خرید اینترنتی انواع فرش ماشینی کاشان

طرح های فرش ماشینی

full-check-carpet-designs.jpg

فرش از ابتدای تاریخ تا به حال دچار تغیرات فراوانی شده است . در ابتدا پوست به عنوان قالی استفاده می شد بافت ها درشت بوده و طرح های ساده ای داشتند . به مرور بافت ها ریزتر و با ظرافت بیشتری به کار گرفته می شدند و به همین منوال نقوش پیچیده تر با ظرافت و زیبایی بیشتری آمیخته می شدند . ما در این مقاله می خواهیم به بررسی طرح های فرش ماشینی به صورت کامل برای داشتن یک انتخاب مناسب و به یادماندنی داشته باشیم که می توانید آن را مطالعه کنید .

 

1- طرح های فرش ماشینی

طرح فرش ماشینی به دو دسته تقسیم می شود که یک نوع از آن دارای طرح هندسی و دیگری قالی گلدار نامیده می شود . طرح های دارای اشکال هندسی عموما توسط عشایر بافته می شود و به صورت ذهنی و برگرفته از الهامات فکری است و حتی نشانه ای از فرهنگ و قومیت بافنده را نشان می دهد .

 

1-1- طرح ترنج فرش ماشینی

طرح های منحنی که شاید بتوان گفت بیشترین مجموعه طرح ها در این دسته قرار دارد و تعجب و تحسین جهانیان را متوجه خود نموده است و می توان گفت مابقی نقوش جز این دسته قرار خواهند گرفت . این طرح از اشکال مختلفی مثل پرنده ، درخت ، گل استفاده می کند و در اکثر فرشهای ایرانی بدین صورت است که در مرکز قالی یک طرح لوزی یا بیضی وجود دارد که به نام لچک شناخته می شود و داخلش با نقشه پر می کنند که به آن ترنج فرش می گویند .

 

1-2- طرح های شاهانه فرش ماشینی

با توجه به قدمت بالای ایران و وجود اماکن تاریخی زیاد می تواند سرچشمه بسیاری از الهامات ذهنی باشد در نتجه یکی از طرح فرشهای از نماهای مثل تخت جمشید ، طاق بستان و غیره در خود استفاده نموده اند .همچنین پادشاهان و تاثیر آن ها بر مردم نیز باعث تغییراتی در فرش گردیده به صورتی که به علت خدمات شاه عباس از طرحی به نام طرح شاه عباسی نامبرده شده که از گل های زنبق برای این نقش استفاده می شود .گاهی شما طرح های می بینید که به صورت پیچ در پیچ هستند و با گل و برگ احاطه شدند به این نمونه طرح اسلیم یا مارپیچ گفته می شود . این نمونه طرح های پرکاربرد قالی هستند و لازم به ذکر است بگوییم در محصولات فرش ماشینی نیز طرح های مثل افشان ، هشت پرنده ، نایین و غیره وجود دارد که جز موارد موردپسند و پرکاربرد ایرانیان است .

کلمات کلیدی مرتبط :
'طرح های فرش ماشینی' , 'فرش ماشینی' , 'ترنج فرش'
نظرات فرش روز
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
کد امنیتی :
CAPTCHA Image کد امنیتی را وارد کنید:
Refresh Image
دیگر مطالب کاربردی فرش
بالاترین تراکم فرش ماشینی چند است و معایب و ویژگی آن چیست ؟
فرش ماشینی 700 شانه - قسمت دوم
نمایشگاه تابلو فرش برای خرید انواع تابلو در طرح مختلف
نکات صادرات فرش ماشینی
فرش مدرن لوکس را با این نکات بخر! ⚡️
ادامه
نماد اعتماد الکترونیکی
نماد اعتماد الکترونیک خرید فرش
سوالات رایجسوالات رایج فرش روز تلفن تماس03155353082 - 03155353081

۷ روز هفته، ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.

خدمات ویـژه فرش روز
سبد خرید انواع فرش ماشینی
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه