خرید اینترنتی انواع فرش ماشینی کاشان

طرح های فرش ماشینی کاشان

مراحل طراحی فرش ماشینی

در دو مقاله پیشین در مورد نحوه ی ریسندگی و رنگرزی به طور مفصل صحبت کردیم ، در این مقاله می خواهیم در مورد طرح ها ی جدید فرش های ماشینی ونقشه های یک فرش ماشینی صحبت کنیم . از قدیم تا به امروز یک فرش دارای چه طرح ها و نقشه هایی بوده است و چگونه طرح ها و نقشه ها را طراحی می کردند . کشور ایران کشوری پر از هنر و هنرمند است و طراحان و نقشه کش های بسیار خوب و توانمندی دارد که توانسته اند زیباترین فرش ها را با بهترین کیفیت تولید کنند و اندکی از هنر خود را در صنعت فرش ماشینی به نمایش بگذارند و فرش های ماشینی را به کشور هایی ازجمله افغانستان ، پاکستان ، ترکمنستان ، عراق و قطر صادر کنند .
یکی از ارکان مهم در تولید فرش های ماشینی باکیفیت ، دقت کردن و مهارت کافی داشتن در نقشه کشی و طراحی می باشد .
در قدیم نقشه ی فرش ها به صورت کارتی بوده است و از یک نقشه برای چندین ماه یا سال استفاده می کردند و زمانی که فرش ها را نقشه می زدند چون از این نقشه ها زیاد استفاده می کردند ممکن بود در اثر استفاده زیاد از بین برود و مجبور بودند که دوباره آن نقشه ها را از طراحان بگیرند.
امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی طراحی فرش های ماشینی بسیار راحت شده است و طراحی فرش با کامپیوتر انجام می شود . طوری که یک طراح یا گرافیست یک نقشه را در کامپیوتر طراحی و رنگ آمیزی می کند و ممکن است یک نقشه را فقط برای یک ماه استفاده کنند زیرا زمان بافت یک نقشه برای تولید یک فرش ماشینی بسیار کوتاه شده و طرح ها خیلی زود به زود به روز می شوند و نقشه های قبلی قدیمی تر می شوند .

هر شهر و روستا دارای فرهنگ ، آداب و رسوم مخصوص به خود هستند ، برخی از طرح های فرش ماشینی بر گرفته از طرح های اصیل ایرانی است برای همین می خواهیم طرح های مختلف فرش را معرفی و به اختصار توضیح دهیم .

طرح های اصیل ایرانی

ايلي

این طرح یکی از زیباترین فرش های اصیل ایرانی به شمار می آید و سادگی مردم قدیم را به نمایش می گذارد ، در این طرح به صورت ساده و جذاب محیط زندگی مردم ایل نشین را نشان می دهد . این طرح زیبا از محلی به محل دیگر منتقل شده است . شرکت فرش روز کاشان این طرح زیبا را برای بافت گلیم گبه استفاده کرده است و برای مشاهده طرح های ایلی این جا کلیک کنید .

ترکمن يا بخارا

در این طرح مردم ایلی و کوچ نشین فرش های خود را بدون استفاده از نقشه می بافند و بافت آن ها درشت است و در آن بیشتر از طرح های گل های زیبا و اشکال هندسی استفاده می کنند .

طرح‌هاي آثار باستاني و ابنيه اسلامي

این طرح زیبا از بناهایی که معماری اصیل و سنتی دارند الهام گرفته است مانند ساختمان های قدیمی و کاشی کاری ها و اشکال هندسی درست شده است . یکی از نمونه های این طرح فرش 700 شانه طرح پریما است که توسط شرکت فرش روز کاشان به صورت اینترنتی به فروش می رسد .

فرش‌هاي با طرح هندسي

این طرح با اشکال هندسی طراحی شده است و از خط های زاویه دار تشکیل شده است . مثل فرش 700 شانه ویهان ، فرش 500 شانه طرح مانا ، فرش ماشینی 700 شانه طرح راش ، فرش ماشینی 700 شانه طرح ستاره از این دسته فرش های با طرح هندسی می باشند .

فرش‌هاي طرح اسليمي

این طرح از نقش و نگار های زیبا و جذابی تشکیل شده است که در آن شاخه های زیبای درختان به صورت حلزونی شکل و گل های مختلف با برگ های متنوع به آن زیبایی خاصی داده است . این طرح در کاشی کاری ها ، گچ بری ها و نقاشی های هنر های اسلامی استفاده می شود . بافت اصلی این طرح در شهر تبریز است . فرش ماشینی طرح افشان آنا که یکی از جدید ترین محصولات نساجی تولید شده شرکت فرش روز کاشان است که با نقشه اسلیمی بافته شده است .

فرش‌هاي طرح افشان

در این طرح گل ها و شاخه ها در متن فرش پراکنده شده اند . طراح این نقش با قلم و دست توانمندش توانسته یک ارتباط پیوسته و زیبا بین شاخ و برگ های فرش تشکیل بدهد . این طرح در شهر های ایران بافته می شود ولی بافت اصلی این فرش در کاشان و تبریز است . طرح افشان یکی از به روز ترین طرح هایی است که از هنر اصیل ایرانی گرفته شده است و بر روی فرش ماشینی طرح افشان دلربا ، طرح افشان ساغر و افشان گل بوته اجرا گشته است .

فرش‌هاي طرح‌ اقتباسي

به فرش هایی اقتباسی می گویند که طرح های آن ها را از طرح های دیگر گرفته باشند و در طرح های این فرش ها شباهت هایی به طرح های مناطق مرزی ایران و کشور های همسایه و سایر کشور ها دارد . در این طرح ها متن آن ها از گل ها و بته جقه پر شده است . شبیه به فرش های پاکستانی که به آن موری بخارایی یا شبیه به بافته های هندی است .

فرش‌هاي طرح بته‌اي ( بته جقه )

در این طرح بته جقه از درخت سرو گرفته شده است که بته جقه در متن و حاشیه فرش است ولی ممکن است که در یک فرش بته جقه در حاشیه بیشتر و درمتن کمتر باشد و یا برعکس این موضوع و بته جقه در این فرش ها با اندازه ها و شکل های مختلف متن و حاشیه فرش را تزیین می کند . در اصفهان و کرمانشاه این طرح بیشتر بافته می شود . فرش ماشینی 700 شانه طرح آبتین ، فرش ماشینی طرح اریکا و فرش ماشینی طرح ترنج نمونه هایی از فرش ماشینی با نقش بته جقه می باشند .

فرش‌هاي طرح تلفيقي

هر کدام از طرح های فرش ماشینی دارای اسم و مشخصات خاص مربوط به خودش است و دارای تاریخچه مربوط به آن طرح است ولی در این طرح زیبا چند طرح با یکدیگر ترکیب شده اند و این طرح را تشکیل داده اند . فرش ماشینی 700 شانه طرح ماندگار 12 رنگ و فرش ماشینی 700 شانه طرح سیمرغ نمونه هایی از طرح ترکیبی تولید شده توسط شرکت فرش روز کاشان می باشند .

فرش‌هاي طرح درختي

در این طرح وقتی نگاه می کنی طبیعت زیبا را می بینی زیرا از درخت ها ، درختچه ها ، شاخ و برگ های کوچک و بزرگ و ترکیباتی از طبیعت تشکیل شده است . مرکز اصلی بافت این فرش شهر کرمان است . گلیم فرش گبه طرح چهار باغ یا گلیم گبه طرح طرفه از تولیدات شرکت فرش روز از طرح درختی اقتباس شده است .

فرش‌هاي طرح‌ شاه عباسي

این طرح از گل های بسیار زیبا در متن و حاشیه فرش تشکیل شده است که گل های به کار رفته در این فرش را گل معروف شاه عباسی می گویند . این طرح گاهی اوقات با طرح های اسلیمی ترکیب می شود و نقش های زیبایی را می آفریند . مرکز اصلی بافت این طرح در قم و تبریز است . از فرش های این نمونه می توان فرش ماشینی 1000 شانه 10 رنگ طرح شاه عباسی و فرش ماشینی 1200 شانه طرح اصفهان را مثال زد .

فرش‌هاي طرح شکارگاهي

این طرح همان طور که از اسمش پیداست یک نقشه شکار است که در آن سوار کار ، سوار بر اسب همراه با تیر و کمان یا نیزه و یا وسیله شکاری دیگری می خواهد یک آهو یا حیوانی دیگر را شکار کند . در حاشیه های این فرش ها پر از گل های ریز و زیبایی است . مرکز اصلی بافت این طرح در شهر قم است . فرش ماشینی 700 شانه طرح خشتی شکارگاه یکی از فرش های زیبای ماست .

فرش‌هاي طرح قابي ( خشتي )


این طرح یکی از زیباترین طرح های فرش ماشینی است ، در طرح خشتی شاهد تکرار متناوب و به هم پیوسته مربع های منظم و متحد الشکل هستیم . مرکز بافت این طرح زیبا در شهر تبریز است . فرش ماشینی 700 شانه طرح خشتی و گلیم فرش متال طرح خشتی از نمونه های این طرح هستند .

فرش‌هاي طرح گل فرنگ

این طرح یکی از اصیل ترین طرح های ایرانی است که در آن از گل های طبیعی مانند گل رز استفاده شده است . از رنگ های سرخ ، آبی و زرد بسیار در آن به کار برده اند و بیشتر این طرح ها را با گل سرخ پر می کنند و در این طرح ها از رنگ های روشن و رنگ های تند استفاده می کنند . فرش ماشینی 700 شانه طرح رز از محصولات فرش روز است که طرح های اصیل فرش های ایرانی را با تکنولوژی روز دنیا بر روی فرش ماشینی 1200 و 700 شانه کاشان اجرا کرده است .

فرش‌هاي طرح واگيره‌اي يا بندي

در این طرح از جهت طول و عرض شکل کوچکی در کل فرش پخش شده است که به یکدیگر وصل شده اند که به پیوند آن ها واگیره ای یا بندی می گویند . گلیم فرش ماشینی 320 شانه با تراکم 650 و گلیم فرش ماشینی کد 380 با طرح واگیره ای بافته شده و در آن مربع های کوچک به هم پیوند داده شده است . که در سایت فرش روز کاشان می توانید با این عناوین آن ها را بیابید .

فرش‌هاي طرح ماهي درهم

این طرح در قدیم استفاده زیادی از آن می شده است و این طرح یک طرح بومی است و به صورت ذهنی بدون استفاده از نقشه بافته می شود . این طرح هم مانند طرح واگیره ای می باشد که در آن یک شکل را در طول و عرض فرش به صورت منظم تکرار و پخش می کنند و وقتی به این طرح نگاه می کنی یک حوض به صورت لوزی شکل می بینی که چهار برگ و ماهی را مشاهده می کنی . این طرح در قدیم در بیرجند بافته می شده است ولی امروزه مرکز بافت این شهر از استان خراسان تا آذربایجان ، همدان و اراک می باشد . فرش ماشینی 1200 شانه طرح ریز ماهی ، فرش ماشینی 700 شانه طرح ریز ماهی و فرش ماشینی 700 شانه طرح شاه ماهی از محصولات ما هستند .

فرش‌هاي طرح محرابي

این طرح بر گرفته از محراب مساجد است که در آن ستون هایی برای نگه داشتن سقف محراب است و با طرح های تزئینی مانند گلدان ، برگ و قندیل فرش را می پوشانند که عین آن را در فرش های سجاده ای می بینیم و با کمی تغییر فرش ماشینی 700 شانه طرح آریا ، فرش ماشینی 700 شانه طرح نگار و فرش ماشینی 700 شانه طرح کهربا از دسته ی فرش های محرابی است .

فرش‌هاي طرح محرمات

در این طرح در طول فرش یک قسمت کوچکی از نقشه به صورت ردیفی و پشت سر هم تکرار می شود و آن ها را با گل ، برگ ، بته جقه و انواع اسلیمی تزئین می کنند . این طرح در بعضی از مناطق کشور به اسم قلمدانی معروف است . فرش ماشینی 700 شانه طرح محرمات در شرکت فرش روز موجود است .

فرش‌هاي گلداني

این طرح برای کسانی که به گل علاقه مند هستند یک طرح بسیار زیبا است زیرا در آن یک گلدان بزرگ پر از گل های زیبا کل فرش را می پوشاند و یا این که گلدان های کوچکی پر از گل به صورت پیوسته در کل متن فرش پخش می شوند . فرش ماشینی 700 شانه طرح داراب نمونه ای بسیار زیبایی از طرح گلدانی می باشد .


در این مقاله با طرح های فرش ماشینی آشنا شدید و متوجه شدید که یک فرش می تواند با طرح های گوناگون و یا ترکیبی از چند طرح بافته بشود و شما می توانید مشابه طرح هایی را که می پسندید در نمونه کار های ما ببینید . شرکت فرش روز توانسته است بهترین ، زیباترین و جدیدترین طرح های فرش ماشینی اصل کاشان را تولید کند و در فروشگاه آنلاین خود برای عموم مردم به نمایش بگذارد و به صورت خرید عمده فرش ماشینی را به فروش برساند . شما می توانید با خرید اینترنتی فرش از سایت فرش روز صاحب بهترین و به روز ترین فرش ها باشید .

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
بازار فرش کاشان برای خرید اینترنتی انواع فرش
تفاوت فرش شنل و فرش فریز
انواع مزایا و معایب فرش ماشینی چیست و چرا سفارش دهیم
چرا باید فرش 700 شانه فرش روز بخریم؟
نکات در اهمیت تراکم در فرش ماشینی و تاثیر آن بر زیبایی
 

کارخانه فرش روز کاشان ، یک از کارخانه هایی است که سعی دارد با عرضه محصولات و تولیدات خود به صورت مستقیم در اختیار مشتریان عزیز ، قیمت واقعی را به این عزیزان ارائه دهد تا هم قیمت مناسب و هم کیفیت مناسب و عالی در اختیار داشته باشند . الیاف مورد استفاده در فرش های ماشینی کارخانه همگی از بهترین الیاف موجود در بازار هستند ، از جمله فرش ماشینی آکریلیک ، فرش ماشینی ترک ، فرش ماشینی پنبه و فرش ماشینی پلی استر.

سبد خرید انواع فرش ماشینی
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه