خرید اینترنتی انواع فرش ماشینی کاشان

رقابت داغ فروش بین فرش ماشینی و فرش دستباف

فرش یکی از نفیس ترین صنایع دستی ایرانی به شمار می رود که آوازه آن در جهان پیچیده است. همه ما ممکن است در خانه مان یک یا دو فرش داشته باشیم که این نشان دهنده محبوب بودن فرش در بین خانواده های ایرانی است. فرش دارای دو نوع فرش ماشینی و فرش دستباف است که هر کدام دارای ویژگی هایی هستند که بنا به سلیقه های گوناگون خریداری می شوند.

هر دوی این فرش ها با هم تفاوت هایی دارند که قبل از هر چیزی میخواهیم به معرفی مختصری درباره آنها بپردازیم و سپس بازار رقابتی میان این دو محصول را مورد تحلیل قرار دهیم.

فرش ماشینی

درست در سالهایی که ایران در منطقه به عنوان قطب نساجی قدرت نمایی می کرد، جرقه هایی برای ورود بافنده های فرش ماشینی به ایران زده شد. با توجه به اینکه بیشتر فعالیت های صنعت نساجی در شهر کاشان صورت می گرفت، این شرایط فراهم شد تا کاشان پذیرایی اولین دستگاه بافنده فرش باشد. این اتفاق در سال های 1350 رقم خورد و این امر سبب شد که کاشان اولین تولید کننده فرش های صنعتی در ایران باشد.

با توجه به اینکه ایران مهد تمدن قالیبافی در جهان بود، خلاقیت در طراحی فرش های ماشینی سبب شد که کم کم مردم به سمت این فرش ها جذب شوند، چیزی که با گذر زمان اتفاق افتاد. شاید در ابتدا کسی از فرش ماشینی کاشان استقبال نمی کرد، چرا که برتری خاصی از خود نسبت به فرش های دستباف نشان نمی داد و ضمن اینکه تنوع تولیدات هم پایین بود.

رفته رفته با وارد کردن فرش های ماشینی از دیگر کشور ها مثل بلژیک، قیمت فرش ماشینی کاهش یافت تا کسانی که توانایی خرید فرش دستباف را برای خانه خود ندارند، ترغیب شوند که از فرش های ماشینی استفاده کنند.

با افزایش فروش و سود خوبی که نصیب تولیدکنندگان در این صنعت شد، فضا برای ورود سرمایه گذاران به صنعت فرش مهیا شد و افراد زیادی به سرمایه گذاری در این صنعت روی آوردند. این کار سبب توسعه و گسترش انواع مدلهای فرش ماشینی در ایران شد و زمینه سازی را برای صادرات این محصولات و ارزآوری فراهم آورد.

کاشان و آران و بیدگل بزرگترین تولیدکنندگان فرش های صنعتی و ماشینی در جهان با دارا بودن بیش از هزاران واحد تولیدی فعال هستند و هر ساله خبر از ورود دستگاه های پیشرفته و جدید به کارخانه های فرش در ایران منتشر می شود. همچنین تولیدات فرش های ماشینی در دید جهانیان مرغوب هستند و این امر سبب شده است که صادرات این محصولات با رشد قابل قبولی همراه باشد.

فرش های ماشینی همانطور که از نامشان پیدا است با استفاده از ماشین های صنعتی و کاملا بدون دخالت دست بافته می شوند. کل فرایند مربوط به تولید فرش، به صورت صنعتی انجام میگیرد و حتی از الیاف صنعتی هم در بطن فرش ها استفاده می گردد، در صورتیکه در فرش دستباف، مطلب دقیقا برعکس است.

فرش دستباف ایرانی

قدمت فرش دستباف ایرانی یکی از قدیمی ترین صنایع دستی در جهان به شمار می رود و البته تا حدودی هم یکی از گرانترین صنایع دستی در جهان شناخته می شود. در رابطه با اینکه مبدا نخستین فرش جهان کجاست، بسیاری از کارشناسان نظرات گوناگونی داشتند و تقریبا اجماع نظر بر این بود که فرش برای اولین بار در جهان ممکن است در ایران تولید شده باشد.

در دهه 1320 شمسی یک گروه از تاریخ شناسان در سیبری روسیه به یک فرش قدیمی دست پیدا کردند که تقریبا بیشتر قسمت های آن سالم مانده بود. این فرش که در دره ای به نام پازیریک کشف شده بود، به همین نام هم در جهان معروف شد و با بررسی ها انجام شده، تایید شد که قدمت این فرش به حدود 3500 سال قبل برمی گردد و به خاطر ویژگی هایی که داشت مشخص شد که در ایران بافته شده است. این فرش دارای نقوش سربازان هخامنشی و حیوانات اهلی بود.

از تاریخچه قدیمی ترین فرش جهان که بگذریم یکی از مهمترین ویژگی های فرش دستباف، این است که با الیاف طبیعی بافته می شوند. الیاف طبیعی همچون پشم، ابریشم، کرک و پنبه که دارای کیفیت بسیار بالایی هستند و دوام خوبی دارند و ممکن است تا سال های سال بدون آسیب باقی بمانند.

معروف ترین شهر های تولید کننده فرش دستباف در ایران شهرهای تبریز، کاشان، مشهد، اصفهان، نایین، کرمان، یزد و اراک می باشند. البته در همه شهر های ایران فرش دستباف بافته می شود، اما شهر های مذکور تولیدات قابل ملاحظه تری دارند.

در حال حاضر تولید فرش دستباف در ایران با کاهش مواجه بوده است و این امر موجب شده است که صادرات فرش هم افت شدیدی پیدا کند. می توان گفت یکی از دلایلی که در کنار تحریم ها سبب کاهش صادرات فرش ایرانی شده است، عدم حمایت از بافندگان صنعت فرش دستباف و همچنین کاهش تولید فرش می باشد.

با توجه به نکاتی که برای شما بیان کردیم، اکنون نوبت آن است که به مقایسه وضعیت فرش ماشینی و فرش دستباف در بازار رقابت بپردازیم.

مقایسه بازار رقابت فرش ماشینی و دستباف

قطعا با توجه به اینکه دو نوع فرش در بازار از نظر شیوه بافت داریم، رقابت هایی میان این دو نوع وجود دارد که در برخی از آنها ممکن است فرش دستباف برتری هایی داشته باشد و در برخی از آنها هم فرش ماشینی از این آزمون موفق تر خارج شود.

پس در ادامه با ما همراه شوید تا از جنبه های گوناگون این دو فرش متفاوت از یکدیگر را با هم مقایسه نماییم و اینکه در بازار رقابت کدام موفق تر هستند:

رقابت در تنوع طرح و رنگ

از همین ابتدا خواستیم بررسی ظاهری این دو فرش را پیش بکشیم و اینکه کدام یک از فرش ها در رقابت در تنوع طرح و رنگ ( دقت کنید که در زیبایی و ظرافت را نگفتیم ) محبوب تر و برتر است.

برای تولیدات فرش دستباف یکسری محدودیت هایی هستند که باعث می شود تولید فرش هایی با طرح و رنگ گوناگون سخت باشد. یکی از این محدودیت ها این است که ممکن است همه نوع رنگی که شما بخواهید برای بافت فرش در دسترس نباشد و اینگونه بافنده مجبور است که فقط از رنگهای متداول موجود در بازار استفاده نماید.

اما در فرش ماشینی انواع رنگ به صورت صنعتی و شیمیایی تولید می شود و در این زمینه مشکل و یا محدودیتی وجود ندارد. همچنین به این علت که طراحی نقشه ها با کامپیوتر صورت میگیرد و بافت آن وظیفه دستگاه بافنده است، اکثر طرح ها بدون مشکل قابلیت بافت را دارند، چیزی که در فرش های دستباف در چندین نقشه ( به علت محدودیت در بافت ) محدود می شود.

شما در بازار فرش ماشینی که بگردید، قطعا بیش از چند صد طرح گوناگون با رنگ بندی و نقشه های متفاوت را خواهید دید، چیزی که کمتر در فرش های دستباف دیده می شود و طرح های آن کمتر هستند. پس میتوان گفت در این زمینه فرشهای ماشینی پیروز میدان رقابت هستند.

رقابت در تعداد رنگ استفاده شده

یکی دیگر از ملاک های ظاهری که باید بررسی شود، تعداد رنگ استفاده شده است. تا کنون فرش های ماشینی بیش از 12 رنگ واقعی و 14 رنگ ترکیبی نتوانسته اند تولید کنند ولی در فرش های دستباف، به خصوص فرش های دستباف تبریز، کاشان، اراک، قم و اصفهان از تعداد رنگ های بالا استفاده می شود. در این مورد باید گفت که برتری از آن فرش دستباف خواهد بود.

رقابت در قیمت و کیفیت فرش

در فرش ماشینی به این علت که از الیاف صنعتی که قیمت کمتری نسبت به الیاف طبیعی دارند، استفاده می شود، قیمت تمام شده فرش بسیار کمتر از قیمت تمام شده یک فرش دستباف می باشد. البته کیفیت الیاف طبیعی مورد استفاده در انواع فرش دستباف به مراتب بیشتر از فرش های ماشینی است.

به هر حال اکنون در کورس رقابت قیمت، باید فرش های ماشینی را پیروز اعلام کنیم ولی در مورد کیفیت این فرش های دستباف هستند که پیروز هستند و می توانند بیش از 50 سال بدون آسیب و تغییر باقی بمانند و شما از آن استفاده نمایید.

ظرافت در طراحی و بافت

ظرافت فرش یعنی چیزی که هم زیبایی داشته باشد و هم در نظر شما جذاب و با طرح های جزئی و ظریف باشد. به این علت که فرش دستباف اثر دست است و نقشه ها و طرح های روی فرش یک به یک و جداگانه گره زده می شود، ظرافت طرح هایی که در فرش دستباف بافته می شود بسیار بالا است. همچنین به این علت که گره ها نزدیک هم زده می شود، سبب ریز بافتی فرش می شود که در این مورد هم فرش های دستباف از فرش های ماشینی برتر هستند.

در فرش های ماشینی با تراکم بالا هم هنوز کار مانده است که به فرش های دستباف برسند و بتوانند با آنها رقابت کنند. اکنون متراکم ترین و ریز بافت ترین فرش ماشینی در جهان، فرش 1500 شانه کاشان است که در تراکم 4500 تولید می شود.

نتیجه گیری اینکه شما می توانید با توجه به نکاتی که گفتیم و با نظر به وسع خود و سلیقه ای که دارید، انتخاب خود را انجام دهید.

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
شماره حسابهای فرش روز
مدل فرش ۷۰۰ شانه ماشینی تراکم ۲۵۵۰
روانشناسی در انتخاب رنگ فرش ماشینی
مقایسه تابلو فرش 1200 شانه و 700 شانه
معرفی فرش 700 شانه قیطران
 

کارخانه فرش روز کاشان ، یک از کارخانه هایی است که سعی دارد با عرضه محصولات و تولیدات خود به صورت مستقیم در اختیار مشتریان عزیز ، قیمت واقعی را به این عزیزان ارائه دهد تا هم قیمت مناسب و هم کیفیت مناسب و عالی در اختیار داشته باشند . الیاف مورد استفاده در فرش های ماشینی کارخانه همگی از بهترین الیاف موجود در بازار هستند ، از جمله فرش ماشینی آکریلیک ، فرش ماشینی ترک ، فرش ماشینی پنبه و فرش ماشینی پلی استر.

سبد خرید انواع فرش ماشینی
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه