خرید اینترنتی انواع فرش ماشینی کاشان

با انواع تابلو فرش ماشینی آشنا شوید ☑️

machinemade-pictorial-carpet-girl-river.jpg

تابلو فرش را می توان به عنوان یکی از بهترین اختراعات در زمینه فرش دانست، به همین منظور در این مقاله می خواهیم به انواع تابلو فرش ماشینی بپردازیم. تابلو فرش های ماشینی که می خواهیم از آنها صحبت کنیم، در واقع با الهام از انواع دستباف آن ساخته و تولید می شوند.

اولین تابلو فرش دستباف در شهر سردرود آذربایجان شرقی تولید شد و با استقبال چشمگیری توانست به رونق اقتصادی این شهر کمک کند. تولید کنندگان فرش های ماشینی هم در صدد این بودند که بتوانند تولیدات خود را گسترش دهند بنابراین به فکر تولید تابلو فرش های ماشینی افتادند.

حالا با اجرایی شدن این فکر، تابلو فرش در سه نوع به صورت ماشینی تولید و بافته می شود و برای فروش روانه بازار ها می گردد. شاید در ابتدای مسیر کمتر کسی فکر می کرد که تابلو فرش هایی که به صورت ماشینی بافته می شوند بتواند با انواع دستباف رقابت نماید.

معرفی و تاریخچه تابلو فرش ماشینی و دستباف

تابلو فرش ها، همانطور که از نامشان پیدا است فرش هایی است که تابلو می شوند. این فرش ها در ابتدا با طرح های خاص در ابعاد گوناگون تولید می شوند و سپس قاب مورد نظر بر روی آن قرار می گیرد و دور تا دور فرش مورد نظر را فرا می گیرد. این محصول بسیار مناسب برای قرار دادن بر روی میخکوب های دیوار است و جلوه ای خاص و منحصر به فرد به محیط اعطا می کند.

دو نوع تابلو فرش بر اساس دسته بندی کلی داریم، یکی تابلو فرش دستباف و دیگری تابلو فرش ماشینی که هر کدام دارای ویژگی های خاصی در نحوه تولید هستند.

تابلو فرش دستباف، همانطور که از نامش پیدا است، بر اساس هنر دستان بافنده، تولید می شود و امکاناتی که برای بافت آن لازم است یک دار قالی، به علاوه تجهیزات بافندگی مثل شانه، قیچی و غیره است.

اما برای انواع ماشینی ، دستگاه هایی نیاز است که بتوانند به تولید تابلو فرش ها بپردازند. محصولات نهایی که به صورت ماشینی تولید میشوند دارای قیمت کمتری هستند و نسبت به تابلو فرش های دستباف، ارزان تر تمام می شوند.

نخ های طبیعی، دستباف، رنگ طبیعی در برابر الیاف مصنوعی، تولید بدون دخالت دست بشر و رنگ مصنوعی از ویژگی های متفاوت تابلو فرش دستباف و ماشینی است.

تابلو فرش دستباف در سال های 1320 تا 1330 در سردرود آذربایجان شرقی ( تبریز ) بافته شد، اما اولین تابلو فرش های ماشینی در سال 1378 در کارخانه های فرش کاشان به تولید و عرضه رسید. شاید در ابتدا فاصله زیادی میان دستباف و ماشینی این محصولات بود، اما کم کم با گسترش امکانات و تجهیزات در زمینه فرش ماشینی، امروزه این اختلاف به کمترین میزان خود رسیده و رقابت بین این دو گروه بسیار مشهود است.

در همین راستا، کارخانه تولید تابلو فرش ماشینی با سه متد برای تولید تابلو فرش های صنعتی روبرو می باشد که عبارتند از :

·         بافت : که به صورت سنتی و با استفاده از همان دستگاه هایی صورت میگیرد که برای تولید فرش ماشینی به کار می رود و در تعداد رنگ محدود است.

·         چاپ سابلیمیشن : در این نوع شیوه تولید، محصول فرش به صورت خام و سفید به دستگاه داده می شود و دستگاه می تواند طرح مورد نظر را با پرس و حرارت بالا روی فرش چاپ نماید.

·         چاپ کلاریس : نوع جدید تری از بافت که پیشرفته تر است، چاپ کلاریس می باشد که با تزریق رنگ به اعماق نخ خاب، سبب شکل گیری تابلو فرش های با کیفیت می گردد که می تواند سالیان سال مورد استفاده قرار بگیرد.

حال در ادامه می خواهیم به معرفی هر کدام از این نوع تابلو فرش ها بپردازیم، پس تا انتهای این مطلب ما را همراهی نمایید تا از اطلاعات آن بهره کافی را ببرید.

انواع تابلو فرش ماشینی

در صنعت، ما همیشه شاهد روش های متفاوت برای تولید یک محصول خواهیم بود، هر روشی که بتواند کیفیت را حفظ کند و سرعت را بالا ببرد، برای تولید کنندگان به صرفه تر و بهینه تر خواهد بود، در زمینه صنعت فرش ماشینی هم می توان همین موضوع را عامل پیدایش روش های گوناگون برای تولید تابلو فرش دانست.

در زیر به بررسی انواع تابلو فرش های ماشینی از نظر نوع بافت و تولید می پردازیم:

·         تابلو فرش ماشینی بافت

منظور از روش بافت، این است که فرایند تولید محصول با استفاده از دستگاه بافنده انجام می شود و طرح روی آن در هنگام بافت نقش می بندد. این روش تولید، قدیمی ترین روشی است که برای بافت انواع تابلو فرش های صنعتی به کار گرفته می شود و ابداع آن برای اولین بار در کارخانه فرش ماشینی کاشان صورت گرفته است.

همانگونه که یک فرش 1000 شانه، یا 1200 شانه و یا غیره می توانند بافته شوند، تابلو فرش ها هم توانایی این را دارند که به همین صورت بافته شوند، اما در ابتدا در این سایز نیستند و در سایز های بزرگ و در تعداد بیشتر بافته شده و سپس با استفاده از روش های صنعتی در فرایند های استاندارد برش می خورند و تبدیل به یک تابلو فرش می گردند.

کیفیت این محصولات نسبت به دیگر انواع تابلو فرش های ماشینی بالاتر است به همین منظور گاها قیمت آن هم بالاتر است. برای مثال قیمت تابلو فرش ماشینی 1200 شانه بافت، از قیمت تابلو فرش چاپی کمی بیشتر است و این به خاطر کیفیت بافت است که محصول مورد نظر هم رده فرش 1200 شانه تولید و عرضه شده است.

یکی از مشکلاتی که در روش بافت دیده می شود، محدودیت در رنگ بندی است. دستگاه های بافنده فرش ماشینی در رنگ بندی با محدودیت روبرو هستند و تا کنون بیش از 14 رنگ را نتوانسته اند برای یک فرش بکار بگیرند. همین موضوع اشتیاق سوزانی شد تا راهکاری هایی در پیش گرفته شود تا این محدودیت برطرف گردد که محصولات چاپی کم کم جای خود را در عرصه فرش ماشینی باز کردند.

انواع تابلو فرش ماشینی چاپی بدون محدودیت رنگ تولید می شوند و بنابراین طرح های زیباتری روی آن نقش می بندد. در این موضوع دست طراحان هم بیشتر برای تولید محصولات گوناگون باز است.

·         تابلو فرش ماشینی چاپ سابلیمیشن

فرایند چاپ روی فرش، همانند چاپ روی کاغذ انجام می گیرد. به همین منظور ابتدا تابلو فرش هایی به صورت خام و سفید و بدون طرح و نقشه در ابعاد استاندارد، تولید می شوند و سپس برش می خورند تا آماده چاپ طرح در دستگاه مخصوص گردند. سپس طرحی که با برنامه ریزی به دستگاه داده شده است، به صورت اتوماتیک و خودکار و بدون دخالت دست، با پرس و حرارت بسیار بالا روی فرش سفید، نقش می بندد و تابلو فرش چاپی نهایی برای استفاده آماده است.

سرعتی که برای تولید اینگونه تابلو فرش ها در نظر گرفته می شود، بسیار بیشتر از انواع بافت است. سفارش تابلو فرش ماشینی برای کسانی که میخواهند تصویر خود یا عزیزانشان را بر روی تابلو فرش چاپ کنند، از همین روش استفاده می گردد. کیفیت رنگ استفاده شده در محصول به گونه ای است که ماندگاری طولانی دارد و می تواند تا مدت ها بدون از دست دادن روشنی یا تیرگی خود باقی بماند.

این محصولات قابل شستشو هم هستند ولی برای احتیاط در ماندگاری بیشتر، باید با استفاده از شوینده های مخصوص فرش آنها را شستشو نمود.

فرش های خام تولیدی می توانند 1000 شانه، 1200 شانه و 1500 شانه باشند و این بستگی به تولید کننده دارد که می خواهد از چه فرش هایی با چه ظرافت و تراکمی استفاده نماید. البته 700 شانه هم می تواند به کار گرفته شود اما با وجود انواع 1000 شانه به بالا، دیگر استفاده از انواع 700 شانه باب میل تولیدکنندگان نیست.

قیمت تابلو فرش ماشینی 1000 شانه چاپی، در برابر 700 شانه تفاوت چندانی ندارد ولی از نظر ظرافت و یک رده بالاتر است، به همین دلیل تولید کننده ترجیح می دهد که از فرش های 1000 شانه برای چاپ استفاده نماید.

·         تابلو فرش ماشینی چاپ کلاریس

نوع دیگری از چاپ که به صورت پیشرفته تر انجام می گیرد و کیفیت آن بسیار نزدیک تر به بافت است، چاپ تابلو فرش کلاریس است که برای تولید آن ابتدا یک فرش خام و یا سفید تهیه می شود و سپس طرح مورد نظر از طریق تزریق رنگ به انتهای خاب فرش، روی تابلو فرش مورد نظر نقش می بندد.

دوام و ماندگاری رنگ ها در این نوع تابلو فرش ماشینی بسیار بیشتر از نوع سابلیمیشن است و به همین منظور برخی از تولید کنندگان، سعی بر این دارند که محصولات خود را جایگزین، انواع کلاریس کنند.

چاپ روی تابلو فرش به صورت کلاریس از مزیت هایی برخوردار است که یکی از آنها کیفیت بالاتر بود و دیگری بافت دستباف گونه است. در انواع سابلیمیشن برای اینکه محصول نهایی شبیه تابلو فرش های دستباف شود، طرح محصول را پشت فرش هم به صورت وارونه چاپ می کنند، اما در نوع کلاریس، نیازی به این اقدام نیست و با تزریق رنگ به انتهای نخ خاب، پشت فرش هم طرح و رنگ می گیرد و خیال تولید کنندگان از این بابت راحت است.

قیمت تابلو فرش کلاریس از قیمت تابلو فرش ماشینی بافت ارزان تر و از چاپ سابلیمیشن گران تر است.


کلمات کلیدی مرتبط :
نظرات فرش روز
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
کد امنیتی :
CAPTCHA Image کد امنیتی را وارد کنید:
Refresh Image
دیگر مطالب کاربردی فرش
انواع فرش بر اساس اندازه
کیفیت و قیمت فرش ماشینی - قسمت اول
فرش اتاق کودک و روش های صحیح انتخاب آن
تابلو فرش ماشینی چهره
✨معرفی فروشگاه اینترنتی فرش روز؛ فروشگاه برتر فرش ماشینی
ادامه
نماد اعتماد الکترونیکی
سوالات رایجسوالات رایج فرش روز تلفن تماس03155353082 - 03155353081

۷ روز هفته، ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.

خدمات ویـژه فرش روز
سبد خرید انواع فرش ماشینی
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه