خرید اینترنتی انواع فرش ماشینی کاشان

تفاوت فرش دستبافت و فرش ماشینی

مقایسه فرش دستبافت و فرش ماشینی

هنگامیکه شما قصد خرید فرش را دارید یکی از اولین مواردی که باید در نظر بگیرید کیفیت فرش دلخواه شما و هزینه ایست که می خواهید برای خرید فرش خرج کنید . این دو مورد برای خرید فرش قطعا به شما کمک خواهد کرد . در ادامه توضیحات کامل درباره مقایسه فرش دستبافت و فرش ماشینی را قرار دادیم که شما می توانید آن را مطالعه و مشاهده بفرمایید .
فرش ماشینی و فرش دستباف از چند نظر قابل مقایسه هستند که به بررسی آن می پردازیم :


مقایسه کیفیت ساخت فرش دستبافت و کیفیت ساخت فرش ماشینی
اگر چه ماشین آلات نیز می توانند فرش هایی که دارای یکنواختی و کیفیت بالا هستند را تولید کنند اما فرش های دستباف دارای گره های قوی تر و با دوامی بالاتر می باشند  و از مواد بهتری ساخته شده اند . هرچه باشد فرش ماشینی هنر یک ماشین صنعتی است و دخالت انسانی در آن دیده نمی شود اما فرش دستباف تمام توسط قالیبافان مجرب بافته می شوند . گره های مختلفی وجود دارند که توسط شرقی ها ( ایرانی و ترک و غیره ) بافته شده اند و طی سالیان متمادی بدون تغییر و بدون آسیب باقی مانده اند . در فرش های ایرانی دستباف هر گره به صورت اختصاصی بافته می شود و به یک ریسمان پایه متصل می شود . ریسمان های پایه به طور طبیعی حاشیه های فرش دستباف را شکل میدهد .  در بیانی دیگر فرش های دستباف گره های واقعی اختصاصی هستند که به یک ریسمان پایه متصل می شوند  تا حاشیه هارا بوجود بیاورد . اما گره هایی که توسط فرش ماشینی ساخته می شوند ، در واقع گره واقعی نیستند . فرش ماشینی با دستگاه های بافندگی و قالیبافی قدرتمند بافته می شود که الیاف را در اطراف یک ریسمان پایه پیچیده و سپس با استفاده از فشار فراوان ، گرما و شرایط ویژه الیاف را به پایه می چسبانند . حاشیه فرش های ماشینی به سادگی در پایان فرآیند و پروسه تولید فرش ، به آن دوخته شده و هدف خاصی به جزء تاثیر در ظاهر و زیبایی فرش ندارد . اغلب فرش ماشینی عمری حدود 20 سال دارند البته این طول عمر و دوام بستگی به کیفیت مواد استفاده شده در بافت آن خواهد داشت .


مقایسه کیفیت مواد اولیه فرش دستبافت و کیفیت مواد اولیه فرش ماشینی
در ساخت فرش دستباف از پشم ، تارو پود و منسوجات حیوانی و طبیعی مثل ( پشم بز ، پشم گوسفند و غیره ) استفاده می شود . بافت های طبیعی و حیوانی بافت های با کیفیتی هستند که این مورد در دوام و طول عمر فرش دستباف تولید شده تاثیر دارد . مثلا پشم بافت مخمل مانندی داشته و خصوصیت طبیعی آن باعث می شود تا با محیط زیست سازگار باشد . همچنین پشم در برابر آتش نیز مقاوم می باشد . این ماده ، رنگ طبیعی را به خوبی جذب می کند و در آخر یک رنگ درخشان را دربافت فرش خواهیم دید . این رنگ تا سالیان متمادی در بافت فرش بدون تغییر باقی خواهد ماند . اما در بافت فرش های ماشینی از الیاف غیر طبیعی یا مصنوعی استفاده می شود . در فرش های ماشینی از الیاف پلی آکریلیک ، پلی استر ، پلی پروپین و غیره استفاده می شود . فرش های ساخته شده با الیاف پلی آکریلیک از نظر نوع جنس و محبوبیت در مقایسه با دیگر موارد تایید شده هستند . فرش آکریلیک از لحاظ کیفیت بالا ، جنس مناسب و دوام طولانی تر از دیگر موارد بافت فرش ماشینی ، پیشی دارد . اما قیمت فرش ماشینی بافته شده از آکریلیک به خاطر برتری هایی که دارد بیشتر است . اما الیافی مثل پلی استر به فرش ظاهری درخشان می بخشند .


مقایسه ظاهر و قیمت فرش دستبافت با ظاهر و قیمت فرش ماشینی
یک فرش دستباف و یک فرش ماشینی جدید ممکن است در نگاهی ساده تاحدودی باهم مشابه باشند اما اگر نگاهی کارشناسانه و بادقت به آن بیاندازید متوجه الیاف اختصاصی فرش دستباف خواهید شد . الیاف اختصاصی فرش عمقی بیشتر از فرش های دستباف دارد . امروزه با پیشرفت فوق العاده صنایع به خصوص صنعت فرش ماشینی ، فرش های متنوعی توسط دستگاه های قدرتمند قالیبافی بافته و تولید می شوند . فرش های ماشینی 1000 شانه و فرش ماشینی 1200 شانه به خاطر تعداد شانه زیاد و تراکم بالا شباهت بسیار بالایی به فرش دستباف دارند . اما برای قیمت دونوع فرش ماشینی و فرش دستباف باید بگوییم که قطعا فرش دستباف از فرش ماشینی گرانتر است و اگر می خواهید فرشی بخرید که همانند فرش دستباف باشد اما قیمت کمتری داشته باشد به سراغ فرش ماشینی 1000 شانه یا فرش ماشینی 1200 شانه بروید .

درنهایت اگر دنبال فرش با دوام طولانی و کیفیت بالا می گردید و بودجه برایتان مهم نیست توصیه ما خرید فرش دستباف کاشان یا فرش دستبافت تبریز است . اما اگر دنبال فرش با قیمت مناسب وطراحی خاص می گردید توصیه ما خرید فرش ماشینی کاشان است . شما می توانید فرش کاشان را در رنگ ها و طراحی های مختلف از سایت فرش روز به صورت اینترنتی و مستقیم خریداری کنید و فرش مورد نظر خود را با ارسال فرش درب منزل تحویل بگیرید .باتشکر - واحد آموزش و تحقیق فرش روز

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
نکات اصلی در مفهوم تراکم و شناخت تراکم فرش خوب
انواع فرش متری مناسب برای تشریفات ، پذیرایی و مساجد
جدیدترین طرح فرش کاشان ماشینی با بروز رسانی جدید
مشخصات پشت فرش برای اطلاع از ویژگی شانه ، تراکم و بافت
مراحل ریسندگی نخ فرش ماشینی
 

کارخانه فرش روز کاشان ، یک از کارخانه هایی است که سعی دارد با عرضه محصولات و تولیدات خود به صورت مستقیم در اختیار مشتریان عزیز ، قیمت واقعی را به این عزیزان ارائه دهد تا هم قیمت مناسب و هم کیفیت مناسب و عالی در اختیار داشته باشند . الیاف مورد استفاده در فرش های ماشینی کارخانه همگی از بهترین الیاف موجود در بازار هستند ، از جمله فرش ماشینی آکریلیک ، فرش ماشینی ترک ، فرش ماشینی پنبه و فرش ماشینی پلی استر.

سبد خرید انواع فرش ماشینی
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه