خرید اینترنتی انواع فرش ماشینی کاشان

ویژگی های انواع فرش ماشینی [ قسمت دوم ]

بررسی ویژگی های فرش ماشینی ( قسمت دوم )

در قسمت اول از سری مقالات ویژگی های انواع فرش ماشینی با ویژگی فرش 500 شانه و فرش 700 شانه آشنا شدیم. حال میخواهیم در این مقاله از ویژگی های فرش های 1000 شانه، 1200 شانه و 1500 شانه برای شما بیان کنیم که می توانید آن را مطالعه فرمایید.

ویژگی فرش ماشینی 1000 شانه

فرش ماشینی در تعداد شانه و تراکم بالا هم به تولید می رسد و شما می توانید با استفاده از این فرش های ماشینی ظرافت را به خانه خود ببرید. وجود فرش های 1000 شانه به بالا در این بازار سبب شده است که مردم که توانایی خرید فرش دستباف را ندارند، بتوانند فرش هایی با شباهت بالا به فرش های دستباف بخرند که ظرافت بالا و ریز بافتی کم نظیری دارد.

فرش ماشینی 1000 شانه کمتر از هفت سال است که در بازار موجود است و این امر سبب شده که تولیدکنندگان برای افزایش فروش آن، روی این فرش ها بیشتر مانور بدهند. همه فرش های ماشینی 1000 شانه فعلا در هشت و ده رنگ بافته می شوند.

·        تراکم

تراکم فرش ماشینی بسته به تعداد شانه هم دارد یعنی هر چه تعداد شانه بالاتر برود، به مراتب و به تناسب تعداد تراکم فرش های ماشینی هم افزایش پیدا می کند. فرش های 500 شانه دارای تراکم 1000 و فرش های 700 شانه دارای تراکم 2550 بودند و حالا فرش 1000 شانه هم باید طبیعتا تعداد تراکم بیشتری داشته باشد که دقیقا همینطور است و فرش های ماشینی 1000 شانه دارای تراکم 3000 هستند.

·        الیاف

در فرش های ماشینی 1000 شانه به این علت که نخ ها ظریف هستند و باید دارای دوام بسیار بالایی داشته باشند، از نخ های با کیفیت بازار استفاده می شود. گاها در نخ های فرش 700 شانه می توان از الیافی مثل نخ جوت استفاده کرد، اما در نخ فرش های ماشینی 1000 شانه باید از الیاف با کیفیتی مثل پنبه در نخ پود استفاده شود. پنبه دارای استحکام بسیار بالایی است.

در نخ خاب فرش 1000 شانه از الیاف اکریلیک هیت ست استفاده می شود و گاها در این فرش ها از الیاف اکریلیک ترک هم استفاده می کنند. الیاف اکریلیک ترک، الیافی هستند که دوبار هیت ست شده اند و بنابراین دارای دوام و ماندگاری بسیار بیشتری خواهند بود. در واقع در عملیات هیت ست که از بخار آب و گرما استفاده می شود، با این کار فرش تحت فشار مقاوم شده و ماندگاری آن افزایش می یابد. حالا اگر دو بار اینکار را انجام دهند، قطعا کیفیت آن بیشتر می شود و به همین ترتیب قیمت این فرش هم افزایش پیدا می کند.

·        ضخامت

فرش های ماشینی 1000 شانه دارای ضخامت بسیار کمی هستند و این امر به دلیل ظرافت بالای فرش های 1000 شانه می باشد. این فرش ها نهایتا ضخامت آن به 6 الی 7 میلی متر می رسد. این امر سبب شده است که همانند فرش های دستباف باشند.

استفاده از فرش 1000 شانه را به کسانی توصیه می کنیم که میخواهند در دکوراسیون خود از فرش های دستباف گونه استفاده کنند. این فرش ها اولین فرش های دستباف گونه در بازار بودند که توانستند فروش بسیار بالایی از خود به جای بگذارند و به همین خاطر در بین تولیدکنندگان محبوبیت آنها افزایش پیدا کرد.

ویژگی فرش ماشینی 1200 شانه

فرش ماشینی 1200 شانه از سال 1394 وارد بازار شده است و با استفاده از دستگاه های گرانقیمت بافنده در حال حاضر در کارخانه ها تولید می شود. این فرش ها بیش از فرش های ماشینی 1000 شانه محبوب هستند، چرا که دارای ظرافت بالاتری هستند و همچنین طرح های زیباتری در آنها بافته می شود.

·        تراکم

فرش 1200 شانه را با تراکم 3600 می بافند. این تراکم بالا سبب شده است که کیفیت فرش بالا برود و همچنین این فرش دارای ظرافت بالاتری باشد. تقریبا می توان گفت هر چه تراکم و تعداد شانه بالاتر میرود، فرش های ماشینی بیشتر به فرش های دستباف شبیه تر می شوند.

تراکم 3600 یعنی 600 واحد از فرش های 1000 شانه و 1050 واحد از فرش های 700 شانه بیشتر پس دقیقا می توان گفت که فاصله زیادی بین این فرش های ماشینی با فرش 1200 شانه هست. اگر بخواهیم دقیق تر حساب کنیم، شما می توانید در یک متر از طول فرش های ماشینی 1200 شانه، 3600 گره پیدا کنید که در نوع خود بی نظیر است. فرش های 1200 شانه معادل فرش های 80 رج دستباف می باشد.

·        نمره نخ

قطعا باید نمره نخ فرش های 1200 شانه هم در بالاترین حد خود باشد. در واقع این فرش های ماشینی با استفاده از ظریف ترین نخ های بافته شده در صنعت نساجی بافته می شوند. این نخ ها دارای نمره ای بین 36 الی 38 هستند.

·        الیاف

در نخ پود این فرش ها باید از الیاف پنبه به صورت خالص استفاده شود. یعنی الیاف پنبه بدون ترکیب شدن با دیگر الیاف باید در نخ پود فرش ماشینی مورد استفاده قرار بگیرند. در برخی از شرکت ها در فرش هایی با تعداد شانه پایین تر، نخ پود را از مخلوط الیاف پنبه و پلی استر، پنبه و بی سی اف یا پنبه و نخ جوت استفاده می کنند که سبب کاهش کیفیت فرش می شود. در فرش های ماشینی 1200 شانه این کار سبب می شود که فرش های ماشینی ماندگاریشان پایین آید و به همین دلیل از پنبه خالص استفاده می کنند.

در خیلی از شرکت ها از نخ ترک برای بافت نخ خاب فرش ماشینی با تعداد شانه 1200 استفاده می شود. الیاف ترک همانطور که گفتیم دارای دوام و کیفیت بسیار بالایی هستند. البته رایج ترین نوع نخ در بازار که برای بافت نخ خاب یا پرز فرش های ماشینی 1200 شانه استفاده می شود، همان الیاف اکریلیک هیت ست می باشد. در نخ تار هم معمولا از الیاف پلی استر استفاده می کنند.

·        ضخامت

هر چه تعداد شانه بالاتر برود، ضخامت فرش کمتر خواهد شد. یعنی اینطور بگوییم فرش هایی که دارای تعداد شانه بالاتر هستند، به این علت که ظرافت بیشتری هستند، دارای خاب کم ارتفاع تر هستند. ولی در فرش های ماشینی با تعداد شانه پایین تر، به علت نخ خاب بلندتر زیر پای نرم تری را حس خواهید کرد. در فرش 1200 شانه ضخامت فرش به حدود 5 میلیمتر می رسد. پس اگر به دنبال فرشی هستید که بر روی آن زیاد بنشینید، یا بخواید، فرش های 1200 شانه به بالا گزینه های مناسبی نیستند چرا که دارای ظرافت بالا و ضخامت کمی خواهند بود.

·        انواع موجود

فرش های ماشینی 1200 شانه در انواع فرش ماشینی گل برجسته و معمولی در بازار موجود است. فرش های گل برجسته فرش هایی هستند که دارای برخی از نقشه های برجسته می باشند و شما می توانید از این فرش های ماشینی برای افزایش زیبایی منزل و دکوراسیون خانه استفاده کنید. در فرش های گل برجسته از نخ های مخصوصی استفاده می شود که به آنها نخ هایبالک گفته می شود.

همچنین فرش های ماشینی 1200 شانه در انواع سایز بزرگ، قالیچه، پادری، کناره و گرد موجود می باشد که می توانید آنها را خریداری نمایید.

ویژگی های فرش ماشینی 1500 شانه

فرش ماشینی 1500 شانه آخرین و بالاترین نوع فرش در بین طرح های کلاسیک است که در سال 1396 به تولید رسیده است. این فرش های ماشینی را با استفاده از ظریف ترین نخ های دنیا میبافند که بسیار هم گرانقیمت هستند. همچنین تعداد دستگاه های بافنده فرش 1500 شانه هم در ایران محدود است، به همین خاطر فرش 1500 شانه دارای قیمت بالایی است.

·        تراکم

فرش 1500 شانه در تراکم 4500 بافته شده است. این نشان دهنده این است که این فرش ماشینی دارای تفاوت های بسیاری با فرش های ماشینی با تعداد شانه پایین تر است. یعنی تصور کنید که در هر متر از طول این فرش ها می توانید 4500 گره را مشاهده نمایید.

·        نمره نخ

همانطور که حدس می زنید، باید نمره نخ در فرش های ماشینی به بالاترین حد در بین فرش های ماشینی کلاسیک برسد. یعنی در واقع در این فرش های ماشینی از نخ هایی با نمره 50 الی 60 استفاده می شود که در نوع خود بی نظیر خواهد بود.

·        ضخامت

ضخامت فرش های ماشینی 1500 شانه هم نهایتا به عدد 4500 می رسد. در واقع در این فرش های ماشینی به علت استفاده از ظریف ترین نخ ها و بیشترین تعداد تراکم ضخامت به شدت کاهش یافته است و مشابه فرش های دستباف ابریشم است. فرش های دستباف ابریشم هم بسیار نازک هستند.

·        الیاف

الیاف فرش ماشینی 1500 شانه هم الیاف اکریلیک هیت ست خواهد بود، البته با نمره نخ بالاتر و با تکنولوژی های پیشرفته تر. در واقع در فرش های ماشینی، سعی شده است که از الیاف اکریلیک با نمره نخ بالا استفاده شود و همچنین تکنولوژی های به کار رفته در این فرش هم سبب شده است کیفیت این فرش ها افزایش یابد.

·        انواع موجود

به علت قیمت بالای فرش های گل برجسته، هنوز فرش های 1500 شانه گل برجسته به تولید انبوه نرسیده اند. شاید در برخی از شرکت ها تک و توک از فرش های گل برجسته ببافند، اما این فرش ها ممکن است سفارشی یا صادراتی باشد. صادرات فرش ماشینی در شانه 1500 شانه هم رونق دارد. پس میتوان گفت در این فرش های ماشینی، بیشتر فرش های ساده و معمولی 1500 شانه دیده می شود.

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
خرید مستقیم فرش
ویژگی فرش کاشان برای خرید از کارخانه چیست
ست مبل با فرش قرمز در رنگبندی های متنوع و شیک
ویژگی های فرش دستباف خوب
قیمت فرش آکریلیک 700 ، 1000 و 1200 شانه کاشان
 

کارخانه فرش روز کاشان ، یک از کارخانه هایی است که سعی دارد با عرضه محصولات و تولیدات خود به صورت مستقیم در اختیار مشتریان عزیز ، قیمت واقعی را به این عزیزان ارائه دهد تا هم قیمت مناسب و هم کیفیت مناسب و عالی در اختیار داشته باشند . الیاف مورد استفاده در فرش های ماشینی کارخانه همگی از بهترین الیاف موجود در بازار هستند ، از جمله فرش ماشینی آکریلیک ، فرش ماشینی ترک ، فرش ماشینی پنبه و فرش ماشینی پلی استر.

سبد خرید انواع فرش ماشینی
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه