته باشد دارای قیمت بالاتری نیز خواهد بود پس اگر قیمت فرش با شانه بالا برای شما مناسب است می توانید خرید فرش با شانه بالا را انجام نمایید ، ولی اگر میخواهید فرش ارزان قیمت خریداری کنید با به شما خرید فرش با شانه پایین و جنس با کیفیت را از لیست قیمت فرش که برای انواع قیمت پایین و بالای فرش وجود دارد پیشنهاد میکنیم زیرا ماندگاری فرش نیز دارای اهمیتی بسیار بالا می باشد.

از انواع شانه ها در فرش ماشینی می توان به فرش ماشینی 500 شانه ، فرش ماشینی 700 شانه ، فرش ماشینی 1000 شانه و فرش ماشینی 1200 شانه که به صورت 8 رنگ و 10 رنگ می باشد اشاره داشت.

 

باتشکر- واحد تحقیق و آموزش فرش روز

 

 

 

 

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
مقایسه فرش دستباف تبریز و فرش کاشان
اصول و قوانین پهن کردن فرش
خرید اینترنتی فرش در دوران کرونا
صفر تا صد انواع فرش ماشینی 700 شانه
چرا باید فرش 700 شانه فرش روز بخریم؟
 

کارخانه فرش روز کاشان ، یک از کارخانه هایی است که سعی دارد با عرضه محصولات و تولیدات خود به صورت مستقیم در اختیار مشتریان عزیز ، قیمت واقعی را به این عزیزان ارائه دهد تا هم قیمت مناسب و هم کیفیت مناسب و عالی در اختیار داشته باشند . الیاف مورد استفاده در فرش های ماشینی کارخانه همگی از بهترین الیاف موجود در بازار هستند ، از جمله فرش ماشینی آکریلیک ، فرش ماشینی ترک ، فرش ماشینی پنبه و فرش ماشینی پلی استر.

سبد خرید انواع فرش ماشینی
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه