خرید اینترنتی انواع فرش ماشینی کاشان

انواع فرش بر اساس اندازه

فرش ها با ابعاد و اندازه مشخص

استفاده از فرش و قالی به عنوان کف پوش از سالیان دور مورداستفاده بوده است. با گسترش فرهنگ شهر و آپارتمان نشینی اتاق های منازل محدود به ابعاد خاصی شد که موجب گشته فرشها با ابعاد و اندازه مشخص و هماهنگ با ابعاد اتاق بافته شوند و البته دستگاه های تولید نیز محصولات را در ابعاد خاصی تولید و عرضه می کنند.

 

1- ابعاد فرش دستبافت

در قالیهای ماشینی هر فرش با اندازه مشخص نام خاصی دارد که در زیر به مهم ترین آن ها اشاره شده است:

 

1-1- قالی

معمولاً در اندازه های ۳ در ۲_ ۲ در ۳٫۵_ ۲٫۵ در ۳_ ۳ در ۳_ ۴ در ۳_ ۶ در ۴_ ۷ در ۵_ ۱۰ در ۶ و ... بافته می شوند. قالیچه ، قالی کوچکی که مساحت آن از ۶ مترمربع تجاوز نخواهد کرد. قالیچه های بسیار کوچک بانام های پادری، پاتختی و پشتی شناخته می شوند.

 

1-2- ذرع و نیم

اندازه ای تقریباً ۱۵۰ در ۱۰۰ سانت دارند و اگر از این ابعاد کمتر شوند ذرع و چارک خواهند بود.

 

1-3- کلگی ( سر انداز )

کلگی یا کله ای نوعی قالی است با اندازه تقریبی 2 در 1 یا 4 در 2 و یا 6 در 3 و گاها بزرگ تر که معمولاً طول آن 1.5 الی 2 برابر عرض آن و حتی بیشتر است. کلگی که بیشتر در قدیم و در بین چادرنشینان و عشایر مرسوم بوده در قسمت بالا و بزرگ نشین اتاق ها پهن می شده است.

 

1-4- کناره

 نوعی فرش بلند و کم عرض که دارای طول بلندی است که برای پر کردن فضای خالی کنار اتاق ها یا راه پله ها استفاده می شود. معمولاً در خانه های ایرانی فرشی (میان فرش) در وسط پهن می شود و اطراف آن با کناره ها پوشانده می شود.

 

1-5- خرک

 قالیچه ای است که طول آن به 100 سانتی متر نیز می رسد ولی ابعاد متعارف آن ۹۰در ۶۰سانتی متر است . فرشها با ابعاد غیر از موارد ذکرشده در صورت سفارش مشتری بافته می شوند و در فرش دستبافت به علت خطای انسانی احتمال چند سانت خطا وجود دارد.

 

2- ابعاد فرش ماشینی

فرشهای ماشینی بر اساس ابعاد و اندازه در دودسته کلی فرشهای گرد شامل دایره یا بیضی و چهارگوش شامل مربع و مستطیل جای می گیرند. فرشهای ماشینی بزرگ در سه بعد 6 متری، 9 متر و 12 متری بافته می شوند اما در ابعاد کوچک تر شامل قالیچه، گرد یا دایره، ذرع و نیم، کناره و پادری می شوند.

اما در دهه اخیر بهترین متخصصان و هنرمندان فرش توانسته اند ، فرش های ماشینی در ابعاد بزرگ را تولید کنند . فرش های سایز بزرگ در اندازه ها و شکل های مختلف بافته می شوند ، به صورت فرش های گرد بزرگ ، فرش بیضی بزرگ ، فرش 8 ضلعی و شکل های سفارشی بافته می شود . فرش های مستطیل شکل را در عرض 5 تا 9 متر و در طول سفارشی و فرش گرد سایز بزرگ را در قطر 5 متر و یا بیشتر که به صورت سفارشی بافته می شود .

در اینجا ابعاد و نام فرش ماشینی آمده است :
6×4 24 متری، 3×4 12 متری، 2.5×3.5 9 متری، 2‎×3 6 متری، 1.5×2.25 قالیچه، سه متری، 2×2 دایره، گرد، 1.5×1.5 دایره، گرد، 1×1 دایره، گرد،  1‎×1.5 ذرع و نیم، 1‎×2 کناره،  1×3 کناره، 1×4 کناره،  0.5×0.85 پادری.

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
انواع تابلو فرش ارزان با خرید مستقیم از کارخانه فرش
خرید فرش بی قواره مستقیم از کارخانه
بازدید تصویری از کارخانه
خصوصیت فرش 1200 شانه 8 رنگ
مشخصات فرش ۱۰۰۰ شانه کاشان به صورت کامل
 

کارخانه فرش روز کاشان ، یک از کارخانه هایی است که سعی دارد با عرضه محصولات و تولیدات خود به صورت مستقیم در اختیار مشتریان عزیز ، قیمت واقعی را به این عزیزان ارائه دهد تا هم قیمت مناسب و هم کیفیت مناسب و عالی در اختیار داشته باشند . الیاف مورد استفاده در فرش های ماشینی کارخانه همگی از بهترین الیاف موجود در بازار هستند ، از جمله فرش ماشینی آکریلیک ، فرش ماشینی ترک ، فرش ماشینی پنبه و فرش ماشینی پلی استر.

سبد خرید انواع فرش ماشینی
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه