خرید اینترنتی انواع فرش ماشینی کاشان

10 ویژگی شگفت انگیر فرش دستباف

handmade-carpet-decoration.jpg

فرش ایرانی یکی از بارزترین مصداق های فرهنگ و هنر در ایران می باشد که به شناخت آن توسط کشور های دیگر کمک می کند. فرش تنها یکی از صنایع دستی است که در ایران تولید می شود و صد و چندی نوع آن که هنوز در بین حتی خود ایرانی ها هم ناشناخته است. فرش دستباف ایران در جهان به یکی از محصولات لاکچری و اعیان تبدیل شده است، که این امر باعث افتخار برای ایرانی ها است.

این محصول صنایع دستی در بسیاری از شهرهای مختلف ایران بافته و عرضه می شود و در هر شهری دارای اصول خاص خود می باشد. برای مثال در برخی از شهرها، ترنج به صورت دایره ای طراحی می شود ولی در شهری دیگر، مثلا فرش دستباف کاشان به شکل لوزی گونه است.

فرش دستباف به انگلیسی (handmade carpet) می باشد یعنی فرشی که ساخته دست است. به این علت که فرش ایرانی دستباف در سراسر جهان، آوازه دارد، محصولاتی که تولید می شوند، برای انجام فرآیند صادرات در اختیار مسئولین مربوط و یا تجار متخصص در این زمینه قرار داده می شوند.

فرش دستباف ابریشم تبریز، از معروف ترین فرش های ایرانی است که در ایران و جهان طرفداران بسیاری دارد و البته قیمت آن هم برای خرید، قابل توجه می باشد. طرح و رنگی که در این فرش ها به کار گرفته می شود چشم نوازی بی نظیری دارد و شما را متحیر می کند. طرح های افشان و ترنج، در تبریز بیشترین تولید را دارند و فروش خوبی هم از این محصولات نصیب تبریزی ها می گردد. بیشتر اقتصاد تبریز درگیر با فرش های دستباف می باشد و این امر باعث شده است که بر روی اقتدار اقتصادی تبریز، تاثیر بگذارد.

بیشترین حجم صادرات از صنایع غیر نفتی مربوط به فرش های دستباف و ماشینی می باشد و می توان گفت که با توسعه و رسیدگی بیشتر به این دو صنعت می توان اقتصاد ایران را سر و سامان بخشید و برای بسیاری از جوانان اشتغال ایجاد کرد.

مدت زمانی که برای بافت یک فرش در نظر گرفته می شود برای انواع دستباف مدتی طولانی و در حدود شاید یکسال و بیشتر باشد. همین امر سبب افزایش قیمت فرش دستباف می شود. البته غیر از آن استفاده از الیاف گرانقیمت طبیعی هم موردی است که سبب بالا بودن قیمت فرش های دستباف ایرانی می شود.

در ادامه با ما همراه باشید تا از ویژگی های فرش های دستباف برایتان بگوییم تا از خواندن آن لذت ببرید و متوجه شوید که چه ویژگی هایی برای این محصول کاملا ایرانی وجود دارد که باعث شگفتی بشر شده است.

ویژگی های منحصر به فرد فرش دستباف ایرانی

همانطور که خدمتتا عرض کردیم فرش های ایرانی دستباف در دنیا نمونه هستند و طرفدار زیادی هم دارند و آن به خاطر ویژگی هایی است که در این فرش ها دیده می شود و همگان را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

ویژگی هایی که برای شما بیان می کنیم مربوط به بافت و ظاهر آن می باشد که از جانب هنرمندان، بسیار منحصر به فرد و اعجاب انگیز است:

·         جلوه هنری و ظاهری خیره کننده!

فرش های دستباف ایرانی دارای جلوه ای بی نظیر در چشم بیننده هستند و طرح ها  و رنگ هایی که در آن استفاده می شود، همگی طبیعی بوده و دارای روح خاصی است. شما می توانید با پهن کردن فرش ایرانی دستباف در منزل خود، جلوه ای خاص به محیط خانه ببخشید و از آن لذت ببرید. فرش های دستباف نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

·         عدم تقارن کامل در فرش

یکی از ویژگی هایی که در فرش های دستباف وجود دارد و دستباف بودن و انسانی بودن آن را تایید میکند، عدم تقارن در ابعاد آن است که در بالا و پایین و کناره های آن قابل مشاهده می باشد. این عدم تقارن ربطی به کیفیت ندارد و باعث می شود که شما بتوانید تشخیص دهید که این یک فرشی است که توسط دست انسان بافته شده است.

·         رنگ بندی بی نظیر

رنگ بندی در طرح و نقش فرش های ایرانی سبب شده است که مشتریان خارجی طرح های ایرانی را بالاتر از هر طرح دیگری مورد پسند قرار دهند. تقارن موجود در رنگ بندی این فرش ها بسیار جذاب و گیرا است و می توان گفت برای آن زحمت زیادی کشیده شده است. طرح های ظریفی که روی فرش هستند دارای رنگ بندی های متنوعی هستند و شاید برای یک طرح کوچک مثل گل ریز، چندین رنگ به کار رفته است.

·         نرم و لطیف بودن فرش

فرش دستباف ، دیگر ویژگی که دارد این است که دارای نرمی و لطافت بالایی است و پاخور بسیار راحتی دارد. برخی از فرش های دستباف هم هستند که ممکن است این ویژگی را نداشته باشند و حتما دقت کنید که بررسی کنید، پرز فرش دارای لطافت بالا باشد. برخی از افراد سودجو هستند که فرش های دستباف بی کیفیت و یا وارداتی را با استفاده از روش های گوناگون به جای فرش های دستباف اصل و مرغوب می فروشند.

لازم به ذکر است یکی از راه های فرش واقعی و با کیفیت از انواع بی کیفیت آن بررسی پرز و خاب فرش است که اگر نرمی و لطافت مذکور را داشت، دارای اصالت است و شما می توانید به عنوان یک کالای مرغوب آن را خریداری نمایید.

·         بالا رفتن ارزش آن با قدیمی شدن

صنایع دستی یک خصوصیتی که دارند این است که هر چه قدیمی تر باشند و از آن بیشتر استفاده شده باشد، دارای ارزشی بیشتر از همان نوع کالا که به صورت نو در بازار موجود می باشد، خواهد بود. فرش هم یکی از انواع صنایع دستی است که از این خصوصیت مستثنی نیست. هر چه فرش قدیمی تر باشد و بیشتر پاخور داشته باشد، ارزش بیشتری خواهد داشت و قیمت آن به مراتب بیشتر خواهد بود.

همچنین فرش های دستباف یک ویژگی منحصر به فردی که دارند این است که طرح و رنگ آن به مرور زمان از دست نمیرود بلکه جلوه بیشتری نیز پیدا می کند. هر چه نور بیشتر به این فرش ها می تابد ظاهر آن درخشنده تر می گردد، این موضوع کاملا بر عکس فرش های صنعتی است.

·         استفاده از الیاف طبیعی

فرش دستباف به صورت کاملا سنتی و با استفاده از الیاف طبیعی همچون پشم، ابریشم، پنبه و غیره بافته می شود. کیفیت این الیاف بسیار بالا است و ماندگاری و دوام طولانی که از فرش های دستباف سراغ داریم به خاطر وجود این الیاف طبیعی و با کیفیت است. در فرش های ماشینی از الیاف مصنوعی استفاده می شود که این امر سبب می شود نسبت به فرش های دستباف عمر کمتری داشته باشند.

برای اثبات موضوع کیفیت الیاف فرش دستباف، می توان به اکتشاف قدیم ترین فرش جهان در کشور روسیه پرداخت. با این وجود که قدمت فرش حدودا 3500 سال تخمین زده شده است، ولی اکثر قسمت ها و حتی رنگ ها فرش سالم مانده اند. این به خاطر الیاف بی نظیر طبیعی است که می تواند برای سال های سال، طرح و رنگ را بدون تغییر روی خود نگه دارد.

·         واکنش به دمای طبیعت

فرش های دستباف به این علت که از الیاف طبیعی بافته شده اند دارای خصوصیت جالبی هستند. این فرش ها در زمستان ها پاخور گرمی دارند و در تابستان ها پاخور آنها نسبتا خنک است و این یکی از شگفت انگیز ترین خاصیت هایی است که می توان در فرش تمام ایرانی به آن رسید.

·         رنگ ندادن

هرگز فرش، نباید رنگ بدهد چه بسا که دستباف هم باشد. برای تشخیص اصل بودن یک فرش می توان یک دستمال خیس و نم دار روی آن کشید، اگر قسمتی از رنگ فرش به دستمال جذب شد، این فرش برای خرید اصلا مناسب نیست و نباید سرتان کلاه برود. این روش برای امتحان کردن فرش های دستباف و ماشینی کاربرد دارد.

·         دارای خواص روانشناسی

طرح و رنگی که در فرش دستباف تبریز و دیگر شهر ها به کار گرفته می شود، سبب افزایش روحیه مثبت و آرامش شما می شود. طرح هایی که بسیار خاص و منحصر به فرد هستند و می توانند از افسردگی تا حدود زیادی پیشگیری نمایند.

·         عدم تولید الکتریسیته ساکن

یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فردی که می توان در فرش های دستباف دید و در دیگر فرش ها نباید دنبال آن بگردید، عدم تولید الکتریسیته ساکن می باشد. به علت استفاده از الیاف طبیعی همچون پنبه و ابریشم در فرش های دستباف ایرانی، با موضوع تولید الکتریسیته ساکن مواجه نخواهید شد، حتی اگر به عمد بخواهید این کار را بکنید و پای خود را روی فرش بکشید، همچین چیزی اتفاق نخواهد افتاد.

حالا فرش دستباف بخریم یا فرش ماشینی ؟

برای خیلی از عزیزان سوال پیش می آید که در بین انتخاب فرش ماشینی و دستباف، کدام را انتخاب کنیم؟ ما می گوییم باید نگاه به جیب خودتان بیندازید. اگر می توانید از پس هزینه و قیمت فرش دستباف بر آیید، چه بهتر که این فرش ها را تهیه نمایید. حتی بعضی ها توصیه می کنند که حتی اگر شده یک فرش ایرانی دستباف هم در خانه داشته باشید.

اما اگر نمی توانید هزینه کنید، به شما خرید فرش ماشینی دستباف گونه را توصیه می کنیم. فرش روز با ارائه انواع فرش ماشینی در ابعاد، رنگ و طرح های بی نظیر به شما این امکان را می دهد که بتوانید یک انتخاب خوب و با کیفیت داشته باشید، علاوه بر این ارسال فرش هم برای شما رایگان خواهد بود.کلمات کلیدی مرتبط :
نظرات فرش روز
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
کد امنیتی :
CAPTCHA Image کد امنیتی را وارد کنید:
Refresh Image
دیگر مطالب کاربردی فرش
شما در خرید فرش ماشینی کیفیت برایتان مهم است یا قیمت ؟ حتما بخوانید⚡️
طرح های فرش ماشینی
مقایسه بیطرفانه فرش 700 شانه کاشان و مشهد
درباره فرش ماشینی سجاده ای
مدل فرش ۱۰۰۰ شانه کاشان با طرح های پر فروش و محبوب
ادامه
نماد اعتماد الکترونیکی
سوالات رایجسوالات رایج فرش روز تلفن تماس03155353082 - 03155353081

۷ روز هفته، ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.

خدمات ویـژه فرش روز
سبد خرید انواع فرش ماشینی
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه