خرید اینترنتی انواع فرش ماشینی کاشان

همه چیز درباره انواع و قیمت فرش 700 شانه + قیمت سال 97 و 98

carpet-700-reeds-all-info.jpg

فرش ماشینی، فرشی است که با استفاده از دستگاه های بافنده ماشینی تولید می شود و الیافی که در آن مورد استفاده قرار می گیرد، همگی الیافی مصنوعی هستند. ماشین آلات بافندگی توانایی استفاده از الیاف طبیعی برای فرش های ماشینی را ندارند. فرش 700 شانه یکی از انواع فرش ماشینی است که از محبوب ترین و پرطرفدار ترین فرش های ماشینی محسوب می شود.

اما آیا شما در منزل خود از فرش ماشینی 700 شانه استفاده می کنید؟ از فرش های دستباف چطور؟ آیا عقیده ای به استفاده از فرش در منزل خود دارید؟

کیفیت و قیمت فرش 700 شانه به گونه ای می باشد که توجه همگان به این نوع فرش ها جلب شده است. در واقع شما وقتی به فروشگاهی مراجعه می کنید که فرشی تهیه کنید، یکی از پیشنهاداتی که فروشنده یا کارشناس فروش به شما خواهد داشت، خرید فرش از نوع 700 شانه آن خواهد بود.

کمتر کسی در ایران است که در منزل خود از فرش دستباف یا ماشینی استفاده نکند. در واقع فرش های دستباف در بین مردم ایران محبوب هستند و فرش های ماشینی نیز به علت تشابه با فرش های دستباف اما قیمت کمتر، مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع هر خانواده ایرانی، آرزو دارد که فرش دستباف در منزل خود استفاده کند.

فرش 700 شانه تراکم 2550 از فرش هایی است که مردم از آن بیشتر استقبال می کنند. در واقع استفاده از این نوع فرش ها در منزلشان، هم زیبایی دارد و هم کیفیت ساخت و تولید آن بسیار بالا است. علاوه بر این موارد، قیمت فرش ذکر شده بسیار مناسب تر از بقیه فرش های ماشینی می باشد.

غیر از فرش ماشینی 700 شانه ، فرش 1000 شانه ، 1200 شانه، 1500 شانه، 500 شانه، ترک، فانتزی و گلیم از انواع دیگر فرش های ماشینی می باشند که در بین مردم دارای طرفداران زیادی می باشند.

تابلو فرش ماشینی هم یکی دیگر از انواع فرش های ماشینی است. در واقع این نوع فرش هم دارای تعداد شانه های مختلفی می باشد که یکی از آنها تابلو فرش ماشینی 700 شانه است. البته در تابلو فرش های ماشینی، انواع 700 شانه کم کم در حال تقدیم جایگاه خود به تابلو فرش های با تراکم بالاتر هستند.

محبوبیت تابلو فرش ماشینی، به زیبایی و ظرافت آن می باشد. تابلو فرش هایی که جدیدا تولید می شوند از تراکم 4500 و تعداد شانه 1500 بهره می برند.

فرش 700 شانه در شهرهای ایران تولید و به عرضه می رسد. اما بزرگترین تولید کننده این فرش ها در ایران و جهان، کاشان می باشد که با کیفیت بالا و طرح های زیبا به تولید این محصولات می پردازد.

بعد از کاشان دومین شهر ایران در تولید این محصولات، مشهد یا خراسان رضوی می باشد. تولیدات این شهر هم بسیار با کیفیت می باشند و در حال رقابت با فرش کاشان، کیفیت تولیدات خود را روز به روز افزایش می دهند.

دیگر شهرهایی که از آن ها می توان به عنوان تولید کننده این فرش ها اشاره نمود، شهرهای تبریز، قم، اصفهان، دلیجان، یزد و کرمان هستند.

این نکته را هم باید اشاره کرده که کاشان قطب تولید فرش ماشینی در جهان است و در همین راستا به عنوان پایتخت فرش ماشینی در جهان شناخته می شود. توصیه می کنیم اگر اهل تحقیق و کارآفرینی هستید، سری به شهرک های صنعتی کاشان و آران و بیدگل بزنید.

فرش 700 شانه کاشان، بیشترین و محبوب ترین تولیدات در زمینه فرش ماشینی می باشد و شما در انواع طرح و با قیمت مناسب می توانید آن را از درب کارخانه و داغ داغ تهیه نمایید. البته نمایندگی فرش کاشان در سراسر ایران نیز یافت می شود و شما می توانید از این نمایندگی ها به صورت مستقیم فرش ماشینی تهیه کنید.

تاریخچه فرش 700 شانه 

کلا در جهان از نظر نوع بافت، دو نوع فرش داریم. یکی فرش ماشینی و دیگری فرش دستباف. فرش دستباف دارای قدمتی چند هزارساله در ایران می باشد و دارای کیفیت بسیار بالایی است. این فرش در بین مردم جهان بسیار محبوب است، مخصوصا در کشور خودمان هم طرفداران بسیاری دارد.

فرش ماشینی اما دارای قدمت کمتری است. این فرش ها با استفاده از ماشین آلات بافندگی تولید می شوند. اولین بار نمی توان گفت که فرش های ماشینی در کجا تولید شده اند، اما این را می توان گفت که اولین بار در ایران این فرش ها ، در کاشان تولید شده اند.

در اوایل دهه 50 شمسی برای اولین بار با استفاده از دستگاه ژاکارد فرش ماشینی تولید شد. فرش 700 شانه در واقع ثمره ی همین اولین تولید است که بعد از سی سال به وقوع پیوست.

در ابتدای راهی که برای تولید فرش های ماشینی در نظر گرفته شد، سعی شد که با ورود فرش های بلژیکی مردم به خرید این محصولات ترغیب و تشویق شوند. مردم کم کم به این محصولات اعتماد کردند و با این کار فرش های ماشینی در ایران گسترش یافت.

صنعت فرش ماشینی کاشان را باید مدیون صنعت نساجی آن بدانیم. صنعت نساجی کاشان در دهه 50 در صدر صنایع نساجی خاورمیانه بود که توانست با وارد کردن جدیدترین دستگاه های بافندگی، اولین فرش ماشینی ایرانی را به تولید برساند.

فرش های ماشینی که در ابتدا تولید می شدند، همگی دارای تراکم و تعداد شانه پایین تر بودند. تا اینکه کم کم با پیشرفته شدن دستگاه هایی که برای تولید فرش وارد ایران می شدند، تراکم و تعداد شانه بالاتر رفت. این افزایش تعداد شانه باعث می شد که یک فرش زیباتر و ظریف تر داشته باشیم که بیشتر شبیه فرش های دستباف است.

فرش 700 شانه برای اولین بار در سال 1388 در کاشان تولید شد. این فرش دارای تراکم 2550 بود، یعنی 1500 واحد از نسخه 500 شانه متراکم تر بود که دست طراحان را برای طراحی نقشه های دستباف گونه تر باز می گذاشت.

غیر از کاشان کارخانه های فرش مشهد و بقیه شهرها از جمله یزد به تولید انواع فرش های 700 شانه ماشینی پرداختند. این فرش ها با استقبال خوبی روبرو شد به همین دلیل در مدت کوتاهی توانست فروش خوبی در بازار کسب نماید.

ویژگی های فرش 700 شانه را بشناسیم!

فرش 700 شانه دارای ویژگی های مختلفی می باشد از جمله کیفیت بافت، مشخصات ظاهری و طرح ها که قرار است در ادامه این پاراگراف به آن بپردازیم.

ویژگی اول فرش ماشینی 700 شانه، الیاف مصرفی

همانطور که گفتیم، فرش ماشینی با استفاده از الیاف مصنوعی بافته می شود. الیاف مصنوعی در واقع از انواع الیاف نساجی به حساب می آید که توسط روش هایی خاص به تولید می رسد. روش تولید این الیاف همانطور که از نامش پیدا است، به صورت صنعتی و مصنوعی ساخته می شوند.

این الیاف مصنوعی هستند و با روش های صنعتی تولید می شوند، اما ممکن است با استفاده از مواد اولیه ای که در طبیعت وجود دارند، ساخته شده باشند.

الیافی همچون آکریلیک و پلی استر که در فرش 700 شانه و انواع فرش ماشینی مورد استفاده قرار می گیرند، الیاف سلولز، ویسکوز، پلی پروپیلن، پلی آمید، پلی اتیلن و غیره از الیاف مصنوعی هستند که در صنعت از آن استفاده می کنند.

فرش های ماشینی 700 شانه ، از الیاف مصنوعی بهره می گیرند که بسته به نوعشان در دسته بندی با کیفیت یا کم کیفیت قرار می گیرند. الیاف آکریلیک و پلی استر بهترین الیافی هستند که دارای کیفیت بالایی هستند و از همین جهت در بین تولیدکنندگان برای مصرف در محصولات تولیدی، محبوب می باشد.

الیاف آکریلیک و پلی استر، قبل از استفاده از فرش 700 شانه در عملیاتی که با استفاده از گرما صورت می گیرد، هیت ست می شوند. هیت ست عملیاتی است که باعث افزایش مقاومت و دوام الیاف مصنوعی می گردد و همچنین باعث مقاومت در برابر گرمای مستقیم می شود.

در فرش های 700 شانه الیاف آکریلیک برای نخ خاب مورد استفاده قرار می گیرند. البته الیاف پلی استر هم در نخ خاب فرش ماشینی مورد استفاده قرار می گیرند، اما نسبت به الیاف آکریلیک دارای کیفیت کمتری می باشد.

الیاف پلی استر بیشتر در نخ تار و پود مورد استفاده قرار می گیرد. در کنار الیاف پلی استر و آکریلیک، الیافی همچون پنبه و جوت هم در 700 شانه ها مورد استفاده قرار می گیرند.

ویژگی تراکم در فرش 700 شانه

دومین ویژگی که می توان برای این محصول بیان کرد، تراکم و ظرافت آن می باشد. فرش ماشینی 700 شانه دارای تراکم 2550 می باشد. تراکم و تعداد شانه هر دو دارای یک معنی و تعریف هستند اما هرکدام در جهت های مختلف به کار گرفته می شوند.

تراکم به تعداد گره هایی گفته می شود که در جهت طول یک فرش زده می شود. این تراکم در هر متر مربع محسوب می شود. یعنی منظور از تراکم 2550 این است که در هر متر از طول فرش ماشینی، 2550 گره زده شده است.

تعداد شانه هم به این معنی است که در هر متر مربع از فرش چه تعداد گره زده شده است. برای مثال فرش 700 شانه در یک متر از عرض، دارای 700 گره می باشد. هر چه تعداد شانه بیشتر باشد، به مراتب تراکم هم بالاتر خواهد رفت.

تعداد شانه و تراکم بیشتر باعث ظرافت بیشتر در فرش های ماشینی می شوند. پس ظرافت فرش در انواع ماشینی به تراکم و تعداد شانه آن بستگی دارد.

ویژگی ضخامت و دستگاه بافنده فرش 700 شانه

سومین ویژگی، ویژگی ارتفاع نخ خاب و ضخامت فرش های 700 شانه می باشد. ارتفاع نخ خاب در این فرش ها بین 10 الی 11 میلی متر می باشد. این امر باعث شده است که این محصولات نسبت به دیگر محصولاتی که دارای ظرافت بیشتری هستند، نرم تر و لطف تر باشد و به همین منظور پاخور آن هم نرم تر می شود.

خیلی از مردم هستند که برای استراحت و نشستن از این فرش ها بهره می گیرند. پس بهترین فرش برای این دسته از افراد که هم دارای زیبایی است و هم دارای نرمی و لطافت است، فرش 700 شانه تراکم 2550 می باشد.

چهارمین ویژگی این فرش، دستگاه بافنده آن می باشد. دستگاه بافنده HCP x2 از شرکت وندویل بلژیک تامین می شود. این دستگاه وظیفه تولید فرش های ماشینی از جمله 700 شانه را برعهده دارد. این دستگاه توانایی تولید فرش های با عرض 4 متر و ظرفیت 24000 نخ خاب را دارد.

این دستگاه می تواند با تغییر تراکم تا 3000 نیز فرش تولید کند. همچنین شیوه بافت و تولید این دستگاه به صورت دستباف گونه می باشد و به علاوه کمترین میزان ضایعات را در هنگام تولید محصول تولید می کند.

طرح های افشان، شاه عباسی و لچک و ترنج از بهترین و معروف ترین طرح هایی هستند که در فرش ماشینی 700 شانه استفاده می شوند.

ویژگی ابعاد و تعداد رنگ فرش 700 شانه

مورد ششم از ویژگی های فرش های ماشینی 700 شانه، تعداد رنگی است که برای بافت آن مورد استفاده قرار می گیرد. پالت رنگی 8، 10 و 12 و اخیرا 14 رنگ برای تولید فرش ماشینی مورد استفاده قرار می گیرد.

در محصولات 700 شانه فعلا در تعداد رنگ 8، 10 و 12 تولید می شوند که بسته به تعداد رنگی که در طرح های تولیدی مورد استفاده قرار گرفته است، قیمت آن هم افزایش پیدا خواهد کرد.

مورد هفتم از ویژگی هایی که می توان برای محصولات فرش 700 شانه بیان کرد، ابعادی است که می توانند در آن فرش تولید کنند. این فرش ها در سه ابعاد 6، 9 و 12 متری که ابعاد استاندارد هستند تولید می شوند. اما غیر از این موضوع، فرش هایی در ابعاد قالیچه، کناره و تابلو فرش هم تولید می شوند که دارای ابعادی غیر از ابعاد استاندارد می باشند.

شما می توانید برای منزل، مسجد و یا محیط کار خود از فرش یکپارچه نیز استفاده کنید. در واقع فرش های یکپارچه یا سایز بزرگ برای مساجد و حسینه ها بسیار مناسب هستند، اما به نظر شما چگونه برای محیط که دارای عرض 70 متر می باشد می توان فرشی تولید کرد که نهایتا عرض آن 4 متری است؟

بله درست حدس زدید، برای مثال فرش 700 شانه یکپارچه در چندین قسمت تولید می شود و از کنار هم قراردادن آنها به صورت حرفه ای، یک فرش یکپارچه تشکیل می شود. این کار توسط متخصصان این امر به صورت کاملا حرفه ای انجام می گردد.

کیفیت فرش 700 شانه ماشینی

برای همه ما در خرید فرش تقریبا کیفیت حرف اول را می زند. حال شما آیا به دنبال فرش باکیفیت هستید یا در وهله اول قیمت آن محصول برایتان مهم تر است؟

بسیاری از مشتریان می خواهند علاوه بر کیفیت بالایی که دریافت می کنند، قیمت مناسبی نیز بگیرند. اما چگونه این امر اتفاق می افتد؟

قیمت فرش 700 شانه بر اساس عوامل مختلفی تعیین می شود که یکی از آنها حضور واسطه های بازار می باشد. اگر شما بتوانید فرش را مستقیما از کارخانه بخرید، آنگاه می توانید با همان کیفیتی که فرش تولید می شود اما با قیمت بسیار پایین تر آن را تهیه کنید.

اما کیفیت فرش های 700 شانه بر چه اساسی تعیین می شوند؟

کیفیت مواد اولیه

مواد اولیه در ساخت نهایی یک محصول بسیار تاثیر گذار خواهد بود. وقتی شما بتوانید از مواد اولیه و الیاف با کیفیت برای بافت فرش استفاده کنید، قطعا باعث می شود که فرشی با دوام طولانی تولید شود. 

اما الیاف مصرفی در فرش ماشینی 700 شانه چیست؟

الیاف به دو دسته مصنوعی و طبیعی دسته بندی خواهند شد. همانطور که در ابتدای بحث هم گفتیم الیاف طبیعی توانایی استفاده در ماشین الات بافندگی را ندارند، بنابراین در فرشهای دستباف فقط مورد استفاده قرار می گیرند.

الیاف مصنوعی به علاوه پنبه در بافت فرش ماشینی استفاده می شوند. این الیاف از جمله آکریلیک، پلی استر، ویسکوز و پلی پروپیلن می باشند که در بین همه آنها الیاف آکریلیک برای استفاده در نخ خاب فرش بهتر و با کیفیت تر است.

در نخ تار و پود می توان از الیافی همچون پلی استر، پنبه و نخ جوت ( کنف ) بهره برد. البته عملیات هیت ست باید هم در الیاف اکریلیک و هم در الیاف پلی استر صرت بگیرد تا کارایی آنها را دو چندان کند.

در کل فرش 700 شانه اکریلیک نسبت به دیگر فرشها، همچون 700 شانه ورجین ( پلی استر ) دارای کیفیت و دوام بالاتری است و شما می توانید سال های زیادی از آن استفاده ببرید.

کیفیت بافت

دستگاه بافنده می تواند در کیفیت بافت و تولید یک فرش تاثیر بگذارد. اما چگونه؟

وقتی برای ساخت یک محصول از بهترین امکانات و آخرین تکنولوژی ها استفاده شود، قطعا یک محصول با کیفیت تحویل خواهید گرفت.

کیفیت بافت فرش های 700 شانه با استفاده از دستگاه HCP x2 بسیار بالا است. دستگاه های دیگری هم برای باقت فرش های 700 شانه مورد استفاده قرار می گیرند، اما بهترین آن دستگاه ذکر شده بود.

مقایسه فرش 700 شانه آکریلیک و پلی استر

فرش 700 شانه می تواند با استفاده از چندین نوع الیاف بافته شود. الیاف آکریلیک، پلی استر، ویسکوز و پلی پروپیلن از انواع الیاف مصنوعی هستند که در نخ خاب این محصولات مورد استفاده قرار می گیرند. هر کدام دارای ویژگی های خاصی هستند اما کیفیتشان از هم متفاوت است.

همانطور که در بندهای قبلی هم به آن اشاره کردیم، الیاف پلی استر و الیاف آکریلیک بهترین الیافی هستند که می توانند در مواد اولیه فرش ماشینی مورد استفاده قرار بگیرند. این الیاف با کیفیت ترین مواد برای استفاده از در بافت فرش و گلیم ماشینی می باشد.

هر دو الیاف در نخ خاب مورد استفاده قرار می گیرند. اما الیاف پلی استر می توانند در نخ تار و پود هم مورد استفاده قرار بگیرند. اما این دو نخ، چه تفاوتی برای استفاده در فرش 700 شانه تراکم 2550 با یکدیگر دارند؟

برای استفاده در نخ خاب، بهترین الیافی که می توانند استفاده شوند، الیاف آکریلیک می باشد. الیاف آکریلیک دارای بیشترین کیفیت می باشد و به همین دلیل از الیاف پلی استر نیز گرانتر است.

این نخ ها در دو دسته ی ترک و برایت نیز موجود هستند. اکثر تولیدکنندگان برای تولید فرش ماشینی خود، از الیاف آکریلیک در نخ خاب بهره می گیرند.

الیاف آکریلیک ترک، کمتر در فرش های 700 به کار گرفته می شوند و بیشتر در فرش 1200 شانه و 1500 شانه از آنها استفاده می شود. الیاف ترک، الیافی هستند که دوبار هیت ست می شوند اما چون این کار اولین بار در ترکیه صورت گرفته است، به آن الیاف آکریلیک ترک گفته می شود.

الیاف آکریلیک برایت هم الیافی هستند که با تغییراتی که در آنها صورت گرفته است درخشندگی و براقیت آنها افزایش یافته است، برای همین در فرش 700 شانه هایی با طرح های زیبا از این الیاف نیز استفاده می شود تا جذابیت طرح ها دو چندان گردد.

الیاف آکریلیک و پلی استر هردو هیت ست می شوند تا کیفیت و دوام آن افزایش پیدا کند. هیت ست برای بهبود کارایی الیاف بسیار کاربردی می باشد.

اما الیاف پلی استر دارای کیفیت کمتری نسبت به الیاف آکریلیک دارند. این الیاف در برابر حرارت مستقیم واکنش منفی نشان می دهند که در الیاف آکریلیک این اتفاق نمی افتد. یعنی اگر شما یک جسم داغ را بر روی فرشی از جنس پلی استر بگذارید، فرش به جسم داغ می چسبد و جا برمیدارد.

اما در فرش ماشینی آکریلیک این اتفاق نمی افتد. البته ین را باید بدانید که نباید هرگز جسم داغ را به مدت طولانی روی فرشتان بگذارید. همچنین الیاف پلی استر، مقاومت و دوام کمتری نیز دارد و در نهایت قیمت آن از الیاف آکریلیک نیز به مراتب کمتر می شود.

یکی از راه های تشخیص اینکه آیا فرش شما آکریلیک است یا پلی استر این است که از این روش استفاده ببرید و آن را امتحان کنید. اگر فرش به جسم داغی که برای چند ثانیه روی فرش قرار گرفته است، چسبید فرش شما پلی استر می باشد.

البته فرش 700 شانه پلی استر، حساسیت زا نیست و کمتر باعث بروز آلرژی در افراد مختلف می باشد که این مورد در الیاف آکریلیک کمتر است. یعنی الیاف آکریلیک کمی حساسیت زا هستند.

انواع فرش 700 شانه را بشناسید

فرش 700 شانه به خاطر محبوبیتی که پیدا کرده است، دارای انواع مختلفی است که در تراکم های مختلف و طرح های متنوع بافته می شوند و در بازار به عرضه می رسند.

تولید کنندگان با بررسی نیازهای مردم در زمینه فرش، به این نتیجه رسیده اند که باید تولیدات خود را گسترده تر کنند. این تولیدات با طرح های متنوع و قیمت های مختلف در بازار موجود می باشند که ما به بررسی انواع آنها خواهیم پرداخت.

این نکته را بدانید که برخی از انواع فرش های 700 شانه غیر واقعی یا بی کیفیت هستند که ما شما را راهنمایی می کنیم که از خرید آنها صرف نظر نمایید.

فرش 700 شانه ترک

فرش ماشینی ترک، از انواع فرشها می باشد که با الهام از فرش های دستباف ترک تولید و توزیع می شوند. طرح های این فرش ها شاد و جذاب هستند و برای استفاده در محیط پذیرایی مناسب می باشند.

فرشهای دستباف ترکیه، با فرشهای دستباف ایرانی بسیار متفاوت هستند. البته در برخی از موارد تشابهاتی وجود دارد، اما فرش های دستباف ترکیه ای دارای طرح های ساده تر اما رنگ های شاد تر می باشند.

فرش ترک ماشینی در دو نوع 500 شانه و 700 شانه موجود است که نوع 700 آن ظریف تر و چشم نواز تر می باشد. در واقع فرش ترک تلفیقی از طرح های ایرانی و قزاقی است که باعث شده است یک طرح جدید ایجاد شود.

فرش 700 شانه ترک، در تراکم 2100 تولید و بافت می شود. دستگاه بافنده این نوع فرشها آلفا شونهر می باشد که با استفاده از تکنولوژی روز دنیا اقدام به تولید این محصولات می کند. الیاف مصرفی در این نوع فرشها، الیاف آکریلیک و پلی استر هیت ست می باشد که دارای کیفیت بسیار بالایی می باشند.

فرش 700 شانه کودک

فرش کودک از جمله فرش هایی است که دارای مشتریان زیادی می باشد. در واقع تولید این محصولات بنا به نیاز پدر و مادر ها برای مفروش کردن اتاق فرزندانشان تولید شده است.

این فرشها در تعداد شانه های کمتر تولید می شدند تا اینکه به تازگی این امکان فراهم شده است که این فرشها با تراکم و تعداد شانه بالاتر تولید شوند.

طرح هایی که در فرش 700 شانه کودک به کار گرفته می شود، همگی طرح های شاد و جذاب در انواع دخترانه و پسرانه می باشند. این طرح ها تا سنین نوجوانی نیز می توانند مورد استفاده برای فرزندتان قرار گیرند.

این طرح ها با استفاده از کارتون ها و انیمیشن های معروف بیشتر طراحی می شوند یا در موارد بسیار کم، طرح های جذاب و شاد بداهه هستند که توسط مغز طراح، پیاده سازی شده است.

الیافی که برای فرش کودک مورد استفاده قرار می گیرد باید همگی بدون حساسیت باشند. همانطور که باید بدانید آلرژی و انواع بیماری های افراد در سنین رشد نهادینه می شوند، بنابراین در این دوره باید به شدت مراقب فرزند دلبندتان باشید.

بهترین الیافی که می توان برای این فرش ها مورد استفاده قرار داد، الیاف پلی استر هیت ست می باشد. اینگونه الیاف هیچگونه پرزدهی ندارند و برای فرزندان شما خطری از بابت بیماری های آلرژیک ایجاد نمی کند.

قیمت این فرشها نیز در ابعاد مختلف بسیار مناسب است و می توانید آن را برای اتاق کودک خود بدون نگرانی از بابت هزینه ها تهیه نمایید.

فرش 700 شانه سنتی ( واقعی )

فرشی که می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم، فرشی است که در ابتدای بحث هم به آن پرداختیم. فرش 700 شانه تراکم 2550 که با استفاده از دستگاه اچ سی پی ایکس بافته می شود را فرش های 700 واقعی می گویند.

این فرش ها در دو نوع کیفیت پلی استر و آکریلیک تولید میشوند و تقریبا با کیفیت ترین فرش های 700 شانه از نظر کیفیت و دوام می باشند. این فرش ها در طرح های افشان، شاه عباسی، لچک و ترنج و شکارگاه در تعداد رنگ 8، 10 و 12 به تولید می رسند.

فرش 700 شانه تبدیلی

نوعی دیگر از فرش های ماشینی که دارای کیفیت پایین تر از فرش های واقعی می باشد، می توان به فرش های 700 شانه تبدیلی اشاره نمود. این فرش ها همانطور که از نامشان پیدا است با استفاده از دستگاه های تبدیلی تولید می شوند.

دستگاهی که قبلا برای بافت فرش های 500 شانه مورد استفاده قرار می گرفته است، با تغییراتی که در آن اعمال شده است، توانایی این را دارد که فرش 700 شانه ارزان تولید کند. این فرش ها دارای تراکم 1500 می باشند و کیفیت بافتشان بسیار پایین تر از فرش های 700 واقعی می باشد.

این فرش ها با استفاده از الیاف آکریلیک تولید می شوند که به نوبه ی خود دارای کیفیت خوبی هستند، اما به این علت که دستگاه بافت آن تبدیلی می باشد، کیفیت آن بسیار کمتر می باشد.

فرش طرح 700 شانه

یکی دیگر از انواع فرش 700 شانه ارزان قیمت، فرش هایی است که در واقع 700 شانه نیستند. این فرش ها با تکنولوژی بافت فرش 500 شانه تولید شده اند و دارای تراکم 1000 می باشند.

دستگاه بافت آن آلفا شونهر است که تحت لیسانس شرکت شونهر آلمان به ایران وارد می شود و دارای کیفیت خوبی برای بافت فرش های مدرن و کلاسیک است.

البته این فرش ها دارای کیفیت خوبی هستند و پرز بلندتری نسبت به فرش های ماشینی 700 شانه دارند. الیافی همچون پلی استر، اکریلیک و نخ جوت در تولید این فرشها مورد استفاده قرار می گیرد.

فرش 700 شانه تراکم 3000

یکی دیگر از انواع فرشهایی که در تعداد شانه 700 تولید می شوند، فرش های 1000 شانه نما می باشند. این فرش ها دارای تراکم 3000 می باشند و از طرح های فرش 1000 شانه استفاده می برند. این فرش ها در این جهت تولید شده اند تا بتوانند طرح های زیباتری را بپذیرند.

مقایسه فرش 700 شانه با دستباف

فرش 700 شانه تراکم 2550 در واقع توانسته است برای رقابت با فرش های دستباف وارد بازار شود. فرش دستباف البته هیچگاه جایگاه خود را از دست نخواهد داد.

فرش های دستباف دارای ریزبافتی بالا هستند. این ریزبافتی البته به نوع بافنده و همچنین شهری که در آن فرش تولید می شود هم خواهد داشت.

کسانی به سمت فرش های ماشینی می روند که توانایی خرید فرش دستباف را ندارند، در غیر اینصورت، حتما از فرش های دستباف تهیه خواهند نمود.

فرش دستباف با استفاده از الیاف تماما طبیعی بافته می شود. الیافی که در فرش های دستباف مورد استفاده قرار می گیرند، الیاف پشم، ابریشم، کرک و پنبه می باشند که با استفاده از روش های طبیعی به دست می آیند.

این الیاف دوام بسیار بالایی دارند و می توانند تا سالهای سال برای شما فرش باقی بمانند بدون اینکه کیفیت آنها کم شود. در مقایسه فرش 700 شانه با دستباف این نکته را باید بدانیم که فرش های دستباف وقتی بیشتر بمانند، بر قیمت آن افزوده می شود، در صورتی که در فرشهای 700 شانه این اتفاق نمی افتد و ارزش آن به مرور زمان کاهش پیدا می کند.

فرش دستباف از دور نما و جلوه بسیار با ارزشی دارد و وقتی که در محیط استفاده شود، تنها یک فرش معمولی جلوه نمی کند، بلکه نمادی از هنر ایرانی را به شما نمایان می کند. اما فرش های ماشینی فقط یک فرش معمولی هستند که با استفاده از طرح و رنگ ایرانی تولید شده است.

در فرش های دستباف شما در بین دو طرف فرش اختلاف در ابعاد پیدا خواهید کرد. یعنی شما بالا و پایین آن را که بررسی کنید یا فرش را از وسط تا کنید تا متوجه این امر گردید. این عیب نیست بلکه از ویژگی ها و نشانه های فرشی است که با استفاده از دست بافته شده است. اما در فرش 700 شانه ماشینی شما اختلافی در ابعاد پیدا نخواهید کرد، چرا که با استفاده از دقیق ترین تکنولوژی بافت در دنیا تولید می شود.

قیمت فرش دستباف نسبت به فرش های ماشینی از جمله 700 شانه بسیار بالاتر است. چون هم به خاطر الیاف طبیعی است که در آن استفاده می شود و هم به خاطر مدت زمانی است که طول میکشد تا تولید شود.

این فرش ها در صورتی که بیشتر استفاده شوند یعنی پاخور بیشتری داشته باشند، زیبایی و جلوه آنها بیشتر می گردد، در صورتیکه در فرش های 700 شانه این اتفاق نخواهد افتاد.

فرش دستباف به خاطر الیافی که دارد در تابستان ها خنک است و در زمستان ها نیز گرم می باشد. اینگونه اگر بخواهید روی آنها راه بروید احساس راحتی خواهید داشت، چرا که دمای پای شما را کنترل می کند. اما در فرش ماشینی 700 شانه به خاطر الیاف مصنوعی که در آن استفاده می گردد، این ویژگی دیده نمی شود.

رنگ هایی که در فرش دستباف مورد استفاده قرار می گیرند، همگی طبیعی هستند اما فرش های ماشینی از رنگ های مصنوعی بهره می برند.

همچنین الیاف فرش ماشینی به این خاطر که مصنوعی هستند و طی پروسه های شیمیایی تولید می شوند، ممکن است برای افراد مختلف آلرژی ایجاد کنند، در صورتی که این اتفاق در فرش های دستباف به علت استفاده از الیاف طبیعی و بدون ضرر نخواهد افتاد.

علاوه بر اینکه فرش های دستباف بدون ضرر هستند، می توانند در روح و روان افراد هم تاثیر مثبت بگذارند. این فرش ها دارای روح هستند به همین دلیل از افسردگی مخاطبان پیشگیری می کنند، که این امر به خاطر طرح و رنگ و الیاف مصرفی در این فرش ها می باشد.

مقایسه فرش 700 شانه با 1000، 1200، 1500 و 500 شانه

به غیر از فرش 700 شانه ماشینی، دیگر فرش هایی هم هستند که با تعداد شانه های متفاوت تولید می شوند. از جمله فرش 1000 شانه، فرش 1200 شانه، 1500 شانه و 500 شانه که هر کدام دارای ویژگی های خاص و متفاوتی هستند.

فرش های ماشینی بر اساس تعداد شانه دسته بندی می شوند. شما می توانید از انواع این فرش های برای خود تهیه کنید. هر چه تعداد شانه و تراکم فرش بالاتر برود، آن فرش دارای ظرافت بیشتری خواهد بود و همچنین قیمت بالاتری هم خواهد داشت.

افزایش تعداد شانه باعث کاهش ضخامت فرش هم می شود. در واقع این اتفاق به این جهت می افتد که فرش ظریف تر می گردد. در این صورت بالطبع ارتفاع نخ خاب فرش ها نیز کاهش می یابد که باعث کاهش ضخامت فرش می گردد.

موضوع دیگری که در افزایش تعداد تراکم اتفاق می افتد طرح های زیباتر می باشد. هر چه تعداد شانه افزایش پیدا کند، شما فرش های ماشینی زیباتری خواهید داشت.

در ادامه به مقایسه فرش 700 شانه با انواع فرش از لحاظ تعداد شانه خواهیم پرداخت.

مقایسه فرش 700 شانه و 500 شانه

فرش 500 شانه از انواع فرش های ارزان و قدیمی بازار می باشد که در حال حاضر نیز مشتریان خاص خود را دارا است. اولین تفاوت در این نوع فرش با فرش 700 شانه، تعداد تراکم آن می باشد.

فرش ماشینی 500 شانه در تراکم 1000 بافته می شود. این فرش قابلیت این را دارد که از برخی طرح های 700 شانه هم استفاده ببرد.

تفاوت دیگری که می توان در این دو فرش مشاهده کرد، طرح های زیباتر و به روزتری است که در فرش های هفتصد شانه مورد استفاده قرار می گیرد. البته طرح هایی هم که در فرش های 500 شانه تولید می شوند، جدید و به روز هستند اما به این خاطر که دارای تراکم و ظرافت کمتری است، نسبت به فرش های 700 شانه متفاوت می باشند.

تفاوت در دستگاه بافنده، سومین وجه تمایز این دو فرش می باشد. دستگاه بافنده فرش 500 شانه دستگاه آلفا شونهر می باشد که توسط کارخانه شونهر آلمان ساخته شده است. این دستگاه برای اولین بار در سال 1383 شمسی یا 2004 میلادی به ایران وارد شد.

اما تولید محصولات 700 شانه با استفاده از دستگاه بافنده HCP x2 صورت می گیرد که در سال 1388 برای اولین بار به ایران وارد شد و توسط شرکت وندویل بلژیک ارائه شده بود.

تعداد رنگی که در فرش های 500 شانه مورد استفاده قرار می گیرد، شش یا هشت رنگ می باشد. این مورد در فرش های 700 شانه از 8 شروع می شود و جدیدا تا 14 رنگ نیز ادامه پیدا می کند.

قیمت فرش 700 شانه تراکم 2550 نسبت به فرش 500 شانه بالاتر می باشد و این به خاطر استفاده از جدیدترین دستگاه و کیفیت بالاتر می باشد.

مقایسه فرش 700 شانه و 1000 شانه

 فرش 1000 شانه از فرش های با تراکم بسیار بالا و دستباف گونه می باشد که رقیبی سرسخت برای فرش های 700 شانه به حساب می آید.

شما در این فرش به ازای تراکم بیشتر طرح های بسیار زیباتری خواهید دید که در عوض قیمت بالاتری هم خواهد داشت.

اولین تفاوت این فرش با فرش ماشینی 700 شانه استفاده از الیاف با کیفیت تر می باشد. در فرش های 700 شانه در نخ تار و پود گاهی اوقات از الیاف نخ جوت هم استفاده می شد که به علات افزایش ظرافت و کیفیت فرش های 1000 شانه نخ هایی همچون پنبه و پلی استر هیت ست اضافه شدند.

دومین تفاوت، دستگاه بافنده است. دستگاه بافنده فرش 1000 شانه، دستگاه اچ سی آی () می باشد که دارای کیفیت بسیار بالایی است و برای اولین بار در سال 1392 یا 2013 وارد کشور شد. شرکت سازنده این دستگاه، وندویل بلژیک می باشد.

سومین تفاوت، افزایش تراکم در فرش های 1000 شانه می باشد. فرش 1000 شانه تراکم 3000 در برابر فرش های 700 شانه که تراکم 2550 دارند.

البته در مورد کیفیت هم اگر بخواهیم صحبت کنیم، باید گفت که با افزایش تعداد شانه و تراکم، به این علت که الیاف جدیدتر و دستگاه های به روز تری مورد استفاده قرار می گیرند، دارای کیفیت بالاتری هم خواهند بود.

قیمت فرش 1000 شانه نسبت به قیمت محصولات 700 شانه بالاتر است و باید برای خرید آن بهای بیشتری بپردازید.

مقایسه فرش 700 شانه و 1200 شانه

فرش 1200 شانه از دیگر محصولات کارخانه های فرش ماشینی در ایران می باشد که شما می توانید برای منزل خود تهیه کنید. این فرش تا دو سال پیش بالاترین تراکم را در جهان دارا بود، تا اینکه سر و کله فرش های 1500 شانه پیدا شد.

فرش 1200 شانه دارای تراکم 3600 می باشد که دارای اختلاف تقریبا 1000 واحدی با فرش 700 شانه دارد. این باعث افزایش ظرافت فرش های 1200 شانه می شود که قطعا با لمس آن می توانید متوجه این ظرافت شوید.

نخ هایی که در این فرشها مورد استفاده قرار می گیرند باید بسیار ظریف باشند. بنابراین بهترین نخ هایی که می تواند در این فرش مورد استفاده قرار گیرد، آکریلیک و نخ ترک می باشد.

دستگاه بافنده فرش 1200 شانه سری x2 از دستگاه های HCI می باشد، که دارای تفاوت با فرش های 700 شانه است.

دیگر وجه تمایز، قیمت فرش 1200 شانه تراکم 3600 می باشد. قیمت این فرش به علت کیفیت الیاف بالاتر و دستگاه بافنده جدیدتر و همچنین ظرافت بیشتر، گرانتر از محصولات 700 شانه می باشد.

مقایسه فرش 700 شانه با 1500 شانه

آخرین فرشی که با بالاترین تعداد شانه در جهان موجود است، فرش 1500 شانه می باشد که دارای تراکم و تعداد شانه دو برابری نسبت به فرش 700 شانه تراکم 2550 دارد.

این فرش ها از سال 1396 به بازار عرضه شد و نخستین بار در کارخانه فرش قیطران کاشان به همراه چند کارخانه دیگر از جمله خاظره کویر کاشان، تولید شد و در نمایشگاه های مختلف به عرضه رسید.

کاشان از این بابت که دارای کارخانه های بسیاری در زمینه تولید فرش می باشد، به همین خاطر رقابت در این زمینه برای دستیابی به تکنولوژی های بالاتر و افزایش ظرافت بسیار بالا است.

فرش 1500 شانه همانطور که گفتیم نسبت به فرش ماشینی 700 شانه دارای تراکم بیشتری است. این فرش دارای تراکم 4500 می باشد که تقریبا 2 برابر فرش های 700 شانه به حساب می آید که دارای تراکم 2550 می باشد.

قطعا با افزایش تعداد شانه و تراکم، ظرافت و ریزبافتی فرش هم افزایش پیدا می کند. فرش 1500 شانه تراکم 4500 از نظر ریزبافتی و ظرافت و طرح های زیباتر، نسبت به 700 شانه ها بالاتر می باشد.

ضخامت این فرش بسیار پایین می باشد و می توان گفت که تقریبا مشابه فرش های دستباف ابریشم است. ضخامت فرش 1500 شانه تقریبا 4 میلی متری است که در فرش های 700 شانه ارتفاع نخ خاب در حدود 10 الی 11 میلی متر می باشد.

همانند بقیه، باید به بررسی دستگاه بافنده این محصول هم رفت. قطعا باید دستگاهی که وظیفه تولید این فرش ها را برعهده داشته باشد، جدیدترین دستگاه موجود در صنایع نساجی جهان باشد. دستگاه HCI x3 که از کارخانه وندویل بلژیک به ایران در سال 2017 صادر شد، سبب شد تا در شهر کاشان از اولین فرش 1500 شانه در جهان رونمایی شود.

البته به این علت که این فرش ها جدیدا تولید شده اند، از تنوع کمتری برخوردار می باشند که نسبت به فرش 700 شانه کاشان دارای تنوع کمتری است.

قیمت فرش 1500 شانه تراکم 4500 نسبت به بقیه فرشهای موجود در بازار کمی بالاتر است و به همین دلیل، شاید هنوز برخی از مردم توانایی خرید این فرش ها را نداشته باشند.

اما بعد از اینکه به مقایسه فرش ماشینی 700 شانه با دیگر فرشها پرداختیم، قصد داریم به مقایسه فرش کاشان و مشهد در محصولات 700 شانه بپردازیم. همانطور که گفتیم هم در کاشان و هم در مشهد و هم در برخی دیگر از شهرهای کشور، فرش ماشینی تولید می شود.

اما در برخی از محافل صحبت از این است که فرش مشهد دارای کیفیت بیشتری از فرش کاشان می باشد. به نظر شما تا چه حد این موضوع می تواند صحت داشته باشد؟ آیا کاشان که به عنوان پایتخت فرش ماشینی جهان شناخته می شود، دارای محصولات بی کیفیت تری نسبت به کارخانه های مشهد می باشد؟

مقایسه فرش 700 شانه کاشان و مشهد

قبل از اینکه برویم سر اصل این مطلب باید گفت که کاشان بیش از هزار واحد تولیدی فعال در زمینه فرش ماشینی دارد. این تعداد در بین کارخانه های فرش مشهد به کمتر از ده عدد می رسد.

شهرک سلیمان صباحی آران و بیدگل بزرگترین شهرک صنعتی خاورمیانه به حساب می آید که اکثرا در این کارخانه ها، شرکت های فرش در حال فعالیت هستند.

صادرات فرش 700 شانه کاشان به اقصی نقاط جهان با بهترین کیفیت و قیمت مناسب صورت می گیرد. طرح هایی که در فرش های صادراتی مورد استفاده قرار می گیرد، همگی از طرح های بسیار زیبای فرش ایرانی می باشند.

اما در مشهد، تعداد کارخانه ها به مراتب کمتر از شهر کاشان است. در شهر کاشان آنقدر تعداد کارخانه ها زیاد است که بیشتر اقتصاد این شهر بر این اساس در گردش می باشد.

از معروف ترین کارخانه های فرش مشهد، می توان به فرش نگین مشهد، فرش زمرد مشهد و فرش توس مشهد اشاره نمود که در حال فعالیت در زمینه فرش ماشینی هستند.

محصولات این کارخانه ها اعم از فرش 700 شانه مشهد، 1000 شانه و 1200 شانه می باشد که با کیفیت نسبتا بالا و مشابه فرش های کاشان تولید می شود.

البته تجربه تولیدات فرش ماشینی در شهر کاشان بسیار بیشتر از تجربه فرش مشهد می باشد. کارخانه های فرش مشهد با این که اندک هستند اما دارای واحد بزرگتری هستند. یعنی هرکدام از این کارخانه ها در مشهد با چند کارخانه کوچک در کاشان برابری می کند.

البته از این موضوع نگذریم که کیفیت فرش کاشان اگر بهتر از فرش مشهد نباشد، بدتر از آن نخواهد بود پس هرگز فریب افکار نادرست را نخورید.

قیمت فرش 700 شانه مشهد نسبت به قیمت فرش کاشان به مراتب بیشتر است. این موضوع هیچ ربطی به کیفیت محصول ندارد، بلکه به این خاطر که تولیدات فرش های مشهد بسیار محدودتر است و رقابت کمتری دارد، محصولات دارای قیمت بیشتری هستند.

برای این موضوع شما لازم نیست پول بیشتری بپردازید چون در واقع تفاوتی در کیفیت وجود نخواهد داشت، پس حتما در این زمینه قبل از خرید تحقیقات لازم را به عمل بیاورید.

قیمت فرش 700 شانه تراکم 2550

قیمت فرش 700 شانه به عوامل مختلفی بستگی دارد. عواملی که در قیمت تاثیر می گذارند به دو دسته غیر مستقیم و مستقیم تقسیم بندی می شوند.

عواملی که به صورت مستقیم در قیمت فرش ماشینی تاثیر می گذارد، عبارتند از : ، ابعاد، تعداد رنگ، مواد اولیه، کیفیت بافت، تعداد شانه، تعداد تراکم و برجسته بودن.

اما عواملی که به صورت غیر مستقیم بر فرش تاثیر می گذارند عبارتند از: قیمت ارز، واسطه های فروش، اجاره نمایشگاه، ارسال محصول و غیره.

قیمت ارز در صورتیکه بالا برود، باعث می شود الیاف وارداتی به کشور، با افزایش قیمت مواجه شود. برخی از الیافی که در فرش های ماشینی مورد استفاده قرار می گیرند، از کشورهایی همچون هند و ترکیه به کشور وارد می شوند.

ابعاد یک محصول هم هر چقدر بزرگتر باشد، به این علت که مواد مصرفی در آن بیشتر به کار رفته است، باعث افزایش آن کالا خواهد شد. برای مثال فرش 12 متری 700 شانه نسبت به فرش های 9 متری و 6 متری آن دارای قیمت بیشتری می باشد.

هرچقدر تعداد رنگ به کار رفته در فرش های 700 شانه بیشتر باشد، سبب افزایش قیمت خواهد شد. برای مثال فرش 700 شانه هشت رنگ دارای قیمت کمتری نسبت به فرش های 10 رنگ و 12 رنگ 700 شانه می باشد.

کیفیت بافت و کیفیت مواد اولیه سبب تغییر قیمت در فرش کاشان 700 شانه خواهد شد. هر چه کیفیت بافت و مواد اولیه بالاتر برود و از تکنولوژی بیشتری استفاده شود، سبب افزایش قیمت فرش ماشینی مورد نظر خواهد شد.

برای مثال فرش آکریلیک 700 شانه دارای کیفیت بیشتری نسبت به نوع پلی استر آن خواهد داشت، بنابراین قیمت نوع آکریلیک آن نسبت به پلی استر افزایش پیدا خواهد کرد.

همچنین این نکته را باید بدانید که قیمت فرش در نمایندگی و به قیمت کارخانه بسیار کمتر از نمایشگاه هایی است که در نقش واسطه هستند. سعی کنید همیشه فرشتان را از نمایندگی های کارخانه فرش تهیه کنید تا بتوانید در قیمت آن صرفه جویی نمایید.

قیمت فرش 700 شانه در سال 97 و 98 نسبت به یکدیگر به خاطر تغییرات در قیمت ارز، دارای تفاوت هایی هستند که ما می خواهیم قیمت آنها را به تفیکیک ابعاد و تعداد رنگ برای شما بیان کنیم. توجه شود که این قیمت ها، قیمت کارخانه کاشان می باشد.

قیمت فرش 700 شانه 97

قیمت فرش های 700 شانه هشت رنگ بر اساس قیمت سال 97 از این قرار است:

فرش 12 متری 700 شانه : 2400 هزار تومان

فرش 9 متری 700 شانه : 1850 هزار تومان

فرش 6 متری 700 شانه : 1200 هزار تومان

قیمت فرش های 700 شانه ده رنگ بر اساس قیمت سال 97 :

فرش 12 متری 700 شانه : 2500 هزار تومان

فرش 9 متری 700 شانه : 1925 هزار تومان

فرش 6 متری 700 شانه : 1250 هزار تومان

قیمت فرش های 700 شانه 12 رنگ بر اساس قیمت سال 97 عبارتست از :

فرش 12 متری 700 شانه : 2550 هزار تومان

فرش 9 متری 700 شانه : 1960 هزار تومان

فرش 6 متری 700 شانه : 1275 هزار تومان

قیمت فرش 700 شانه در سال 98

قیمت فرش های 700 شانه هشت رنگ بر اساس قیمت سال 98 از این قرار است:

فرش 12 متری 700 شانه : 2600 هزار تومان

فرش 9 متری 700 شانه : 2000 هزار تومان

فرش 6 متری 700 شانه : 1300 هزار تومان

قیمت فرش های 700 شانه ده رنگ بر اساس قیمت سال 98 :

فرش 12 متری 700 شانه : 2700 هزار تومان

فرش 9 متری 700 شانه : 2050 هزار تومان

فرش 6 متری 700 شانه : 1350 هزار تومان

قیمت فرش های 700 شانه 12 رنگ بر اساس قیمت سال 98 عبارتست از :

فرش 12 متری 700 شانه : 2750 هزار تومان

کلمات کلیدی مرتبط :
نظرات فرش روز
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
کد امنیتی :
CAPTCHA Image کد امنیتی را وارد کنید:
Refresh Image
دیگر مطالب کاربردی فرش
فرش ماشینی دستباف گونه - قسمت دوم
فرش ماشینی 1200 شانه - قسمت دوم
مرکز فروش تابلو فرش و معرفی انواع تابلو فرش ماشینی
اصول و قوانین پهن کردن فرش
مشخصات فرش ۱۲۰۰ شانه به صورت کامل
ادامه
نماد اعتماد الکترونیکی
سوالات رایجسوالات رایج فرش روز تلفن تماس03155353082 - 03155353081

۷ روز هفته، ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.

خدمات ویـژه فرش روز
سبد خرید انواع فرش ماشینی
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه