خرید اینترنتی انواع فرش ماشینی کاشان

مقایسه فرش دستباف تبریز و فرش کاشان

همیشه یکی از مهم ترین سوالاتی که در حوزه فرش دستباف پرسیده می شود، این است که کدام شهر ها در تولید فرش دستباف بهتر عمل می کنند و اینکه فرش کدام شهر ها بهتر است؟ ما در این مقاله میخواهیم به بررسی و مقایسه فرش دستباف تبریز و کاشان بپردازیم که قطعا می تواند برای شما مفید باشد و شما از آن استفاده لازم را ببرید.

فرش دستباف تبریز از مرغوبیت بسیار بالایی برخوردار است و می توان گفت یکی از نمونه ترین فرش های دستباف در دنیا در شهر تبریز و حومه آن به تولید می رسد. البته لازم به ذکر است که فرهنگ غنی فرش دستباف در ایران سبب شده است که تقریبا همه شهرهای ایران در حوزه تولید انواع فرش دستباف در حال فعالیت باشند و این صنعت در سراسر ایران رونق داشته باشد.

فرش دستباف تبریز یکی از فرش هایی است که به شدت در ایران و جهان طرفدار دارد و این موضوع به خاطر استفاده از الیاف طبیعی و پشم و کرک مرغوب است و سوای این علت، طرح و رنگ های زیبا و با ظرافت بالایی که در فرش های تبریز تولید می شود، یکی دیگر از دلایل محبوبیت در بین ایرانیان و جهانیان است.

فرش دستباف کاشان هم یکی دیگر از مرغوب ترین فرش ها است که این فرش هم در بین ایرانی ها و جهانیان محبوبیت دارد. کاشان در کنار صنعت فرش دستباف دارای صنعت فرش ماشینی است و به خاطر تولیدات گسترده ای که دارد می تواند به عنوان یک شهر مهم در صنعت فرش در ایران باشد.

فرش دستباف تبریز به خاطر مرغوبیت و نمونه بودن سبب شده است که نام پایتخت فرش دستباف جهان به نام شهر تبریز ثبت شود و کاشان هم به خاطر تولیدات گسترده ای که در زمینه فرش ماشینی دارد، سبب شده است که به عنوان پایتخت فرش ماشینی در جهان شناخته شود.

حال میخواهیم به بررسی تفاوت های فرش دستباف تبریز و کاشان بپردازیم که حتما این موضوع می تواند برای شما جالب باشد و از آن لذت ببرید.

تفاوت های فرش دستباف تبریز و کاشان

قطعا در موارد متعددی فرش های دستباف کاشان و تبریز با یکدیگر دارای تفاوت هایی هستند که آنها را برای شما بیان می کنیم و قطعا از آن اطلاعات کافی را کسب خواهید نمود.

1-     مقایسه کیفیت بافت فرش تبریز و کاشان

یکی از مهمترین تفاوت هایی که همه به دنبال آن هستند، کیفیت فرش دستباف است. به نظر شما آیا کیفیت فرش تبریز می تواند بیشتر از فرش کاشان باشد؟ کیفیت فرش های دستباف می تواند به چه چیز های بستگی داشته باشد؟

الیاف طبیعی که در فرش های دستباف مورد استفاده قرار می گیرند، می توانند تاثیر بسزایی در کیفیت فرش های تولیدی داشته باشند. قطعا در هر کالایی، حرف اول را مواد اولیه آن می زند و سپس به دنبال نحوه تولید آن می روند که به عنوان دومین عامل موثر در کیفیت فرش تاثیر گذار خواهد  بود.

همانطور که گفتیم در تولید فرش دستباف از الیاف طبیعی استفاده می شود. الیاف طبیعی همچون پشم، کرک، پنبه و ابریشم مهمترین و معروف ترین الیاف مورد استفاده در فرش دستباف هستند.

فرش های دستباف از نظر نوع نخ به کار رفته دارای تفاوت هایی هستند و از این نظر می توان آنها را دسته بندی کرد. فرش های پشم، فرش های تمام ابریشم، فرش های گل ابریشم و فرش های پشم و کرک از انواع فرش دستباف تولیدی در ایران است.

قطعا همانطور که احتمالا شنیده اید، فرش دستباف ابریشم از قیمت بسیار بالاتری نسبت به فرش های دیگر برخوردار است، چرا که الیاف ابریشم در عین حال که کیفیت بالا و درخشندگی ماورایی دارند، بسیار هم گران هستند.

در رده بعدی فرش های گل ابریشم قرار می گیرند، این فرش ها همانطور که از نامشان پیدا است، در نقشه های فرش از نقوش گل با نخ ابریشم استفاده شده است، قطعا وجود نخ ابریشم در این فرش ها هم سبب تضمین ظرافت، درخشندگی و کیفیت این فرش ها است.

فرش های پشم و کرک هم در رده بعدی در بین فرش های دستباف قرار می گیرند. شما می توانید این فرش های دستباف را با کیفیت بالا خریداری نمایید و خیالتان از بابت کیفیت راحت باشد.

اما در تبریز به خاطر استفاده از پشم مرغوب مربوط به اطراف این شهر و همچنین کشور آذربایجان، کیفیت پشم آن مثال زدنی است به همین دلیل می توان گفت یکی از برتری هایی که فرش تبریز نسبت به دیگر شهرها دارد، وجود الیاف پشم مرغوب می باشد که سبب شده است کیفیت فرش های بافته شده با این فرش ها افزایش یابد.

فرش های تمام ابریشم را کمتر در کاشان پیدا می کنید ولی فرش دستباف تبریز از نظر نوع الیاف تولیدی دارای تنوع گسترده ای است و از الیاف ابریشم برای بافت فرش ها هم استفاده می کنند. در فرش دستباف کاشان بیشتر نمونه های بافته شده با ابریشم، گل ابریشم هستند.

2-     مقایسه قیمت فرش تبریز و کاشان

در مورد قیمت فرش های دستباف تبریز و کاشان باید بدانید که بستگی به موارد زیادی دارد.

یکی از انواع موارد و مولفه هایی که در قیمت فرش دستباف تاثیر گذار است، قطعا ابعاد تولید شده است. هر چه ابعاد و اندازه فرش دستباف بزرگتر باشد، سبب می شود که قیمت فرش افزایش یابد. برای مثال قیمت فرش دستباف تبریز 9 متری از قیمت فرش  متری تبریز کمتر است و این البته در حالی است که از نظر نخ بافته شده در یک رده باشند. ولی در موارد مشابه در بین فرش های دستباف کاشان و تبریز و اندازه های یکسان، قطعا فرش های تبریز دارای قیمت بیشتری خواهند بود.

دومین مولفه موثر در قیمت فرش نوع شکلی است که فرش بافته می شود. معمولا در تولید فرش های دستباف اشکال بافته شده مستطیل هستند ولی در بعضی از موارد هم هست که فرش ها را به صورت گرد می بافند که از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. فرش های گرد نسبت به فرش های معمولی دارای قیمت بیشتری هستند.در مورد فرش گرد تبریز نسبت به فرش های کاشان هم باید گفت که فرش های کاشان دارای قیمت کمتری در نمونه های مشابه خواهند بود.

و قطعا سومین موردی که در قیمت تاثیر خواهد داشت، همان الیاف مورد استفاده در فرش است. هر چه میزان ابریشم استفاده شده در فرش دستباف بیشتر باشد، موجب این میشود که شما با هزینه بیشتری فرش بخرید. برای مثال فرش ابریشم تبریز دارای قیمتی بیشتر از فرش گل ابریشم کاشان است.

و در نهایت اینکه فرش دستباف تبریز در صورتیکه در موارد ذکر شده با فرش کاشان در یک سطح باشند ( یعنی یک اندازه و بافته شده با یک نوع نخ باشند ) فرش های تبریز گرانتر هستند و این به خاطر برند بودن فرش های تبریز است. البته فرش کاشان هم از برند های فرش ایرانی در جهان به شمار می رود، اما فرش های تبریز از مرغوبیت بیشتری برخوردار هستند.

3-     مقایسه طرح و رنگ فرش تبریز و کاشان

طرح و رنگ در جذب مخاطب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، به همین دلیل هر بافنده ای دوست دارد از بهترین نقشه ها برای بافت قالی خود استفاده نماید. اما میخواهیم ببینیم در کاشان و تبریز چگونه فرش می بافند.

کاشان به خاطر طرح و رنگ خاصی که دارد، دارای طرفداران زیادی هم می باشد. در فرش کاشان بیشتر از نقشه لچک و ترنج استفاده می شود و نقش ترنج در این فرش به شکل لوزی است. همچنین رنگ بندی مورد استفاده بیشتر رنگ های لاکی، کرم و سرمه ای می باشند.

از محبوب ترین رنگ بندی فرش کاشان که می توان به آن اشاره نمود، رنگ بندی فرش لاکی با حاشیه سرمه ای است. این رنگ بندی نه تنها جلوه بسیار زیبایی دارد بلکه چشم را به سمت خود جذب می کند و همین باعث شده است که در ایران و جهان این نوع فرش طرفدار زیادی داشته باشد.

در فرش های تبریز هم رنگ های مورد استفاده تقریبا سرمه ای، گردویی، کرم، لاکی و غیره هستند. در مورد نقشه هم بیشتر به نقشه های لچک و ترنج معروف می باشند. طرح ترنج در فرش های تبریز به حالت گرد است و همین باعث می شود که شما تفاوت دو نوع فرش را تشخیص دهید.

در مورد اینکه تنوع طرح و رنگ در بین کدام فرش ها بیشتر است، باید گفت که تبریز به این علت که تولیدات گسترده تری را ارائه می کند به همین دلیل باید توقع داشته باشیم که تنوع طرح های فرش دستباف تبریز از فرش کاشان بیشتر باشد.

همچنین رنگ های مورد استفاده در فرش تبریز بیشتر از رنگ های مورد استفاده در فرش کاشان هستند و این مورد سبب می شود که بتوانید تنوع بیشتری را از فرش های تبریز ببینید که دارای تعداد بیشتری از رنگ ها در کنار هم هستند.

نتیجه گیری

در این بخش قطعا شما با مطالعه همه مولفه های مقایسه بین فرش کاشان و تبریز، خودتان باید تصمیم گیرنده نهایی باشید که میخواهید کدام نوع فرش را برای خانه خود انتخاب کنید. اگر به دنبال فرش دستباف ارزان تر هستید، توصیه می کنیم که فرش کاشان بخرید، اگر هم به دنبال این هستید که فرش با طرح و رنگ متنوع و قیمت بالاتر بخرید، انتخابتان باید فرش تبریز باشد.



نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
طرح و نقشه فرش ایرانی قسمت دوم
تابلو فرش بزرگ برای خرید مستقیم از کارخانه
بهترین قیمت فرش ماشینی
شماره حسابهای فرش روز
ویژگی های انواع فرش ماشینی [ قسمت دوم ]
 

کارخانه فرش روز کاشان ، یک از کارخانه هایی است که سعی دارد با عرضه محصولات و تولیدات خود به صورت مستقیم در اختیار مشتریان عزیز ، قیمت واقعی را به این عزیزان ارائه دهد تا هم قیمت مناسب و هم کیفیت مناسب و عالی در اختیار داشته باشند . الیاف مورد استفاده در فرش های ماشینی کارخانه همگی از بهترین الیاف موجود در بازار هستند ، از جمله فرش ماشینی آکریلیک ، فرش ماشینی ترک ، فرش ماشینی پنبه و فرش ماشینی پلی استر.

سبد خرید انواع فرش ماشینی
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه