خرید اینترنتی انواع فرش ماشینی کاشان

همه آنچه که درباره فرش دستباف تبریز باید بدانید!

handmade-carpet-tabriz.jpg

قالی و قالیبافی یک از هنرهای دوست داشتنی و ستودنی منطقه ایران است که کمک شایانی در دوره های مختلف به اقتصاد این مرز و بوم کرده است. فرش دستباف از هنر های صنایع دستی به حساب می آید که در اکثر شهرهای ایران به تولید می رسد و هر شهری دارای شیوه ها و روش های گوناگون خود در زمینه تولید و طراحی فرش می باشد. با توجه به این موضوع مبحث اصلی این مقاله درباره فرش دستباف تبریز خواهد بود.

قالی دستباف تبریز، در واقع در ایران و جهان به عنوان بهترین فرش دستباف شناخته می شود و به همین منظور سبب شده است که تبریز به عنوان پایتخت فرش دستباف جهان لقب بگیرد. شهر های اطراف تبریز هم در زمینه قالیبافی تولیدات مخصوصی دارند و علت آن استفاده از الیاف طبیعی است که با استفاده از پشم و الیاف مرغوب به دست می آید. فرش دستباف تبریز، هم در کیفیت و هم در طرح و رنگ شهره است.

در واقع خیلی ها بر این باورند که استفاده از پشم مرغوب در کنار ابریشم، سبب افزایش کیفیت محصولات آن شده است. علت مرغوب بودن پشم هایی که در فرش دستباف تبریز مورد استفاده قرار می گیرد، این است که گوسفندان و حیوانات اهلی که از پشم آنها برای قالیبافی استفاده می شود، مرغوب هستند و در دنیا کمتر پیدا می شوند.

رجشمار اصطلاحی است که در فرش های دستباف به کار گرفته می شود. رجشمار منظور تعداد گره هایی است که در واحد متر در فرش دستباف زده می شود و هر چه بالاتر باشد، بافت فرش نرم تر و ریز بافت تر خواهد بود. ویژگی های فرش دستباف تبریز این است که دارای رجشمار بالای 70 هستند و گاها در برخی از فرش هایی که در این شهر و دیار بافته می شود، این میزان به بالای 110 هم می رسد که بسیار شگفت انگیز است و باعث حیرت مخاطبان می گردد.

ساختار فرش دستباف تبریز

قالی دستباف تبریز با استفاده از گره های ترکی بافته می شود. در هر منطقه ای از ایران برای بافت فرش، گره ها متفاوت است و به انواع فارسی ، ترکی، بختیاری و غیره تقسیم بندی می شود. در گره ترکی، خامه فرش به دور تار تنیده می شود و این کار برای همه تار ها به صورت یکسان اجرا می شود. اما در گره فارسی بعد از اینکه خامه فرش به یک تار تنیده شد، نخ را از پشت تار بعدی عبور می دهند، یعنی به صورت یکی درمیان، یکی میبافند و از پشت یکی رد می کنند.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته، گفته می شود استفاده از گره ترکی، سبب به کار رفتن بیشتر الیاف و مواد اولیه می شود و این مورد در گره فارسی کمتر است. اما این امر سبب می شود که کیفیت، دوام و ماندگاری فرش هایی که با گره ترکی بافته می شوند، بیشتر باشد.

پود گذاری به صورت دو پود زیر و رو انجام می شود، این عمل در کلیه مناطق آذری زبانی که به قالی بافی مشغول هستند، به صورت یکسان انجام می گیرد. جنس تاری که در فرش دستباف تبریز مورد استفاده قرار می گیرد، از پنبه می باشد. الیاف پنبه از مرغوبیت بالایی برخوردارند.

نخ های موجود در فرش به سه دسته نخ خاب ( پرز ) ، نخ تار و نخ پود تقسیم بندی می شوند. هر کدام از نخ ها دارای جنس مخصوص به خود هستند. همانطور که گفتیم نخ تار فرش های دستباف در تبریز از جنس پنبه مرغوب است و اغلب در نخ پود و خاب یا پرز از پشم استفاده می شود.

البته استفاده از ابریشم هم در فرش های دستباف رایج است، اما استفاده از این الیاف هم به دسته بندی های گوناگون، تقسیم بندی می شود. برای مثال گل ابریشم، تمام ابریشم و چله ابریشم از انواع فرش هایی هستند که در آنها از الیاف ابریشم به مقدار متفاوت استفاده شده است.

قالی چله ابریشم تبریز، بهترین نوع قالی در جهان به شمار می رود که نرمی و لطافت آن بی نظیر می باشد و همچنین ظرافت طرح هایی که روی آن استفاده می شود، بسیار بالا و مثال زدنی است. ابریشم مورد نیاز برای قالی تبریز، عمدتا از استان خراسان و تهران تامین می شود. مرغوبیت ابریشم، برای تولید کنندگان فرش در تبریز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

پشم مورد نیاز برای بافت فرش دستباف تبریز، از منطقه ماکو تامین می شود. این منطقه کوهپایه ای در بین ترکیه و نخجوان است که دارای پشم های گوسفندی مرغوبی می باشد. البته قبلا از دشت های خود تبریز و همچنین مغان الیاف پشم را تهیه می کردند ولی امروزه بیشتر از دشت ماکو، پشم مورد نیاز تامین می شود.

ویژگی هایی که پشم ماکو دارد، نسبت به دیگر مناطق ایران و آذربایجان، این است که به نسبت خشن تر است و همین سبب خشن شدن نخ خاب و پرز قالی دستباف تبریز شده است.

ویژگی های فرش دستباف تبریز

فرش دستباف تبریز، دارای ویژگی هایی است که آن را از بقیه فرش های دیگر، متمایز کرده است. این ویژگی ها، هم ظاهری است و هم فنی است که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

·         ریز بافتی بالا

فرش های تبریز به این علت که دارای رجشمار بالا می باشند، به همین منظور ریز بافت ترین فرش های دنیا به حساب می آیند که حتی ممکن است رجشمار 110 هم داشته باشند که در نوع خود بی نظیر است. همچنین ظرافت این فرش ها به خاطر ریز بافتی که دارند، افزایش یافته است.

·         طرح ترنج

بیشتر قالی های دستباف تبریز با طرح لچک و ترنج بافته می شود. ترنج یک طرح بزرگی است که در وسط فرش قرار می گیرد و لچک، طرح های قرینه ای است که در چهار گوشه وسط فرش دیده می شود و عموما به صورت مثلثی هستند. استفاده از لچک و ترنج در بافت فرش دستباف، یادآور خانه های قدیم است که در وسط حیاط آنها یک حوض دیده می شد و در چهار گوشه آن به صورت قرینه باغچه ها قرار داشتند. طرح ترنج فرش تبریز عموما دایره ای شکل است.

·         حاشیه زیبا

در فرش تبریز، به جزئیات دقت ویژه ای می شود. به همین منظور در حاشیه این فرش ها هم طرح های بسیار با ظرافت و ویژه ای دیده می شود که سبب می شود، چشم هر بیننده ای را به خود جذب نماید. استفاده از گلهای ریز و درشت با رنگ های زیا از ویژگی هایی است که حاشیه های فرش تبریز دارند.

·         تنوع بالای رنگ ها

یکی از ویژگی های منحصر به فرد فرش تبریز که کمتر در دیگر فرش ها به آن توجه می شود، استفاده از رنگ های بسیار در بافت فرش می باشد. این کار نیازمند صرف زمان بسیاری است که رنگ های گوناگون ، برای بافت فرش به کار گرفته شود و همچنین نیازمند صبر و حوصله بافنده و تولید کننده است. رنگ بندی متنوعی که در فرش دستباف تبریز مورد استفاده قرار می گیرد، سبب افزایش جذابیت این فرش ها می گردد.

·         پرز کوتاه تر

پرز یا خاب، همان نخ های سطح فرش است که می توان با یک دست کشیدن روی قالی، آن را احساس کرد. این پرز ها معمولا در فرش های دستباف تبریز، کوتاه هستند و پرداخت آنها توسط افراد متخصص صورت می گیرد. منظور از پرداخت، کوتاه کردن نخ های اضافه روی سطح فرش می باشد.

·         نقشه بی نظیر

طراحی نقشه فرش تبریز به وسیله هنرمندان با تجربه و خلاق تبریز با دقت و حوصله انجام می شود و به همین منظور طرح های زیبا و منحصر به فردی را در فرش های گوناگون محصول تبریز مشاهده می کنیم.

·         استفاده از الیاف با کیفیت

همانطور که در ابتدای این متن هم به آن بارها اشاره کردیم، استفاده از الیاف مرغوب و با کیفیت در فرش دستباف تبریز، سبب شده است که این فرش ها دوام و ماندگاری خوبی برای سال های سال داشته باشند. وسواس در انتخاب مواد اولیه توسط تولید کنندگان، منجر به تولید قالی دستباف تبریز با کیفیت بالا شده است.

فرش ماشینی تبریز و مقایسه با فرش دستباف

فرش ماشینی که در تبریزی بافته می شود، تفاوت های بسیاری را با فرش دستباف آن دارد. یکی از تفاوت هایی که می توان بیان کرد، استفاده از الیاف با کیفیت و طبیعی در فرش دستباف تبریز است که چنین چیزی در فرش های ماشینی تبریز، امکانپذیر نیست، چون دستگاه بافنده نمی تواند فرش ماشینی را با الیاف طبیعی همچون کرک، پشم و ابریشم که دارای ظرافت خاصی هستند، ببافد.

در تبریز چند کارخانه تولید فرش ماشینی وجود دارند، اما محصولاتی که در این شهر تولید می شوند به پای محصولات فرش کاشان نمی رسند. تبریز در زمینه فرش دستباف و کاشان هم در زمینه فرش ماشینی در نوع خود بهترین هستند و به عنوان مهد فرش شناخته شده اند.

اگر به دنبال خرید فرش ماشینی با کیفیت بالا هستید، توصیه می کنیم که محصولات فروشگاه اینترنتی فرش روز کاشان را مشاهده نمایید. طرح های دستباف گونه بی نظیری که دارای تنوع و رنگ بندی های جذابی است و می تواند به دکوراسیون خانه شما جلوه خاصی بدهد. اگر خیلی طرفدار فرش دستباف هستید، ما به شما توصیه می کنیم که از فرش 1500 شانه کاشان دیدن فرمایید که مشابه فرش های دستباف تبریز بافته می شود و دارای کیفیت بسیار بالایی نیز می باشد.کلمات کلیدی مرتبط :
نظرات فرش روز
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
کد امنیتی :
CAPTCHA Image کد امنیتی را وارد کنید:
Refresh Image
دیگر مطالب کاربردی فرش
ابعاد فرش ماشینی کاشان برای تمامی مکان های خانه
کانال فرش فانتزی برای خرید اینترنتی مستقیم از کارخانه
درباره تابلو فرش دستباف ، کمی متفاوت تر !
درجه بندی های فرش ماشینی
تفاوت فرش 700 شانه با فرش 1200 شانه
ادامه
نماد اعتماد الکترونیکی
سوالات رایجسوالات رایج فرش روز تلفن تماس03155353082 - 03155353081

۷ روز هفته، ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.

خدمات ویـژه فرش روز
سبد خرید انواع فرش ماشینی
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه