خرید اینترنتی انواع فرش ماشینی کاشان

معرفی گلیم فرش و انواع آن

تاریخچه فرش و فرشبافی در ایران به سال های دور باز می گردد. ابتدا و مبدا این تاریخ مشخص نیست، اما قدیمی ترین فرش موجود در جهان که در روسیه و دره ای به نام پازیریک یافت شد، بیانگر این است که هنر قالیبافی در ایران به بیش از 3500 سال قبل برمی گردد. انواع و اقسام فرش ها و بافته هایی که با بر هم تنیدن تار و پود تشکیل می شود، در ایران موجود می باشد و هنوز هم کسانی هستند که آنها را ببافند. یکی از قدیم ترین دست بافته های بشر که در این مقاله می خواهیم به آن گریزی داشته باشیم، گلیم فرش است.

گلیم یک نوع دست بافته است که با بر هم تنیدن تار و پود به وجود می آید که قدمت آن بسیار بیشتر از قالی است، چون شیوه بافت آن ساده تر بوده است و نیازمند امکانات کمتری هم می باشد. البته گلیم همیشه به عنوان فرش استفاده نمیشود، در برخی از فرهنگ ها مثل عشایر، از گلیم استفاده های دیگری مثل نمکدان، جل اسب، نوار چادر و غیره هم می شده است اما موضوع این مقاله در مورد گلیم فرش خواهد بود و انحصارا کاربرد آن را در زمینه قالیبافی و فرش بیان خواهد کرد.

گلیم فرش دستباف، دست بافته ای است که از تار و پود و بر هم تنیدن آن بر روی دستگاه یا دار گلیم بافی تولید می شود و از نخ خاب که در اکثر قالی های سنتی و امروزی دیده می شود، بی بهره است. به همین دلیل نوع بافت آن ساده تر از فرش است و مواد اولیه و الیاف کمتری را در زمان تولید مصرف می نماید.

هر منطقه ای در ایران دارای بافت با طرح و رنگ خاص خودش می باشد. برای مثال گلیم فرش بختیاری دارای طرح های ساده هندسی است که معمولا از رنگ بندی های ساده مثل قرمز، سبز، سرمه ای، نارنجی و مشکی در آن استفاده می شود. گلیم های قفقازی دارای طرح های پیچیده تری هستند که بیشتر شبیه قالی های دستباف به نظر می رسد و در آن از رنگ های لاکی، سفید، مشکی، کرم، طوسی و سیاه استفاده می شده است.

در ادامه این مطلب می خواهیم به انواع گلیم فرشها در ایران نیم نگاهی داشته باشیم و ویژگی های آنها را برای شما بیان نموده تا بیشتر با این محصولات آشنا شوید.

انواع گلیم فرش

گلیم ها به دو نوع دستباف و ماشینی تقسیم می شوند. نوع دستباف آنها در مناطق مختلفی از کشور بافته می شود و همانگونه که از نامش پیدا است، با استفاده از هنر دست، بافته شده است. برای بافت این فرش ها از الیاف طبیعی مثل پشم و پنبه مرغوب استفاده می شود.

گلیم ماشینی هم که به صورت روش های صنعتی بافته می شود و دارای ارزان ترین قیمت ها در بین فرش های ماشینی است که برای آشپزخانه، اتاق خواب، محل کار، نمازخانه و غیره استفاده می شود. الیاف مصرفی در این گلیم ها همگی صنعتی هستند و با استفاده از فرآیندهای شیمیایی به تولید می رسند.

گلیم فرش دستباف

گلیم فرش دستباف یکی از صنایع دستی ایرانی به حساب می آید که هنر دستان بانوان این مرز و بوم می باشد. البته این صنعت دستی در دیگر کشور های همسایه ایران مثل ترکیه ، ارمنستان، افغانستان، آذربایجان، پاکستان، عراق، ازبکستان و ترکمنستان هم بافته می شود و به عنوان یک اثر زیبا مورد استقبال قرار می گیرد.

جنس اصلی گلیم دستباف از پشم بز یا گوسفند می باشد. البته از نخ پنبه هم در بافت و تولید این محصولات استفاده می شود ولی عمدتا استفاده از پشم، رایج تر است.

در فرش دستباف داریم که هر چه رجشمار فرش بیشتر باشد، ظرافت و ریز بافتی آن بیشتر خواهد بود، در نتیجه قیمت و مرغوبیت آن افزایش پیدا می کند. این قضیه در گلیم به گونه ای دیگر است و در واقع هر چه که نخ استفاده شده برای بافت گلیم ها نازک تر باشد، سبب می شود که مرغوبیت آن افزایش پیدا کند و قیمت بیشتری داشته باشد.

هنر گلیم بافی با توجه به منطقه و فرهنگ هر منطقه گسترش یافته است. در ایران خودمان با توجه به نقشه ها می توان گفت که تنوع گسترده ای در زمینه تولید گلیم وجود دارد که هر منطقه خصوصیات خود را در بافت این محصول به گلیم اضافه نموده است.

گلیم فرش از نظر نقشه در مناطق مختلف ایران عبارتند از : گلیم ایل شاهسون، لری، بلوچ، هریسین، خمسه، سنه، قشقایی، افشار، زرند و ترکمن که این موارد از معروف ترین گلیم های ایرانی به حساب می آیند و ممکن است گونه های دیگری از آن هم به صورت پراکنده وجود داشته باشد.

همه این مناطقی که نام بردیم برای بافت گلیم از اصولی پیروی می کنند که منجر به نقشه های تقریبا مشخص و واضح می گردد. مثلا در برخی از گلیم ها به جای نقوش گل و گیاه از نقوش هندسی بیشتر استفاده می شود، یا اینکه در برخی دیگر از مکان ها بیشتر از نقوش گل و بوته بیشتر استفاده می کنند.

طرح های معروفی که گلیم دستباف با توجه به آن بافته می شود، عبارتند از :

  • ·         طرح شاملو
  • ·         طرح شیرکی پیچ
  • ·         طرح سفره کردی
  • ·         طرح خشتی
  • ·         طرح راه راه
  • ·         طرح خطی
  • ·         طرح کف ساده

منظور از سفره کردی، طرحی است که بیشتر در شهر های استان خراسان شمالی مورد استفاده قرار می گیرد و دارای نقشه های حیوانات حلال گوشت و میوه ها و غلات است که در فرهنگ مردم این شهر ها به عنوان غذا مورد استفاده قرار می گرفته است و به همین دلیل نام سفره بر آن اطلاق شده است.

گلیم شیرکی پیچ یکی از گلیم های متفاوت و منحصر به فرد است که هم نحوه بافت آن با بقیه انواع گلیم فرش متفاوت است و هم اینکه دارای طرح های متنوع تری می باشد. همانطور که گفتیم این محصول صنایع دستی، بافتش فرق دارد. این گلیم ها به صورت ترکیب از قالی و گلیم بافته می شوند و دارای پرز هم هستند. طرح ها و نقوش این فرش ها ظریف تر است و بیشتر گل و گلدان است. این گلیم بیشتر در سیرجان بافته می شود.

گلیم فرش ماشینی

در سال های 1350 اولین بافنده فرش ماشینی وارد ایران شد که مدل ژاکارد بود و از کشور های خارجی می آمد. این دستگاه توانست اولین قالی ایرانی را با بر هم تنیدن تار و پود به وجود بیاورد و این اتفاق که در کاشان رقم خورد، سبب ابداع اولین فرش ماشینی در ایران شد.

با توجه به اینکه صنعت فرش دستباف و نساجی در ایران قابل ملاحظه بود، تولیدکنندگان نساجی در صنعت تصمیم گرفتند که روی فرش ماشینی هم سرمایه گذاری کنند. یکی از انواع فرش ماشینی که در صنایع فرش کاشان بافته می شود، گلیم فرش ماشینی می باشد.

برای اینکه نحوه تولید این فرش ها با بقیه متفاوت بود، باید تغییراتی در دستگاه بافنده ایجاد می شد تا بر اساس آن، گلیم ها بافته شوند و به بازار ارائه شوند. دستگاه ها با حذف نخ خاب ( پرز ) به تولید گلیم ماشینی رسیدند و به این ترتیب اولین محصولات ماشینی از گلیم روانه بازار شد.

گلیم فرش به این علت که از مواد اولیه کمتری استفاده می کند تا بافته شود، دارای قیمت تمام شده کمتری است. عدم وجود نخ پرز سبب شده است که تولید این گلیم ها به نخ کمتری نیاز داشته باشد و در نتیجه مواد اولیه کمتری برای تولید آن به کار رود. همچنین قسمتی در کارخانه های فرش ماشینی وجود دارد که به آن تکمیل گفته می شود. در این قسمت پرداخت نخ خاب فرش و مراحل نهایی آماده سازی فرش صورت می گیرد که قطعا برای تولید کننده دارای هزینه است.

اما به این علت که نخ خاب در گلیم ها حذف شده است، دیگر مرحله تکمیلی مثل فرش ها وجود ندارد و به همین دلیل سبب می شود قیمت ارزان تری داشته باشد. هم اکنون قیمت گلیم ماشینی از همه فرش های ماشینی موجود در بازار کمتر است و به همین علت است که طرفداران زیادی را جذب خود نموده است.

تفاوت بارز گلیم فرش ماشینی و دستباف در شیوه بافت آنها است. در گلیم ماشینی همه فرایند بافت به وسیله ماشین های تمام اتوماتیک صورت می گیرد و دست در آن دخالتی ندارد، در صورتی که در انواع دستباف، این عملیات تماما به وسیله دست هنرمندان صورت می گیرد.

دومین تفاوت گلیم دستباف و ماشینی در الیافی است که در آنها استفاده می شود. الیاف مصرفی در گلیم دستباف همانطور که به آن اشاره هم داشتیم، الیاف طبیعی مثل پشم و کرک است که از حیوانات بدست می آید. اما ماشین های بافندگی این توانایی را ندارند که برای بافت فرش و قالی از الیاف طبیعی استفاده نمایند، بنابراین الیاف صنعتی جایگزین آنها می شوند.

الیاف صنعتی یا مصنوعی با استفاده از فرآیند های شیمیایی به وجود می آیند و در انواع پلی استر، اکریلیک، بی سی اف موجود می باشند. بیشتر برای گلیم از الیاف بی سی اف استفاده می شود که دارای مرغوبیت نسبتا خوبی است.

گلیم به خاطر اینکه نخ خاب ندارد، دارای ویژگی هایی است که مشتریان را راضی نگه می دارد، اینکه هرگز جا بر نمیدارد و همچنین خیلی سبک و خوش دست می باشد.نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
انواع فرش های 1500 شانه با معرفی کامل با قیمت و ویژگی ها
فرش دستباف دست دوم بخریم یا فرس ماشینی نو
با مطالعه این نکات فرش ماشینی درجه یک بخرید !
فرش فانتزی اتاق خواب در طرح های جدید محصولات مدرن
مدل فرش لاکی کاشان برای خرید با ویژگی های آن در انتخاب
 

کارخانه فرش روز کاشان ، یک از کارخانه هایی است که سعی دارد با عرضه محصولات و تولیدات خود به صورت مستقیم در اختیار مشتریان عزیز ، قیمت واقعی را به این عزیزان ارائه دهد تا هم قیمت مناسب و هم کیفیت مناسب و عالی در اختیار داشته باشند . الیاف مورد استفاده در فرش های ماشینی کارخانه همگی از بهترین الیاف موجود در بازار هستند ، از جمله فرش ماشینی آکریلیک ، فرش ماشینی ترک ، فرش ماشینی پنبه و فرش ماشینی پلی استر.

سبد خرید انواع فرش ماشینی
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه