خرید اینترنتی انواع فرش ماشینی کاشان

با تولیدات فرش مشهد آشنا شویم!

مشهد یکی از کلانشهر هایی است که در شمال شرقی ایران واقع شده است و در همسایگی مرز افغانستان قرار دارد.  این شهر به خاطر موقعیت نمونه ی جغرافیایی و استراتژیکی که داشته است از شهر های مهم ایران در طول دوران های مختلف به شمار می رفته است. در این مقاله می خواهیم به تولیدات فرش مشهد بپردازیم که قطعا شما باید با آن آشنا شوید.

مشهد شهری است که دارای صنایع دستی نفیس و گرانقدری است و همچنین فرش ماشینی آن هم معروف است. فرش مشهد هم از نظر دستباف و هم از نظر ماشینی حرفی برای گفتن همیشه داشته است و اکنون هم که دومین شهری در ایران است که به تولید فرش ماشینی می پردازد.

شهر مشهد جمعیت 3 میلیون نفری از 6 میلیون نفر خراسان رضوی را تشکیل می دهد و بنابر این می توان گفت به خاطر جمعیت بالایی که در این شهر دیده می شود، پتانسیل بسیار بالایی در این شهر برای تولید فرش مشهد هم وجود دارد. غیر از فرش مشهد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت، تولیداتی همچون زعفران، آجیل و خشکبار، چرم و غیره در این شهر به وفور دیده می شود و می توان گفت که این شهر یکی از شهرهای مهم از نظر توریستی و اقتصادی می باشد.

تاریخچه فرش مشهد

فرش دستباف مشهد یکی از انواع اقلامی است که در دو نوع دستباف و ماشینی به تولید می رسد. قطعا تاریخچه فرش دستبافی که در مشهد بافته می شده است، طولانی و طویل بوده است، به همین دلیل می توان گفت که در مشهد تولیدات فرش دستباف بسیار محبوب و مشهور هم بوده است.

درست است که نمی توان تاریخ دقیق از تاریخچه این نوع فرش بیان کرد، اما می توان گفت که در دوران صفوی و همچنین قرن 19 و 20 این تولیدات محبوبیت بسیاری پیدا کرده اند.

مواد اولیه ای که در تولیدات فرش دستباف مشهد به کار می رفته و اکنون هم می رود، غالبا پشم و کرک است که از حیوانات اهلی به دست آمده است. مرغوبیت پشم و کرک مصرفی در این فرش ها بسیار بالا است و به همین دلیل سبب شده است که کیفیت و مرغوبیت فرش های دستباف مشهد، افزایش پیدا کند.

اما غیر از فرش دستباف، محصولات ماشینی مشهد هم در ایران معروف هستند. فرش ماشینی مشهد دارای کیفیت قابل قبولی است و همانطور که گفتیم شهر مشهد دومین شهر بزرگ تولید کننده فرش ماشینی در ایران بعد از کاشان و آران و بیدگل می باشد.

تاریخچه فرش ماشینی مشهد به دهه 50 بر میگردد. درست در سالهایی که اولین فرش ماشینی ایران در شهر کاشان تولید می شد، مشهد هم به عنوان دومین تولید کننده فرش ماشینی در ایران در اواخر دهه 50 اقدام به راه اندازی خط تولید انواع فرش ماشینی کرد. فرش مشهد از نوع ماشینی هم نیاز شهر مشهد را تامین می کند و هم اینکه محصولات خود را به شهر های دیگر ایران هم می فرستد. غیر از این در برخی موارد گزارش هایی از صادرات فرش های ماشینی مشهد به دیگر کشور ها هم رسیده است.

بلافاصله پس از ورود اولین دستگاه های بافنده به کاشان، شهر مشهد هم تجهیزات خود را بر اساس آن به روز رسانی می کرد تا بتواند در تولید و همچنین رشد از شهر کاشان عقب نماند. تکنولوژی مورد استفاده در شهر مشهد برای تولید فرش، چیزی از شهر کاشان کم ندارد و می توان گفت که این شهر هم بعد از کاشان قطب تولید فرش در ایران است.

کیفیت فرش مشهد

در مورد کیفیت فرش های دستباف گفتیم که با استفاده از الیاف طبیعی همچون پشم و کرک صورت می گیرد. الیاف طبیعی به طور کلی دارای ویژگی هایی هستند که می توانند سال های سال در ساختار فرش باقی بمانند، بدون اینکه ذره ای از کیفیت آنها کم شود، به همین دلیل می توان گفت فرش دستباف مشهد دارای کیفیت درجه یک است چون از الیاف طبیعی درجه یک در تولید آن استفاده می شود.

اما در مورد فرش ماشینی مشهد هم باید گفت که بر خلاف فرش های دستباف که از الیاف طبیعی استفاده می شود، در فرش ماشینی از الیاف مصنوعی یا صنعتی استفاده می شود.

الیاف مصنوعی هم دارای انواع مختلفی است که میتوان آنها را از نظر کیفیت درجه بندی کرد. در تولیدات فرش مشهد هم از الیاف مصنوعی با کیفیت مورد استفاده قرار می گیرد. الیافی که دارای مرغوبیت بالایی هستند و می توانند با نمونه های داخلی رقابت داشته باشند.

الیاف اکریلیک و پلی استر دو نوع الیافی هستند که می توانند در بطن فرش ماشینی به کار گرفته شوند. الیاف اکریلیک هیت ست به مراتب دارای کیفیت بیشتری از الیاف پلی استر هستند، چون هم دوام خوبی دارند و هم اینکه در برابر عوامل خارجی مقاوم تر می باشند.

الیاف پلی استر هم برای تولید فرش ماشینی در مشهد مورد استفاده قرار می گیرد و در این زمینه کیفیت قابل قبولی دارد. ولی به طور کلی اگر بخواهید به دنبال یک فرش با کیفیت باشید، دنبال فرشی بگردید که نخ خاب آن با الیاف اکریلیک هیت ست بافته شده باشد و همچنین در تار و پود آن از پنبه و پلی استر استفاده شده باشد.

تولیدات فرش مشهد

ما در ادامه می خواهیم به بررسی تولیدات فرش مشهد چه دستباف و چه ماشینی بپردازیم و امیدواریم که از این مطالب خوشتان بیاید و استفاده لازم را برده باشید.

تولیدات دستباف مشهد، عبارتند از:

·        فرش دستباف

یکی از معروف ترین تولیدات دستباف مشهد در زمینه فرش و قالی، فرش دستباف می باشد. بیشترین تولیدات دستباف مشهد در زمینه فرش دستباف است که با کیفیت بالا و طرح های کم نظیر بافته و تولید می شوند. لازم به ذکر است که کیفیت الیاف به کار رفته در این فرش به خاطر استفاده از پشم، کرک و ابریشم بالا است و طرح های جدید هم با استفاده از نقشه های جدید و با سلیقه های امروز طراحی شده اند.

محبوب ترین فرش دستباف مشهد فرش هایی است که با طرح لچک و ترنج بافته می شود. این فرش ها بیشتر در رنگ بندی کرم و گردویی تولید می شوند و می توانند نظر هر بیننده ای را به خود جلب کنند.

·        تابلو فرش دستباف

تابلو فرش دستباف بعد از اینکه در شهر سردرود به صورت آزمایشی تولید شد و همه از آن استقبال کردند در شهر های مختلفی از ایران هم به تولید رسید. مشهد یکی از آن شهرهایی بود که توانست خط تولید تابلو فرش دستباف را ایجاد کند، چرا که شهر هایی از ایران که دارای پتانسیل در تولید فرش بودند، این امکان بیشتر از بقیه شهرها فراهم بود.

در بافت تابلو فرش ها از الیاف منظره و و ان یکاد بیشتر استفاده می شود و همچنین بیشترین الیافی که در این محصولات مورد استفاده قرار می گیرند، الیاف پنبه، پشم و کرک هستند که همانطور که گفتیم، دارای کیفیت قابل قبولی برای تولید فرش های دستباف هستند.

·        گلیم فرش

به خاطر حضور عشایر و روستاها در اطراف مشهد، بافت گلیم هم در اطراف این شهر رواج دارد. برای تولید گلیم ها از طرح های هندسی استفاده می شود و همچنین پشم و پنبه شاکله گلیم فرش های تولیدی در اطراف مشهد را تشکیل می دهند.

تولیدات ماشینی مشهد عبارتند از :

·        فرش 500 شانه

یکی از تولیداتی که در مشهد به صورت ماشینی تولید می شود، فرش 500 شانه تراکم 1000 می باشد. این فرش هم دارای طرح های زیبایی است و هم اینکه دارای نرمی و لطافت برای استفاده به عنوان زیر انداز می باشد. این فرش ها به خاطر قیمت ارزان تری که دارند، دارای محبوبیت خاصی هستند.

·        فرش 700 شانه

از دیگر تولیداتی که در مشهد می توان آن را یافت، فرش 700 شانه تراکم 2550 می باشد. این فرش ها دارای کیفیت قابل قبولی هستند، چرا که با الیاف اکریلیک هیت ست بافته می شوند و در اختیار مشتریان عزیز قرار می گیرند.

فرش 700 شانه در تعداد رنگ هشت و ده موجود است و بسته به سلیقه شما خواهد داشت که میخواهید کدامیک از انواع فرش 700 شانه را برای منزل خود انتخاب نمایید.

·        فرش 1000 شانه

فرش ماشینی 1000 شانه از تولیدات دستباف گونه ای می باشد که در مشهد به تولید می رسد. این تولیدات از سال 93 به چرخه تولید کارخانه فرش مشهد اضافه شد و اکنون به عنوان یکی از فرش های پر تیراژ شناخته می شود.

فرش 1000 شانه در تراکم 3000 بافته می شود و به خاطر ظرافت و ریز بافتی که دارد به عنوان اولین فرش  های دستباف گونه در جهان شناخته می شود.

·        فرش 1200 شانه

فرش 1200 شانه تراکم 3600 ظریف ترین فرشی است که در حال حاضر در کارخانه فرش ماشینی مشهد به تولید می سرد. این فرش ها از سال 1394 به خط تولید کارخانه اضافه شدند و دارای کیفیت قابل قبولی هستند.

·        فرش فانتزی

فرش های فانتزی فرش هایی هستند که دارای طرح و رنگ شاد و جذاب هستند. می توان گفت که فرش های فانتزی بیشتر برای سلیقه هایی طراحی شده است که میخواهند فرشی خاص برای خانه خود داشته باشند. فرش فانتزی در انواع فرش کودک، شنل و شگی به تولید می رسند و در بافت آنها از الیاف پلی استر هیت ست استفاده می شود.


نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
فرش ماشینی دستباف گونه - قسمت دوم
انواع فرش 700 شانه ماشینی ایرانی
تفاوت در قیمت گذاری انواع فرش
فرش کاشان 1200 شانه را بیشتر بشناسیم!
راهنمای نصب تابلو فرش ماشینی
 

کارخانه فرش روز کاشان ، یک از کارخانه هایی است که سعی دارد با عرضه محصولات و تولیدات خود به صورت مستقیم در اختیار مشتریان عزیز ، قیمت واقعی را به این عزیزان ارائه دهد تا هم قیمت مناسب و هم کیفیت مناسب و عالی در اختیار داشته باشند . الیاف مورد استفاده در فرش های ماشینی کارخانه همگی از بهترین الیاف موجود در بازار هستند ، از جمله فرش ماشینی آکریلیک ، فرش ماشینی ترک ، فرش ماشینی پنبه و فرش ماشینی پلی استر.

سبد خرید انواع فرش ماشینی
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه