خرید اینترنتی انواع فرش ماشینی کاشان

کیفیت فرش ماشینی و مقایسه با فرش دستباف

کیفیت فرش ماشینی و مقایسه با فرش دستباف

خیلی مقاله ها درباره فرش ماشینی و کیفیت آن خوانده اید اما در این مقاله می خواهیم به نکات مهمی در این زمینه برای شما اشاره داشته باشیم که می توانید مطالعه کنید  حتما هم به دردتان خواهد خورد.

فرش ماشینی بر خلاف فرش های دستباف به نحوی متفاوت بافته می شود. برای مثال در فرش دستباف اگر از الیاف طبیعی برای بافت فرش استفاده کنند، در فرش های ماشینی باید از الیاف صنعتی بهره بگیرند، چون استفاده از الیاف طبیعی زیاد جالب از آب در نیامد. البته بگوییم چند بار هم تولیدکنندگان هوس کرده اند که از الیاف طبیعی مثل پشم و کرک و یا حتی ابریشم برای استفاده در فرش ماشینی کمک بگیرند، اما نتیجه جالب از کار در نیامده است. اینجا است که میگویند هر چه را بهر کاری ساخته اند.

بدین ترتیب در تولید انواع فرش ماشینی از الیاف مصنوعی مختلف با نام ها و کیفیت های متفاوت استفاده می شود و هر ساله ما نام های جدیدی در این صنعت می شنویم که با کمک صنعت نساجی رو به پیشرفت و بهتر شدن است.

اگر بخواهیم در زمینه اختلاف فرش ماشینی کاشان و فرش دستباف دوباره مثال بزنیم، نحوه تولید آن است. برای بافت یک فرش دستباف باید یک هنر قالیبافی ماه ها و یا حتی سال ها تلاش کند تا زحماتش به بار بنشیند. اما دستگاه بافنده فرش های ماشینی بدون دخالت دست کار خود را انجام می دهد و قادر است روزانه چندین تخته فرش را به تولید برساند، آن هم بدون اینکه کیفیت فرش ها با هم متفاوت باشد یا اینکه در تولید های جدیدتر کیفیت افت کرده باشد.

به هر حال این دو فرش خیلی با هم تفاوت دارند و فقظ این ظاهرشان است که از دور شاید به هم نزدیک و شبیه باشد که در این امر هم هنوز نمی توان گفت کامل به یکدیگر شبیه هستند.

بنابراین کیفیت این دو فرش هم با هم متفاوت خواهد بود. وقتی این دو فرش را از نظر کیفی مقایسه کنیم متوجه می شویم که از زمین تا آسمان شاید ملاک های تعیین کیفیت در این دو نوع فرش متفاوت باشد.

پس در این مقاله در مورد کیفیت فرش های ماشینی صحبت خواهیم کرد و اینکه چه تفاوت هایی می تواند با کیفیت فرش های دستباف داشته باشد و چند مورد مقایسه برای اینکه بتوانید راحت تر فرش ها را بشناسید.

کیفیت فرش ماشینی و مقایسه آن با فرش دستباف

در فرش دستباف می گویند مرغوبیت یک فرش به الیاف استفاده شده، تعداد رج بافته شده و پختگی فرد بافنده بستگی خواهد داشت. برای مثال اگر تعداد رج بافته شده ( تعداد گره های زده شده برای بافت فرش ) بالا باشد، هنرمند قالیباف هم دارای تجربه به اندازه کافی باشد و همچنین الیاف استفاده شده، الیاف اصل و درجه یک باشند می توان گفت فرش مورد نظر واجد شرایط است برای با کیفیت بودن.

در فرش ماشینی هم ملاک ها را اگر به صنعتی تبدیل کنیم، برای این نوع فرش ها هم صادق خواهد بود. مثلا گفته می شود بافنده فرش دستباف باید با کیفیت باشد، در فرش های ماشینی می گویند باید دستگاه بافنده فرش جدید و به روز و البته با کیفیت باشد.

الیاف صنعتی یا مصنوعی هم قطعا باید از کارخانه های معتبر ریسندگی و بافندگی تهیه شده باشند تا کیفیت لازم را داشته باشند و سبب افزایش کیفیت فرش شوند. و در نهایت تعداد شانه فرش که معادل تعداد رج فرش می باشد، هم تاثیر دارد اما به قدری کمتر از دستگاه بافنده و الیاف صنعتی.

یکی یکی با هم این موارد را بررسی می کنیم و امیدوارم این مطالب به درد شما هم بخورد:

·        کیفیت دستگاه بافنده فرش های ماشین و مقایسه کیفیت با بافنده دستباف

فرش ماشینی با استفاده از انواع دستگاه ها و ابزار آلات صنعتی که در نهایت یک ماشین بافنده را تشکیل می دهند، بافته می شود. این دستگاه ها را اگر دیده باشید، در واقع یک قسمت دارد که نخ های رنگی را بر روی آن قرار داده اند و یک قسمت هم هست که در واقع نخ ها را به هم بافته و در طرف دیگر فرش را تحویل ما می دهد.

این دستگاه ها کاملا با نظارت افراد متخصص و دوره دیده کار می کنند و اگر مشکلی پیش بیاید، در لحظه آن را تعمیر می کنند و تولید ادامه پیدا می کند.

در فرش های دستباف به این علت که دست دخالت دارد و خطا هم ممکن است زیاد باشد، بعضی وقت ها اختلاف بالا و پایین فرش دیده می شود. این اختلاف نشانه دستباف بودن فرش است. در برخی از کشور ها هم که این دلیل را نمی دانستند، فکر می کردند که این یک مشکل است. شاید این یک مشکل باشد اما بیشتر از اینکه یک مشکل اساسی و جدی باشد، یک نشانه است از اصالت و دستباف بودن این محصول. در فرش های ماشینی اما این مشکل دیده نمی شود، چون دستگاه های بافنده دیگر به صورت عرض و طول تعیین شده فرش را می بافند و دیگر خبری از اختلاف دو سر فرش ها نیست.

در عین حال اینکه سرعت بافت فرش های ماشینی بالا است، دقت بافت فرش ها هم بالا است. در دستگاه های جدید به خصوص این موضوع دیده می شود که طرح های نهایی با کیفیت بالاتر و ظرافت بیشتر تولید می شوند. دستگاه های جدید قطعا به علت کم خطا بودن و همچنین تعداد شانه بالاتر در فرش های ماشینی با کیفیت تر خواهند بود.

درست برعکس فرش های دستباف که بافنده باید با تجربه و قدیمی باشد، در فرش های ماشینی باید بافنده جدید باشد تا کیفیت نهایی فرش افزایش یابد.

·        کیفیت الیاف مورد استفاده در فرش ماشینی و دستباف

الیاف طبیعی که در فرش های دستباف استفاده می شوند، الیافی همچون پشم، کرک، ابریشم و پنبه هستند که هر کدام را اگر بخواهیم در بازار تهیه کنیم باید برای آن بهای زیادی بپردازیم، چون ارزششان بالا است و برای بدست آوردن آن زحمت کشیده شده است. یکی از دلایل قیمت بالای این الیاف، کمیاب بودن این نخ ها است، مثلا برای تولید ابریشم باید چندین وقت یک بار اقدام کنند و آن هم ممکن است روز ها به طول بیانجامد.

اما در صنعت فرش ماشینی الیاف صنعتی را با استفاده از فرآیندهای شیمیایی می بافند، هر چقدر که بخواهند و هر وقت که بتوانند. پس طبیعی است که الیاف صنعتی دارای قیمت پایین تری باشند.

الیاف طبیعی همچنین دارای کیفیت بیشتری هستند و به علاوه اینکه هیچ ضرری برای انسان ها ندارند ولی در فرش های ماشینی از الیاف صنعتی استفاده می شود که هر کدام طی فرآیند های شیمیایی بافته شده اند و ممکن است برای انسان ها مشکلاتی مثل حساسیت و آلرژی ایجاد نمایند.

بهترین الیافی که در حال حاضر در فرش ماشینی مورد استفاده قرار می گیرد، الیاف اکریلیک است. الیاف اکریلیک انواع مختلفی دارد مثل هیت ست ، ترک ( دوبار هیت ست شده ) و برایت ( براق شده ) که همه آنها از با کیفیت های بازار به حساب می آیند. پس اگر خواستیم فرشی از نوع ماشینی بخریم، یادمان باشد که الیاف استفاده شده در آن انواع الیاف اکریلیک باشد.

جالب اینجا است که در پود فرش دستباف پنبه استفاده می شود و در فرش های ماشینی هم از همین الیاف برای بافت نخ پود استفاده می کنند. پس از این نظر می توان گفت که پود های مستحکمی در فرش های ماشینی دیده می شود.

در نخ تار هم از الیاف پلی استر که به ابریشم مصنوعی معروف است، استفاده می گردد. این نخ ها به خاطر براقیت، قیمت مناسب و استحکام بالا برای استفاده در نخ تار انواع فرش ماشینی برگزیده شده اند.

خب اگر بخواهیم همه اینها را در کنار هم به کار ببریم، باید بگوییم فرش درجه یک ماشینی، فرشی است که در نخ خاب آن از الیاف اکریلیک، در نخ پود آن از پنبه ( بدون ترکیب با دیگر الیاف ) و در نخ تار آن از الیاف پلی استر استفاده شده باشد. این نکته خیلی می تواند به شما در خرید فرش کمک کند.

·        تاثیر تعداد شانه و تراکم در فرش های ماشینی

در مورد فرش های دستباف می گویند هر چه تعداد رج بافته شده بیشتر باشد، نشانه این است که فرش مرغوب تر است. این به خاطر نزدیکی تعداد گره ها به یکدیگر است و چون با ریز بافت شدن، ظرافت طرح بافته شده بیشتر می شود، به همین دلیل می گویند که مرغوبیت فرش های دستباف افزایش یافته است.

در فرش ماشینی هم تقریبا موضوع همین است. تعداد شانه و تعداد تراکم به گره های زده شده در عرض و طول فرش گفته می شود. هر چه تعداد شانه و تراکم فرش های ماشینی بیشتر باشد، یعنی گره های زده شده به هم نزدیک تر هستند و ریزبافتی فرش بیشتر شده است.

با افزایش تعداد شانه ها، متوجه می شویم که دستگاه بافنده هم جدید تر است و این موضوع در کنار ظرافت فرش ها است که سبب می شود تراکم و تعداد شانه بیشتر باعث افزایش کیفیت فرش شود.

به شما توصیه می کنیم که این نکات که ساده برای شما توضیح داده شد را در خرید های آتی خود در حوزه فرش دستباف و ماشینی به کار ببرید و امیدواریم که مفید واقع شود.

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
درباره تابلو فرش ماشینی کلاریس
فرش آشپزخانه سه بعدی مناسب از نظر قیمت ، طرح و زیبایی
معرفی فرش ایرانی طرح ترک در انواع ساده و گلبرجسته ارزان
مرکز فروش فرش کناره برای خرید مستقیم از کارخانه
انواع تابلو فرش ارزان با خرید مستقیم از کارخانه فرش
 

کارخانه فرش روز کاشان ، یک از کارخانه هایی است که سعی دارد با عرضه محصولات و تولیدات خود به صورت مستقیم در اختیار مشتریان عزیز ، قیمت واقعی را به این عزیزان ارائه دهد تا هم قیمت مناسب و هم کیفیت مناسب و عالی در اختیار داشته باشند . الیاف مورد استفاده در فرش های ماشینی کارخانه همگی از بهترین الیاف موجود در بازار هستند ، از جمله فرش ماشینی آکریلیک ، فرش ماشینی ترک ، فرش ماشینی پنبه و فرش ماشینی پلی استر.

سبد خرید انواع فرش ماشینی
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه