خرید اینترنتی انواع فرش ماشینی کاشان

همه آنچه که باید درباره فرش دستباف کاشان بدانید!

همه آنچه که باید درباره فرش دستباف کاشان بدانید!

از قدیم الایام تا کنون ایران به مهد فرش و قالیبافی در جهان مشهور بوده است و کشف قالی پازیریک توانست سند محکمی بر این ادعا برای جهانیان باشد. به همین منظور ما میخواهیم درباره فرش دستباف کاشان به شما مطالبی را ارائه دهیم تا در این زمینه بتوانید با ویژگی ها و مشخصات این فرش آشنا شوید و اطلاعاتی که قبلا راجع به این فرش نداشته اید را کسب نمایید.

کاشان شهری است که در دل کویر جای گرفته است و به عنوان یکی از قطب های گردشگری ایران، شهر صنعتی و سنتی مهمی به حساب می آید. کاشان هم به علت داشتن شهرک های صنعتی گسترده و هم به علت داشتن صنایع دستی و سوغاتی ها نمونه، یک شهر اقتصادی بسیار مهم در قلب ایران است. کاشان دارای محصولات زیادی از جمله فرش ماشینی، گلاب و عرقیات، جاجیم بافی، گلیم بافی، شعر بافی و غیره می باشد که یکی از آنها فرش دستباف کاشان می باشد.

فرش دستباف این شهر البته افتی محسوس داشته است، چون در گذشته که به هر خانه در کاشان سری می زدید، دستگاه های قالی بافی را می دیدید که پا برجا است و خانم های خانه به همراه دیگر اعضا به قالیبافی در طی روز مشغول می شدند. متاسفانه به علت برخی از مسائل کم کم این سنت از خانه های کاشانی رخت بر بست و دیگر کمتر مردم به بافت فرش دستباف در منزلشان اهمیت می دهند.

همچنین تابلو فرش دستباف کاشان یکی از محصولات مهم این شهر به حساب می آید که در انواع طرح و رنگ و در انواع ابعاد بافته می شود. صنعت قالیبافی کاشان نیازمند یک حمایت همه جانبه از سوی مسئولان است تا بتواند جایگاه قبلی خود را بدست آورد و به تولید گسترده برسد، چرا که فرش کاشان از فرش های بسیار محبوب در ایران و جهان به شمار می رود.

تاریخچه فرش دستباف کاشان

نمی توان گفت تاریخ دقیق مبدا فرش دستباف کاشان به کدام سالها در ایران باز می گردد اما می توان فهمید که صنعت قالیبافی در کاشان دارای قدمت بالایی در این صنعت بوده است. همانند دیگر شهر ها کاشان هم دوران اوج در زمینه فرش های دستباف داشته است.

اولین فرش هایی که از کاشان کشف شده است مربوط به قرن یازدهم میلادی است. یعنی فرش هایی پیدا شدند که قدمتی حدود هزار سال داشته اند و آن را به کاشان منسوب دانسته اند. دوران صفویه اوج فعالیت ها و جنب و جوش های شهر کاشان در زمینه تولید فرش دستباف بوده است.

شاه عباس صفوی به این علت که به کاشان علاقه زیادی داشت، هنرمندان و قالیبافان کاشانی را برای بافت قالی های دستباف تشویق می کرد و به همین دلیل دوران صفویه را باید اوج شاهکار قالیبافی کاشان دانست. طرح های افشان، لچک و ترنج و شکارگاه از طرح هایی بودند که بیشترین میزان بافت را در این زمینه داشته اند و شاه عباس آن را برای قصر و کاخ خود استفاده می نموده است.

با این عمل شاه عباس و این علاقه ای که به کاشان نشان داد، سبب شد کاشان در یک دوره بی نظیر هنری در زمان پادشاهی صفویه قرار بگیرد که آوازه آن تا کشورهای دیگر پیچید. بسیاری از فرش های دستباف که در موزه های مختلف اروپایی دیده می شوند، محصولات کاشان هستند و کاشان توانسته است، هنر قالیبافی ایرانی خود را به جهان صادر نماید.

قالی شیخ صفی یکی از قالی های معروف ایرانی است که در موزه های اروپا دیده می شود. این قالی با هنر دست استاد مقصود کاشانی بافته شده است و هم اکنون به عنوان یکی از میراث های گرانبهای ایرانی مورد بازدید صد ها گردشگر در موزه های اروپا قرار می گیرد.

درست است که بعد از زمان صفویه، قالی دستباف کاشان با افتی مواجه شد، اما زمان قاجاریه هم فرصتی برای عرض اندام فرش های دستباف کاشان بود. بیشترین خانه های تاریخی ایرانی که در آنها لوازم و ابزار قالیبافی دیده می شود در دوران قاجاریه در کاشان پدید آمده اند و این یعنی این صنعت در کاشان رونق داشته است. تا جایی که در خانه بروجردی ها و طباطبایی های کاشان تولیدات قالیچه و قالی آن مشهود بوده است.

منبع : تاریخچه فرش دستباف کاشان

ویژگی های فرش دستباف کاشان

فرش دستباف کاشان دارای ویژگی های مختلفی از نظر ظاهری و ساختاری می باشد که در این متن میخواهیم به هر دو ویژگی اشاره کنیم. قطعا هر شهری که در زمینه قالیبافی فعالیت می کند، هنر آن شهر با توجه به فرهنگ آن تغییر می کند و می توان گفت کاشان هم از این امر مستثنی نبوده است.

کاشانی ها در بافت قالی دستباف دارای تجربه بالایی هستند و برای همین باید به ساختار فرش های بافته شده توسط دست هنرمندان کاشانی به عنوان یک میراث گرانبها پرداخت. همچنین غیر از خود شهر کاشان که تولیدات بسیاری را در زمینه فرش داشته است، می توان به روستاهایی که در شهرستان کاشان به هنر فرش معروف هستند اشاره نمود، از جمله جوشقان قالی، کامو، قمصر، ابیانه و غیره.

ویژگی های ساختاری قالی دستباف کاشان

فرش کاشان با گره فارسی بافته می شود. منظور از گره، گره هایی است که برای بافت فرش زده می شود و در ایران دارای انواع مختلفی است. گره ترکی، گره فارسی، گره سنه، اسپانیولی و غیره از انواع گره هایی است که برای بافت قالی دستباف ایرانی استفاده می شود.

در گره فارسی که در قالیبافی کاشان مورد استفاده قرار می گیرد، ابتدا خامه فرش را به دور تار گره می زنند و سپس آن را از پشت تار بعدی، عبور می دهند و مجددا همین کار برای تارهای بعدی تکرار می شود. بیشترین استفاده از گره فارسی در مرکز ایران و در شهرهایی همچون یزد، اصفهان، نایین و قم صورت می گیرد و کاشان هم یکی از شهرهای مرکزی است که از این نوع گره در بافت فرش های خود استفاده کرده است.

اما در شهر های آذری زبان مثل تبریز، اردبیل، سردرود و غیره از گره ترکی استفاده می شود. جالب است بدانید که فرش شیخ صفی تبریز که گفته می شود متعلق به تبریز است با گره فارسی بافته شده است و این نشان می دهد که بافنده آن استاد مقصود کاشانی ممکن است آن را در شهری غیر از تبریز برای تبریز بافته باشد.

در کاشان از نخ تار پنبه ای مورد استفاده قرار می گیرد و از ابریشم در قالی های دستباف ظریف تر و اعیانی تر استفاده می گردد. دو نوع پود زیر و زبر ( رو ) داریم که که پود زیر ضخیم تر از پود رو در قالی کاشان می باشد. عموما در بافت فرش کاشان از پشم مرینوس استرالیایی بهره گرفته می شده است و این میراث تا به الان به دست میراث داران آن در صنعت قالیبافی فرش دستباف کاشان رسیده است. این پشم ها دارای براقیت و درخشندگی خاصی هستند که فقط می توان آن را در فرش های کاشان مشاهده نمود.

از نظر مرغوبیت تا سالهای پیش کاشان از بسیاری از شهرها فرش های بهتری را تولید می کرد، چرا که ظرافت بسیاری را در آن به کار می برد و همچنین از نخ کرک و ابریشم برای بافت فرش استفاده می کرد، ولی شهر قم در سال های اخیر، توانسته است از نظر مرغوبیت از کاشان پیشی بگیرد.

ویژگی های ظاهری قالی دستباف کاشان

کاشان عموما فرش هایی با رنگ لاکی بیشتر تولید می کند که در زمینه آن سرمه ای به کار گرفته شده است. این نوع رنگ بندی در ایران و خارج از کشور، دارای طرفداران بسیاری است و همین امر باعث گسترش تولید این فرش ها شده است.

تولیدات فرش کاشان با طرح لچک و ترنج صورت می گیرد. یک ترنج مرکزی که به شکل لوزی است و لچک هایی که در چار گوشه فرش به صورت قرینه بافته شده اند و به صورت مثلث طراحی شده اند. در مرکز فرش هم از طرح های رنگارنگ گل ، بته جقه، غنچه، شاخه و برگ استفاده می شود.

پرز های فرش دستباف کاشان عموما متوسط است ولی در زمان های مختلف دستخوش تغییراتی بوده است که این ارتفاع خاب و ضخامت فرش ها کم و زیاد می شده است. رجشمار پایین فرش های دستباف محدوده کاشان سبب ایجاد طرح های نسبتا درشت در بطن فرش شده است.

فرش دستباف و مقایسه با فرش ماشینی کاشان

از ویژگی های فرش دستباف کاشان برای شما بیان کردیم، اکنون می خواهیم به یکی از تولیدات دیگر فرش در کاشان بپردازیم که این بار، دستباف نیست و به صورت صنعتی بافته می شود و در جهان هم شهره است. فرش ماشینی کاشان از تولیداتی است که به صورت گسترده در جهان، در منطقه کاشان تولید می شود، تا جایی که پایتخت فرش ماشینی جهان را کاشان می دانند.

فرش ماشینی در کاشان با استفاده از الیاف صنعتی بافته می شود که بر خلاف فرش های دستبافی است که در بافت آنها از الیاف طبیعی استفاده می شود. همچنین فرش های ماشینی کاشان با سرعت بیشتری نسبت به انواع دستباف بافته می شوند که این امر سبب تولید انبوه این محصول در کاشان گردیده است.

محصولات فرش کاشان به صورت گسترده تولید می شوند و به عنوان یک کالای صادراتی به شهرهای اروپایی فرستاده می شوند. کاشان در زمینه تولید این فرش ها با اختلاف زیادی نسبت به رقیبان، در صدر تولید کننده های فرش می باشد.

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
تمامی اطلاعات صادرات فرش ترکیه
طریقه شست و شوی تابلو فرش
همه نکاتی که باید درباره تابلو فرش چاپی بدانید!
فرش فانتزی و شنل چیست؟
مشخصات فرش ۱۲۰۰ شانه به صورت کامل
 

کارخانه فرش روز کاشان ، یک از کارخانه هایی است که سعی دارد با عرضه محصولات و تولیدات خود به صورت مستقیم در اختیار مشتریان عزیز ، قیمت واقعی را به این عزیزان ارائه دهد تا هم قیمت مناسب و هم کیفیت مناسب و عالی در اختیار داشته باشند . الیاف مورد استفاده در فرش های ماشینی کارخانه همگی از بهترین الیاف موجود در بازار هستند ، از جمله فرش ماشینی آکریلیک ، فرش ماشینی ترک ، فرش ماشینی پنبه و فرش ماشینی پلی استر.

سبد خرید انواع فرش ماشینی
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه