خرید اینترنتی انواع فرش ماشینی کاشان

خرید فرش 500 شانه انتخابی درست یا نادرست ؟

carpet-500-reeds-buy-guid.jpg

سوال خیلی از مردم در خرید فرش ، خرید فرش 500 شانه است که آیا کیفیت و وجهه قابل قبول برای خرید را دارا است یا نه ؟ ما برای شما به این سوال پاسخ می دهیم . 

فرش های ماشینی فرش های مقرون به صرفه و با کیفیتی هستند که شما می توانید از آن ها به عنوان زیر اندازی زیبا و لطیف در منزلتان استفاده کنید . 

فرش های دستباف هم که تقریبا گران هستند و جز کالا های لوکس ایرانی به حساب می آیند . شما فرض کنید بخواهید دو جفت فرش 12 متری دستباف بخرید حداقل باید چیزی در حدود 30 میلیون تومان پول هزینه کنید . 

اما گران ترین فرش ماشینی دو جفت دوازده متری نهایتا 12 میلیون تومان برای شما هزینه خواهد داشت . 

شاید شما بخواهید خریدی ارزان داشته باشید و بخواهید کیفیت هم در نظر بگیرید ، آیا انتخاب فرش 500 شانه ، ارزان ترین فرش ماشینی قابل قبول است یا خیر ؟

این بحثی است که دقیقا ما میخواهیم آن را ادامه بدهیم تا بتوانید راهنمایی در مورد فرش ماشینی 500 شانه شوید . 

تاریخچه صنعت فرش ماشینی بسیار گسترده است و از سال 1350 به بعد به صنعت های ایران وارد شد . وظیفه این صنعت ، صنعتی کردن و ماشینی کردن بافت انواع فرش برای تامین سریع تر نیاز های مردم بود . 

کم کم با پیشرفت صنایع وابسته به فرش ماشینی ، تراکم و ظرافت فرش ها بالا تر رفت و فرش هایی با تراکم بالا تولید شد . 

فرش 500 شانه ، 700 شانه ، 1000 شانه ، 1200 شانه ، 1250 شانه ، 1500 شانه به ترتیب در 15 سال اخیر به بازار وارد شده اند و می توان گفت این 15 سال دوره شکوفایی فرش ماشینی است و اوج آن دهه 90 است . 

فرش 500 شانه ارزان قیمت ، دارای کیفیت نسبتا مناسبی است و علت پایین بودن قیمت آن هم تراکم آن است . برخی فکر می کنند که علت پایین بودن قیمت این فرش ها مواد بی کیفیتی است که در آن استفاده می شود در صورتی که در اشتباه محض هستند . 

این محصولات در شهرهای صنعتی مختلفی ممکن است تولید شوند . مثل فرش 500 شانه مشهد ، کاشان ، دلیجان ، اصفهان ، تبریز ، یزد و قم .

در ادامه به بررسی فنی و نکاتی درباره فرش ماشینی 500 شانه کاشان می پردازیم . 

بررسی فنی فرش 500 شانه ارزان

هر محصولی دارای مشخصاتی است که باید به بیان آن پرداخت . 

قبل از بیان نکات فنی باید گفت که فرش 500 شانه ماشینی کاشان در سال 1383 بافته شده و هنوز هم دارای محبوبیت بالایی در بین مردم برای خرید می باشد . 

فرش ماشینی در کل دارای دو نوع تراکم است : تراکم طولی و تراکم عرضی ( که به آن شانه نیز می گویند ) 

1 – تراکم عرضی یا شانه فرش 500 شانه ماشینی : 

شانه به تعداد گره ها و خانه هایی گفته می شود که در یک متر از عرض فرش زده می شود . این اصطلاحات در فرش های دستباف به رج شناخته می شود . 

پس محصول مورد نظر ما در واحد متر در عرض قالی دارای 500 گره است که به 500 شانه معروف شده است . هرچه تعداد شانه بالا تر باشد ، طرح های زیبا تر و ظریف تری می توانند روی فرش مورد نظر پیاده شوند . 

علاوه بر آن ضخامت فرش های با تعداد شانه بالا از ضخامت فرش های با تعداد شانه پایین تر ، کم تر است . 

2 – تراکم طولی فرش 500 شانه : 

تراکم طولی اصطلاحی است همانند تعداد شانه اما با این تفاوت که در محاسبه آن یک متر از طول را در نظر می گیرند . به بیان واضح تر می توان گفت که تعداد گره های یک متر از طول فرش ماشینی را ، تراکم می گویند . 

تراکم فرش 500 شانه اصل ، 1000 می باشد . یعنی در یک متر از طول آن 1000 گره زده شده است . 

تراکم طولی و عرضی دقیقا با هم باید متناسب باشند تا کیفیتت نهایی محصول مورد قبول واقع شود . 

فرش های ماشین بافت ، دارای سه نوع نخ هستند که به شیوه متفاوت در فرش به کار گرفته می شوند . 

نخ خاب ، نخ تار و نخ پود . 

 

1- اما نخ خاب در فرش 500 شانه ارزان کاشان : 

نخ خاب همان نخی است که آن را می توان به راحتی دید و لمس کرد . در واقع پرز هایی که روی فرش به صورت عمودی قرار می گیرند را نخ خاب می گویند . 

کیفیت الیافی که در نخ خاب مورد استفده قرار می گیرد ، بسیار مهم است . بنا بر این مهم ترین  تاثیر قیمت در فرش های ماشینی کیفی الیاف نخ خاب است . 

الیاف مصنوعی موردد استفاده در نخ خاب به چند دسته تقسیم بندی می شوند : الیاف پلی پروپین ، بی سی اف ، ویسکوز ، آکریلیک ، ترک و پلی استر ( که به ابریشم مصنوعی نیز معروف است ) . 

فرش 500 شانه اکریلیک با کیفیت ترین این محصول شناخته می شود و الیاف دیگری که مورد استفاده قرار می گیرند با کیفیت و قیمت کم تری قرار می گیرند . 

اگر الیاف پلی استر در نخ های خاب مورد استفاده قرار بگیرد به آن ورجین گفته می شود و با الیاف اکریلیک اختلاف قیمتی 200 هزار تومانی دارند . 

2 – نخ تار و پود

پود رشته ای است که در عرض فرش یا بافته های دیگر زده می شود و تار هم در طول یا درازای آن می باشد که در کل بافت این دو نخ باعث استحکام نهایی فرش یا محصول مورد نظر ما می شود . چود نخ بزرگ تر یا پهن تر است و تار باریک تر است . 

جنس نخ تار و پود می تواند از پنبه ، پلی استر و جوت ( کنف ) باشد . هر چقدر میزان پنبه بیش تر باشد ، می توان گفت که فرش 500 شانه ماشینی ما دارای ارزش بیش تری است . 

اما دیگر ویژگی فنی می تواند دستگاه بافنده این محصولات باشد . دستگاه بافنده فرش های 500 شان آلفا شونهر است که در آلمان تولید شده اند و با کیفیت خوبی این فرش ها را می بافند . 

مقایسه فرش 500 شانه با فرش 700 شانه 

فرش 700 شانه از دیگر فرش هایی است که در دتسه ماشینی بافته می شود . اما برخی ها دوست دارند موقع خرید ، بدانند که تفاوت این دو نوع از فرش ماشینی چیست ؟ 

به نظر شما ای ارزش دارد که پول بیش تری صرف کنید و فرش های 700 شانه را انتخاب کنید ؟ 

خرید فرش قطعا انتخاب مهمی است . چون قرار است هزینه نسبتا بالایی در ازای آن پرداخت شود و هم چنین در ظاهر ساختمان شما هم تاثیر می گذارد . بنا بر این انتخاب این که کدام یک از فرش های 500 یا 700 را بخرید هم بسیار مهم و حیاتی است . 

بگذارید با مثالی مقدمه ی پاسخ به این سوال را که چه فرشی بخرم ؟ برای شما بیان کنیم . 

فرض کنید شما قرار است یک تلفن همراه هوشمند برای خود انتخاب کنید . نسخه های جدیدی از این تلفن همراه با کیفیت بالا تر و امکانات بالا تر در اختیار شما قرار می گیرند . 

اما هنوز نسخه های قدیمی تر موجود هستند که از سال ها پیش در بازار تولید شده اند . قطعا مدل های جدید تر دارای قیمتی بالا تر خواهند بود . 

اما کدام را انتخاب می کنید ؟ مدل جدید تر با امکانات و ظاهر زیبا تر و به روز تر و قیمت بیش تر یا نه ، مدل قدیمی با قیمت کم تر و امکانات ضعیف تر ؟

کاملا پاسخ این سوال به شما بستگی دارد . اما اگر توصیه نزدیکان و متخصصان را بخواهید قطعا آن ها به شما خواهند گفت که با هزینه کمی پول بیش تر ، محصول جدید تر را انتخاب کنید . 

فرش 500 شانه کاشان تقریبا با اختلاف قیمتی سیصد هزار تومان از فرش های 700 شانه ، قرار دارد . البه نوع ورجین آن دوباره با اختلاف قیمتی دویست هزار تومان کم تر به فرش می رسد . 

فرش 700 شانه دارای ظرافت بیش تری است ، طرح های زیبا تری دارد ، با دستگاه پیشرفته تر بافته شده است و هم چنین دوام و کیفیت آن بیش تر از فرش های 500 شانه ماشینی می باشد . 

تراکم فرش 700 شانه ، 2550 می باشد که تقریبا 1500 واحد از 500 شانه بیش تر می باشد . این ظرافت آن قدری هست که طرح های زیبا و دستباف گونه به شما ارائه دهد . 

ضخامت نخ خاب در فرش های ماشینی 700 شانه به علت بالا رفتن تراکم حدود 2 میلی متر پایین تر آمده است ، اما هم چنان نرمی و لطافت لازم را دارد . 

به این سبب که شانه و تراکم در 700 شانه بالا تر رفته است ، نیاز بر این است که از نخ های ظریف تر و در عین حال بسیار مقاوم تر استفاده گردد که در این صورت استحکام و دوام محصول تولید شده نهایی افزایش می یابد . 

نتییجه گیری نهایی در مقایسه این دو محصول نشان می دهد که خرید فرش 700 شانه قطعا به صرفه تر برای شما خواهد بود و می توانید از کیفیت ، زیبایی و دوام بیش تر لذت ببرید .

کلمات کلیدی مرتبط :
نظرات فرش روز
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
کد امنیتی :
CAPTCHA Image کد امنیتی را وارد کنید:
Refresh Image
دیگر مطالب کاربردی فرش
همه چیز درباره شانه فرش و تراکم فرش
نحوه ست فرش و مبل به صورت کامل با بهترین متد
فرش آشپزخانه سه بعدی مناسب از نظر قیمت ، طرح و زیبایی
تمامی اطلاعات صادرات فرش ترکیه
سوالات متداول برای فرش ماشینی
ادامه
نماد اعتماد الکترونیکی
سوالات رایجسوالات رایج فرش روز تلفن تماس03155353082 - 03155353081

۷ روز هفته، ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.

خدمات ویـژه فرش روز
سبد خرید انواع فرش ماشینی
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه