خرید اینترنتی انواع فرش ماشینی کاشان

درباره تابلو فرش دستباف ، کمی متفاوت تر !

درباره تابلو فرش دستباف ، کمی متفاوت تر !

تابلو فرش را کم تر کسی است که نشناسد . در واقع یک هنر صنایع دستی است که از هشتاد سال پیش تا کنون در ایران رواج داشته است و ابداع آن به نام شهرستان سردرود واقع در آذربایجان شرقی ثبت شده است . 

در لغت تابلو فرش به فرش های گفته می شود که دارای قاب هستند و در واقع یک فرشی دارای طرح های زیبا را محصور کرده است . این قاب می تواند چوبی یا فلزی باشد .

 

در زبان های دیگر (pictorial carpet : آمریکایی) ، (tableau rug : انگلیسی) ، (Süjetli xalçalar : آذری) ، (التابلوه السجاد : عربی) می باشد . اگر متوجه شده باشید واژه تابلو در اکثر زبان ها حفظ شده است . 

این شهرستان در نزدیکی تبریز قرار دارد و شاید برکت حضور فرش های دستباف در تبریز و آذربایجان ایران ، باعث نوآوری و ابداع این هنر در این مرز و بوم شد . 

تابلو فرش دستباف سردرود توانسته تقریبا بیش از هشتاد درصد اقتصاد این شهرستان را درگیر کند . تقریبا در بین این هشتاد درصد درصدی بافنده ، درصدی فروشنده و درصدی هم مجموعه بافت ، تهیه و حمل و نقل و صنایع وابسته به این محصول هستند . 

غیر از این موضوع می توان گفت در دیگر شهر ها هم این هنر نفوذ پیدا کرده است و باعث شده که در شهر های زیادی هنرمندان مشغول تولید این محصول شوند و اقتصاده خانواده خود را به این وسیله ارتقا بخشند . 

در شهرهایی همچون کاشان ، اراک ، اصفهان ، مشهد ، نایین ، کرمان ، تبریز ، اردبیل ، ارومیه و غیره شما می توانید تابلو فرش دستباف را بیابید . 

این تابلو فرش ها با استفاده از یک نقشه کامپیوتری ( قدیم ها با استفاده از نقشه دستی ) طراحی و بافته می شوند و بسته به نوع آن تعداد رنگ هایی که روی تابلو مورد استفاده قرار می گیرد متفاوت است . 

این محصولات یا کرک ، یا ابریشم و یا کرک گل ابریشم خواهند بود . ابریشم به خاطر قیمتی که دارا است خیلی گرانبها می باشد و مشتریان خاصی را برای خود می بیند .

تقریبا اگر بخواهید بافت این کالا را شروع کنید نیاز به سرمایه ای در حدود 4 الی 5 میلیون تومانی دارید ، اگر دار و نخ و نقشه ندارید . 

یعنی سرمایه برای بافت تابلو فرش دستباف از حداقل 4 میلیون تومان شروع می شود و همانطور که گفتیم بسته به قیمتش افزایش خواهد یافت . 

طرح های فرش تابلویی ، با طرح های فرش متفاوت است . عموما در فرش ها تصویر منظره یا چهره مشاهده نمی کنید و عموما طرح های اسلامی ، بته جقه ، شاه عباسی ، افشان ، ترنج و غیره را ملاحظه می کنید . 

طرح هایی که در تابلو ها استفاده می شود معمولا منظره ، نقاشی ، عکس های معروف ، طراحی سه بعدی ، گل و گلدان ، حیوانات ، چهره ، روستا ، آیه های قرآنی و اشخاص معروف هستند . 

قیمت تابلو فرش طبق گزارشی از فروشگاه های اینترنتی و واقعی از حداقل دو میلیون تومان شروع می شود . قیمت در این محصولات به نوع مواد اولیه ، تعداد رنگ و شهری که در ان بافت صورت می گیرد خواهد داشت . 

دستمز بافنده تابلو فرش هم در شهر های مختلف متفاوت است اما بسته به هنر و توانایی بافنده دارد که در چه حد ، با چه دقت و سرعتی می تواند کار یک محصول را به پایان برساند . اما در شهر کاشان از 900 هزار تومان برای هر یک محصول شروع می شود تا مبالغ بالا تر . 

دستمزد بافنده در سردرود هم احتمالا از 1200 هزار تومان آغاز می شود و به مبالغ بالاتر می رسد . 

اگر قصد خرید این نوع فرش ها را دارید حتما متوجه کیفیت آن باشید ، چون ممکن است غیر اصل باشند و کیفیت اورجینال نداشته باشند . برای تشخیص این کار یا باید به شهرستان هایی مثل سردرود ، کاشان و یا اراک بروید و یا از فروشگاه های اینترنتی معتبر اقدام به خرید کنید . 

در نهایت این را هم به شما عرض کنیم که برای نصب این تابلو ها حتما مکان منتاسبی از محیط خود را برای آن اختصاص دهید تا به زیبایی دکوراسیون شما کمک کند . 

هم چنین مراقب موریانه ها و بید ها باشید . بید فرش های تابلو فرش را مورد هدف قرار می دهد و موریانه اقدام به چوب خواری می کند که باید حسابی مراقب قاب آن هم باشید . 

توصیه ما این است که این تابلو ها را در مکان های مرطوب یا دارای پتانسیل رطوبت قرار ندهید و هر چند وقت یکبار آن را پایین آورده و با استفاده از دستمال تمیز کنید . 

اگر باز هم مطمئن نیستید ، از نفتالین ها می توانید استفاده کنید اما به مدت محدود چون ممکن است به خودی خود به بافت فرش ها آسیب برساند . 

تمیز کردن این فرش ها زیاد هنر خاصی لازم ندارد ، فقط برای تمیز کردن آن را پایین آورده و گرد گیری کنید . اگر واکس هم به قاب آن زدید ، براق تر به نظر خواهد رسید . 

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
با کیفیت انواع فرش 700 شانه آشنا شوید!
گلیم فرش چیست؟
مدل فرش لاکی کاشان برای خرید با ویژگی های آن در انتخاب
فرش گرد فانتزی در انواع طرح های مدرن و جدید برای خرید
تفاوت فرش شنل و گلیم فرش
 

کارخانه فرش روز کاشان ، یک از کارخانه هایی است که سعی دارد با عرضه محصولات و تولیدات خود به صورت مستقیم در اختیار مشتریان عزیز ، قیمت واقعی را به این عزیزان ارائه دهد تا هم قیمت مناسب و هم کیفیت مناسب و عالی در اختیار داشته باشند . الیاف مورد استفاده در فرش های ماشینی کارخانه همگی از بهترین الیاف موجود در بازار هستند ، از جمله فرش ماشینی آکریلیک ، فرش ماشینی ترک ، فرش ماشینی پنبه و فرش ماشینی پلی استر.

سبد خرید انواع فرش ماشینی
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه