خرید اینترنتی انواع فرش ماشینی کاشان

انواع فرش بر اساس اندازه

specific-rugs-dimensions-sizes.jpg

استفاده از فرش و قالی به عنوان کف پوش از سالیان دور مورداستفاده بوده است. با گسترش فرهنگ شهر و آپارتمان نشینی اتاق های منازل محدود به ابعاد خاصی شد که موجب گشته فرشها با ابعاد و اندازه مشخص و هماهنگ با ابعاد اتاق بافته شوند و البته دستگاه های تولید نیز محصولات را در ابعاد خاصی تولید و عرضه می کنند.

 

1- ابعاد فرش دستبافت

در قالیهای ماشینی هر فرش با اندازه مشخص نام خاصی دارد که در زیر به مهم ترین آن ها اشاره شده است:

 

1-1- قالی

معمولاً در اندازه های ۳ در ۲_ ۲ در ۳٫۵_ ۲٫۵ در ۳_ ۳ در ۳_ ۴ در ۳_ ۶ در ۴_ ۷ در ۵_ ۱۰ در ۶ و ... بافته می شوند. قالیچه ، قالی کوچکی که مساحت آن از ۶ مترمربع تجاوز نخواهد کرد. قالیچه های بسیار کوچک بانام های پادری، پاتختی و پشتی شناخته می شوند.

 

1-2- ذرع و نیم

اندازه ای تقریباً ۱۵۰ در ۱۰۰ سانت دارند و اگر از این ابعاد کمتر شوند ذرع و چارک خواهند بود.

 

1-3- کلگی ( سر انداز )

کلگی یا کله ای نوعی قالی است با اندازه تقریبی 2 در 1 یا 4 در 2 و یا 6 در 3 و گاها بزرگ تر که معمولاً طول آن 1.5 الی 2 برابر عرض آن و حتی بیشتر است. کلگی که بیشتر در قدیم و در بین چادرنشینان و عشایر مرسوم بوده در قسمت بالا و بزرگ نشین اتاق ها پهن می شده است.

 

1-4- کناره

 نوعی فرش بلند و کم عرض که دارای طول بلندی است که برای پر کردن فضای خالی کنار اتاق ها یا راه پله ها استفاده می شود. معمولاً در خانه های ایرانی فرشی (میان فرش) در وسط پهن می شود و اطراف آن با کناره ها پوشانده می شود.

 

1-5- خرک

 قالیچه ای است که طول آن به 100 سانتی متر نیز می رسد ولی ابعاد متعارف آن ۹۰در ۶۰سانتی متر است . فرشها با ابعاد غیر از موارد ذکرشده در صورت سفارش مشتری بافته می شوند و در فرش دستبافت به علت خطای انسانی احتمال چند سانت خطا وجود دارد.

 

2- ابعاد فرش ماشینی

فرشهای ماشینی بر اساس ابعاد و اندازه در دودسته کلی فرشهای گرد شامل دایره یا بیضی و چهارگوش شامل مربع و مستطیل جای می گیرند. فرشهای ماشینی بزرگ در سه بعد 6 متری، 9 متر و 12 متری بافته می شوند اما در ابعاد کوچک تر شامل قالیچه، گرد یا دایره، ذرع و نیم، کناره و پادری می شوند.

اما در دهه اخیر بهترین متخصصان و هنرمندان فرش توانسته اند ، فرش های ماشینی در ابعاد بزرگ را تولید کنند . فرش های سایز بزرگ در اندازه ها و شکل های مختلف بافته می شوند ، به صورت فرش های گرد بزرگ ، فرش بیضی بزرگ ، فرش 8 ضلعی و شکل های سفارشی بافته می شود . فرش های مستطیل شکل را در عرض 5 تا 9 متر و در طول سفارشی و فرش گرد سایز بزرگ را در قطر 5 متر و یا بیشتر که به صورت سفارشی بافته می شود .

در اینجا ابعاد و نام فرش ماشینی آمده است :
6×4 24 متری، 3×4 12 متری، 2.5×3.5 9 متری، 2‎×3 6 متری، 1.5×2.25 قالیچه، سه متری، 2×2 دایره، گرد، 1.5×1.5 دایره، گرد، 1×1 دایره، گرد،  1‎×1.5 ذرع و نیم، 1‎×2 کناره،  1×3 کناره، 1×4 کناره،  0.5×0.85 پادری.

کلمات کلیدی مرتبط :
'قالیچه' , 'فرش ماشینی' , 'فرش دستبافت'
نظرات فرش روز
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
کد امنیتی :
CAPTCHA Image کد امنیتی را وارد کنید:
Refresh Image
دیگر مطالب کاربردی فرش
فرش درجه یک اصل
شرکت فرش کاشان برای خرید از کارخانه
همه چیز در مورد فرش ماشینی
درباره فرش ماشینی سجاده ای
فرش خوب را از کجا بخریم
ادامه
نماد اعتماد الکترونیکی
نماد اعتماد الکترونیک خرید فرش
سوالات رایجسوالات رایج فرش روز تلفن تماس03155353082 - 03155353081

۷ روز هفته، ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.

خدمات ویـژه فرش روز
سبد خرید انواع فرش ماشینی
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه